هوش مصنوعی

انویدیا؛ برنده اصلی بازار تراشه‌های دیتاسنتر

تحلیل‌های فروش بازار تراشه نشانگر تغییر جریان درآمدی از تراشه کامپیوترهای خانگی به سمت تراشه‌های مراکز داده ( دیتاسنترها) است.

برنده بزرگ بازار تراشه‌های دیتاسنتر شرکت انویدیا است که به دلیل تولید تراشه‌های مورد نیاز برای پردازش پلتفرمهای هوش مصنوعی، با رشد درآمد زیادی مواجه شده است.

سهم تراشه‌های انویدیا از نزدیک به ۲۷ درصد در سال ۲۰۲۱ به ۶۶ درصد از سهم بازار این تراشه‌ها در فصل دوم سال ۲۰۲۳ رسیده است.

این در حالی است که سهم شرکت اینتل از بازار تراشه‌های دیتاسنتر از ۶۴.۳ درصد به ۲۵.۶ درصد در فصل دوم ۲۰۲۳ کاهش پیدا کرده است.

شرکت AMD دیگر بازیگر تراشه‌های دیتاسنتری نیز وضعیت نامتعادلی دارد و  سهم آن از ۱۷.۱ درصد در فصل چهارم سال ۲۰۲۲ به ۸.۳ درصد در فصل دوم سال ۲۰۲۳ کاهش پیدا کرده است.

در سوی دیگر بازار یعنی در زمینه پردازنده‌های گرافیکی نیز همچون گذشته سهم اصلی بازار در اختیار انویدیا قرار دارد. این شرکت هم اکنون ۸۰ درصد سهم بازار این پردازنده‌ها را در اختیار دارد و AMD با ۱۷.۴ درصد و اینتل با ۲.۴ درصد بازیگران با سهم اقلیت در این بازار هستند.

چشم‌انداز درآمدی انویدیا بسیار مثبت است و این شرکت برای فصل دوم سال ۲۰۲۴ رکورد درآمدی ۱۳.۵ میلیارددلاری را پیش‌بینی کرده که نسبت به سال قبل ۱۰۱ درصد رشد را نشان میدهد. تا حد زیادی این افزایش درآمد ناشی از درآمد بی سابقه تراشه‌های مرکز داده ( دیتاسنترها) است.

د رجنگ سنتی پردازنده‌های کامپیوترهای خانگی بازار بین دو بازیگر اصلی اینتل و AMD تقسیم شده و در این میان اینتل نزدیک به ۹۰ درصد سهم بازار را در اختیار دارد.

منبع
فردای اقتصاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا