ارز دیجیتال

لایتنینگ راه ورود بیت کوین به زندگی روزمره مردم

هزینه تراکنش بالا و زمان‌بر بودن نقل و انتقال، دو ایرادی هستند که به شبکه بیت کوین واردند و بلاکچین‌هایی مثل لایت کوین و اتریوم نیز به‌نوعی برای رفع نواقص بیت کوین، وارد عرصه بلاکچین شدند. اما هشت سال پس از خلق بیت کوین، در دهم می‌سال ۲۰۱۷ برابر با بیستم اردیبهشت ۱۳۹۷، با انجام نخستین پرداخت لایتنینگی بیت کوین، مسیر تازه‌ای در دنیای تبادلات مالی ایجاد شد. با این پرداخت سریع و ارزان، عملا بیت کوین خود را به یک ابزار پرداخت حتی برای مبالغ بسیار پایین، تبدیل کرد. البته وایت پیپیر لایتنینگ دو سال قبل‌تر نوشته شده بود، اما تا انجام نخستین انتقال لایتنینگی، زمان زیادی لازم بود.  

گرچه هنوز بیت کوین جایگاه خود را در دنیا محکم نکرده و در ابتدای راه قرار دارد، اما لایتنینگ، راه جدیدی برای ورود بیت کوین به زندگی روزمره مردم باز کرد تا به راحتی بتوانند با پرداخت بیت کوین، خرید و فروش کنند و این رمزارز، به نوعی جایگزین پول شود.  

«لایتنینگ» به معنای رعد و برق است و به کاربران اجازه می‌دهد با یکدیگر کانال‌های پرداخت ایجاد کنند و به این ترتیب، بسیاری از تراکنش‌های خرد و کوچک از شبکه اصلی دور می‌مانَد و در یک لحظه مانند رعد و برق، تراکنش و نقل و انتقال انجام می‌شود.  

در واقع از طریق لایتنینگ، یک کانال پرداخت ایجاد می‌شود که برای هر نقل و انتقالی نیاز به استفاده از شبکه اصلی بیت کوین نباشد و انتقال از طریق این کانال که یک شبکه لایه دوم است صورت می‌گیرد.  

به این ترتیب یک بار بیت کوین به این شبکه منتقل می‌شود و برای تراکنش‌های بعدی، دیگر با هزینه کم و سرعت زیاد، نقل و انتقال درون همین شبکه انجام می‌شود و نیازی به شبکه اصلی بیت کوین نیست.  

لایتنینگ علاوه بر هزینه کم و سرعت بالا، احتمال رصد و ردیابی تراکنش‌ها را هم تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد.

تراکنش‌های خرد در شبکه لایتنینگ توسط قراردادهای هوشمند راهبری می‌شوند. مدیریت انتقال تراکنش از مسیری که کمترین هزینه را به دنبال داشته باشد با خود شبکه و قراردادهای هوشمند آن خواهد بود.  

یک قابلیت امنیتی دیگر در شبکه لایتنینگ تایم لاک (Timelocks) است. تایم لاک این امکان را می‌دهد تا برای باز ماندن فاکتور یا کانال میان ۲ شخص، حد زمانی تعیین شود.  

نوبیتکس اولین پلتفرم تبادل رمزارز در ایران بود که از مرداد سال ۱۴۰۰ امکان انتقال بیت کوین بر بستر شبکه لایتنینگ را فراهم کرد.  

کاربران برای انتقال بیت کوین از نوبیتکس بر بستر شبکه لایتنینگ، راه سختی در پیش ندارند.  

در شبکه لایتنینگ، دریافت کننده باید یک فاکتور یا اینویس (Invocie) ارائه دهد که در آن مبلغی را که قصد دارد دریافت کند، مشخص کرده باشد. این فاکتورها برعکس روش شبکه اصلی بیت کوین، تنها یک‌بار امکان استفاده دارند.  

برای ساخت فاکتور در کیف پول لایتنینیگی فونیکس باید روی آیکن دریافت (Receive) کلیک کرد. در پنجره جدید به‌صورت پیش‌فرض یک فاکتور نمایش داده می‌شود. دقت کنید که در این فاکتور هیچ مبلغی مشاهده نمی‌شود بنابراین نیاز دارید که مبلغ مورد نظر را در بخش مربوطه وارد کنید. برای این کار بر روی دکمه ادیت (Edit) کلیک کرده و مبلغ مورد نظرتان را برای دریافت مشخص کنید.

کاربری که قصد واریز بیت کوین را دارد پس از دریافت اینوویس از دریافت کننده‌ی بیت‌کوین، وارد منوی کیف‌های من در نوبیتکس می‌شود و روی گزینه برداشت بیت کوین کلیک می‌کند. شبکه لایتنینگ را برای انتقال انتخاب می‌کند و اینوویس را در قسمت مربوطه وارد می‌کند.  

حالا کاربران ایرانی برای انتقال سریع و آسان بیت کوین با مشکل هزینه و زمان مواجه نیستند مگر در موارد استثنایی که با توجه به شرایط شبکه اصلی بیت کوین، هزینه تراکنش در شبکه لایتنینگ نیز به صرفه نیست و به‌طور مقطعی بسته می‌شود.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا