شبکه‌های اجتماعی

توییتر مایکروسافت را به نقض سیاست استفاده از داده‌های خود متهم کرد

الکس اسپیرو، وکیل شخصی ایلان ماسک نامه‌ای به مایکروسافت ارسال و این شرکت را به استفاده از API توییتر برای «استفاده‌ها و اهداف غیرمجاز» متهم کرده است.  

به گزارش نیویورک تایمز و وال استریت ژورنال، اسپیرو در این نامه عنوان کرد که مایکروسافت ممکن است چند نمونه از مفاد توافقنامه را برای مدت طولانی نقض کرده باشد. وی به طور خاص، مایکروسافت را به استفاده نادرست از داده‌های توییتر متهم کرده و گفت که این موارد شامل استفاده بیش از آنچه در توافق آمده بود و یا اشتراک‌گذاری اطلاعات کاربران این شبکه اجتماعی با سازمان‌های دولتی بدون مجوز می‌شود.  

وکیل ایلان ماسک مدعی شد که مایکروسافت از پرداخت هزینه در ازای استفاده از این اطلاعات خودداری کرده است. به طور کل، مایکروسافت سال‌ها از طریق API توییتر از داده‌های این شبکه اجتماعی در چندین محصول خود از جمله ایکس‌باکس، بینگ و ابزاری تبلیغاتی خود استفاده می‌کرد.  

اما پس از آنکه توییتر دسترسی رایگان این شرکت به API خود را مسدود کرد، مایکروسافت نیز تصمیم گرفت تا به این همکاری پایان دهد. بنابراین، توییتر از ابزار مدیریت شبکه‌های اجتماعی خود برای تبلیغ‌کنندگان حذف و گزینه آپلود اسکرین‌شات و کلیپ‌ها به توییتر از کنسول‌های ایکس‌باکس و گیم بار در ویندوز را غیرفعال کرد.

این غول فناوری اما هیچ توضیحی درباره علت اتخاذ این تصمیمات ارائه نداد اما توییتر برای دسترسی به API جدید خود، به صورت ماهانه از سازمان‌ها ۵۰ هزار دلار دریافت می‌کند.  

ایلان ماسک نیز در واکنش به این اقدامات مایکروسافت و حذف توییتر از ابزار مدیریت شبکه‌های اجتماعی این شرکت، گفت: آنها به طور غیرقانونی از اطلاعات توییتر استفاده کردند؛ حالا زمان شکایت است.

ناگفته نماند که رابطه میان ایلان ماسک و مایکروسافت اخیرا شکراب آشده و ماسک مدعی است که ردموندی‌ها، شریک هوش مصنوعی خود یعنی OpenAI را کنترل می‌کنند.  

مایکروسافت که حدود ۱۳ میلیارد دلار در شرکت OpenAI، خالق بات ChatGPT سرمایه‌گذاری کرده، در واکنش عنوان کرد که این ادعا درست نیست.  

ماسک در گفت‌وگو با فاکس نیوز نسبت به آموزش ChatGPT برای ارائه پاسخ‌های درست سیاسی، ابراز نگرانی کرد. وی همچنین این روزها در حال ایجاد یک بات هوش مصنوعی جدید به نام TruthGPT است که می‌تواند رقیبی برای محصول OpenAI باشد.  

با این حال، هنوز مشخص نیست که اتهامات وکیل ماسک به مایکروسافت، به شکایت ختم خواهد شد یا خیر. اما توییتر از مایکروسافت خواسته تا استفاده از این داده‌های در اپلیکیشن‌های خود را بررسی کند.  

توییتر همچنین از مایکروسافت خواسته تا ماه ژوئن، گزارشی را درباره میزان استفاده و ذخیره‌سازی داده‌های این شرکت ارائه دهد. افزون بر این، توییتر می‌خواهد بداند که مایکروسافت چه زمانی به سازمان‌های دولتی، اجازه دسترسی به اطلاعات خود را داده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا