آمازون

آمازون سیستم عامل اختصاصی می‌سازد

آمازون، غول تجارت الکترونیکی که از سال‌ها پیش مشغول عرضه چند دستگاه‌ سخت‌افزاری ویژه خصوصا کتاب‌خوان‌های دیجیتال «کیندل» و اسپیکرهای هوشمند است، حالا قصد دارد استقلال نرم‌افزاری بیشتری پیدا کند و با عرضه یک سیستم‌عامل اختصاصی، به استفاده از سیستم‌عامل‌های شخصی‌سازی‌شده اندرویدی پایان دهد.

این سیستم‌عامل اختصاصی جدید که گفته می‌شود در دست آزمایش برای به‌کارگیری روی برخی دستگاه‌های آمازون است، «وگا» (Vega) نام دارد و سیستم‌عاملی مبتنی بر لینوکس است. پیگیر‌ی‌های خبرنگاران حوزه آی‌تی از برخی منابع آگاه در این شرکت نشان می‌دهد که قرار است این سیستم‌عامل جدید در نمایشگرهای هوشمند، Fire TVها و شمار دیگری از تجهیزات غیرتبلتی آمازون مورد استفاده قرار بگیرد. آن‌طور که بر «غیرتبلتی بودن» محصولاتی که میزبان این سیستم‌عامل هستند تاکید شده، گویا هنوز تا جایگزینی کامل اندروید در این دسته محصولات آمازون راه زیادی باقی است. با این حال در اخبار منتشرشده پیرامون عرضه این سیسستم‌عامل اختصاصی تاکید شده که Fire TVها، اولین دستگاه‌هایی هستند که در اوایل سال آتی میلادی با این سیستم‌عامل عرضه و وارد بازار می‌شوند. اما بدون شک، قطع وابستگی آمازون به اندروید تدریجی خواهد بود و هنوز نمی‌توان انتظار داشت که این شرکت بتواند به سرعت استفاده از سیستم‌عامل متعلق به رقیب دیرینه خود یعنی گوگل را کنار بگذارد. آن‌طور که جنکو روتگرز، یکی از خبرنگاران باسابقه دنیای تکنولوژی اظهار کرده، سیستم‌عامل وگا مبتنی بر لینوکس خواهد بود و برای توسعه برنامه‌های جاوا اسکریپت از React Native پشتیبانی می‌کند. اگرچه آمازون کار روی عرضه چنین سیستم‌عاملی را از سال‌ها قبل و در حدود سال ۲۰۱۷ آغاز کرده بود، به نظر می‌رسد تلاش‌های مهندسان این شرکت که در قالب تیمی چند صد نفره روی این محصول کار می‌کردند کم‌کم برای ثمردهی آماده شدند و دستگاه‌های آتی این شرکت از سیستم‌عامل جدید میزبانی خواهند کرد.

ادعای شماری از مهندسان آمازون که در حال کار روی توسعه این سیستم‌عامل جدید هستند، حاکی از آن است که حتی بعید نیست که در آینده، وگا برای رقابت با دو سیستم‌عامل قدرتمند اندروید و iOS نیز خیز بردارد. اگرچه سیستم ‌عامل Fire که تا امروز در دستگاه‌های متعلق به آمازون به‌کار گرفته می‌شد، بر اساس پروژه منبع باز اندروید توسعه داده شده است و نوعی از نسخه‌های «فورک شده» اندروید به حساب می‌آید، اما باید توجه داشت که اساسا خود اندروید نیز یک سیستم‌عامل لینوکس‌محور به حساب می‌آید. حالا اما توسعه سیستم‌عامل وگا که قرار است به زودی توسط این غول دنیای فناوری عرضه شود، هیچ شباهتی به آنچه پیش از این در تیم‌ توسعه نرم‌افزاری آمازون انجام می‌شد، ندارد و باید آن را یک سیستم‌عامل مستقل به حساب آورد که راسا و بدون هیچ واسطه‌ای از هسته لینوکس قدرت می‌گیرد.

آن‌طور که در تحلیل‌های ارائه‌شده آمده، آمازون برای تغییر رویکرد خود در استفاده از نسخه‌های شخصی‌سازی‌شده اندروید و تصمیم به عرضه یک سیستم‌عامل اختصاصی، دو دلیل مهم داشته است؛ اول اینکه پوسته‌های اختصاصی اندرویدی که آمازون برای دستگاه‌های خود طراحی می‌کرد، عموما در دریافت به‌روزرسانی‌ها و امکانات جدید، از دیگر دستگاه‌های اندرویدی عقب بودند و دوم اینکه از نظر مهندسان این شرکت، توسعه یک پوسته اختصاصی اندرویدی برای محصولات کوچک و جمع‌وجور آمازون، چندان به صرفه و معقول نیست. در نتیجه این شرکت تصمیم گرفته تا با ایجاد چرخشی ۱۸۰‌درجه‌ای در رویکرد نرم‌افزاری خود، شانس خود را در بازار تولید و عرضه محصولات فناورانه امتحان کند.

در واقع می‌توان مدعی شد که تمرکز آمازون در عرضه وگا، روی قدرت‌بخشی نرم‌افزاری به دستگاه‌های سبک‌تری بوده که مدیریت یک سیستم‌عامل موبایلی برای آنها بیش از حد دشوار است. با این حساب تمام تلویزیون‌ها و نمایشگر‌های هوشمند، بلندگوهای هوشمند، سخت‌افزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی که می‌توان از آنها در خانه‌های هوشمند استفاده کرد و حتی سیستم‌های سرگرمی داخل خودرو -که ممکن است تولید و عرضه آنها در دستور کار آتی این شرکت باشد- همگی در صف استفاده از این سیستم‌عامل جدید قرار خواهند داشت. پیش‌بینی می‌شود که این قطع وابستگی به سیستم‌عامل اندروید و مهاجرت به فضای لینوکسی، زمینه را برای نوآوری و چابکی بیشتر باز کند و توانمندی آمازون را در عرضه دستگاه‌هایی سبک‌تر با کارآیی بیشتر، بهبود ببخشد.

منبع
دنیای اقتصاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا