ایلان ماسکهوش مصنوعی

ایلان ماسک از اوپن ای‌آی شکایت کرد

ماسک: «هدف اوپن ای‌آی خدمت به بشریت است، نه سوددهی مسئولان شرکت»

ایلان ماسک از مدیر عامل شرکت اوپن ای‌آی – سم آلتمن شکایت کرده و مدعی است وی ماموریت اصلی خود که توسعه هوش مصنوعی برای کمک به بشریت بود را فراموش کرده و صرفا منافع شرکت را در اولویت قرار داده است. در این شکایت که روز پنج شنبه در دادگاه شهر سن فرنسیسکو ثبت شده، ماسک ادعا می‌کند که شراکت اوپن ای‌آی با مایکروسافت باعث شده اوپن ای‌آی در واقع به یک شرکت فرعی و وابسته مایکروسافت تبدیل شود که تنها تمرکزش افزایش سود دهی است.

ایلان ماسک در سال 2015 شرکت اوپن ای‌آی را هم بنیانگذاری کرد ولی در حال حاضر  سهامی در این شرکت ندارد. در متن این شکایت نامه اعلام شده در توافقی که بین ماسک، آلتمن و رئیس اوپن ای‌آی – گِرگ براکمن هنگام بنیانگذاری این شرکت امضا شده، این افراد متعهد شدند که اوپن ای‌آی یک پروژه غیرانتفاعی باقی مانده و تکنولوژی آن به صورت منبع باز(open source) ارائه شود.

یکی از اتهامات علیه اوپن ای‌آی، مخفی نگه داشتن طراحی «مدل چت جی‌پی‌تی-4 » صرفا به دلیل منفعت مالی است و حالا، چت جی‌پی‌تی 4 عملا الگوریتمی محسوب می‌شود که مایکروسافت صاحب آن است. شرکت اوپن ای‌آی تا کنون درباره این شکایت نظری اعلام نکرده است.

هدف این شکایت این است تا اوپن ای‌آی مجبور شود بر اساس مفاد توافق نامه پایه گذاری خود عمل کرده و به جای تمرکز بر سوددهی شخصی آلتمن، براکمن و مایکروسافت( به عنوان بزرگ‌ترین شرکت حوزه تکنولوژی در دنیا)، از تکنولوژی AGI  در راستای سودرسانی به «بشریت» استفاده کند.

ایلان ماسک پیش از پایه گذاری شرکت اوپن ای‌آی، در باره خطرهای احتمالی توسعه هوش مصنوعی هشدار داده بود. وی همیشه معتقد بود که باید در این حوزه با احتیاط  زیاد عمل کرد تا جایگاه انسان‌ها در جامعه، با چنین سیستم‌هایی جایگزین نشود. سال گذشته ماسک و چند محقق دیگر در حوزه هوش مصنوعی، یک نامه سرگشاده امضا کردند که در آن از شرکت‌ها درخواست می‌شد تا موقتا«آزمایشات گسترده در حوزه هوش مصنوعی» را متوقف کنند.  ماسک چندی بعد شرکت هوش مصنوعی خود را تاسیس کرد که xAI نام دارد و اولین بات هوش مصنوعی داخل پلتفرم اکس(توییتر سابق) را نیز راه اندازه کرده است.

در این دعوی قضایی ادعا می‌شود که مدل جی‌پی‌تی-4 شرکت اوپن ای‌آی که در ماه مارس 2023 عرضه شده، در «استدلال کردن» از یک انسان عادی بهتر عمل می‌کند. این سیستم در «آزمون یکپارچه وکالت» که برای وکلا برگزار می‌شود توانسته از 100، نمره 90 بیاورد. همچنین شایعه شده که که اوپن ای‌آی در حال توسعه مدل پیشرفته‌تری به نام «Q Star» است که ادعا می‌شود تمام قابلیت‌های اصلی هوش جامع مصنوعی( artificial general intelligence یا AGI) را دارا است.

بر اساس این شکایت، اعضای جدید دستچین شده برای هیات مدیره، تخصص زیادی در حوزه هوش مصنوعی نداشته و تحت کنترل مایکروسافت هستند. این بدین معنی است که این افراد در زمینه تصمیم گیری استقلالی نداشته و نمی‌توانند بدون تایید مایکروسافت الگوریتمی طراحی کنند. قانون گزاران UK، UN و US در حال بررسی کیفیت شراکت مایکروسافت و اوپن ای‌آی هستند تا مشخص شود این همکاری در تاثیری در بازار رقابت هوش مصنوعی دارد یا خیر.

منبع:theverge

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. هدف OpenAI ایجاد و توسعه هوش مصنوعی کارآمد و ایمن به نفع همه است. مانند بازی sexygame با استفاده از فناوری هوش مصنوعی. https://sexygame88.online این هدف بر توسعه مدل‌های هوش مصنوعی تمرکز دارد که می‌توانند داده‌ها را در موقعیت‌های مختلف درک و پردازش کنند. که می تواند به طور گسترده برای حل مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فناوری برای جامعه جهانی مورد استفاده قرار گیرد یکی دیگر از اهداف OpenAI ایجاد یک سیستم هوش مصنوعی بسیار امن و سیستماتیک است. برای جلوگیری از استفاده نامناسب یا خطر برای جامعه با استفاده از فناوری یادگیری ماشین و ایجاد سیستمی از درک و ارزش های انسانی دقیق. این مهم برای جلوگیری از عواقب ناخواسته استفاده آینده از هوش مصنوعی در مقیاس جهانی است. علاوه بر اهدافی که قبلا ذکر شد از دیگر اهداف OpenAI می توان به حمایت از تحقیقات هوش مصنوعی و توسعه فناوری های جدید اشاره کرد. که قابلیت استفاده در مشاغل مختلف را دارد چه در حل مشکلات پزشکی مانند تشخیص بیماری باشد پیش بینی اثرات داروها یا کمک در یافتن مواد مهم در تحقیقات؛ توسعه فناوری که به خلاقیت کمک می کند مانند تصاویر تولید شده توسط کامپیوتر (CGI) یا صدای واقعی؛ و توسعه ابزارهایی که به آموزش و یادگیری کمک می کنند به عنوان مثال، ایجاد یک مدل یادگیری عمیق که بتواند با سبک یادگیری هر فرد سازگار شود. همه این اهداف پتانسیل استفاده از هوش مصنوعی را تقویت می کند تا بیشترین سود را برای جامعه و جهان فراهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا