هوش مصنوعی

انتقاد بنیانگذار لینکدین از مواضع ایلان ماسک در قبال هوش مصنوعی

رید هافمن، از بنیانگذاران شبکه اجتماعی لینکدین، نسبت به اظهارات و موضع‌گیری‌های اخیر ایلان ماسک در حوزه هوش مصنوعی واکنش نشان داد و گفت وی از یک طرف نامه توقف هوش مصنوعی را امضا و از طرفی، متخصصان این حوزه را برای تیم خود استخدام می‌کند.

هافمن در جریان کنفرانس جهانی ۲۰۲۳ موسسه میلکن (Milken) مخالفت خود را با محتوای نامه سرگشاده‌ای مبنی بر توقف شش ماهه هرگونه فعالیت توسعه‌ای در ابزارهای هوش مصنوعی ابراز کرد.  

در این نامه که به امضای ایلان ماسک و هزاران فعال حوزه هوش مصنوعی رسیده، از بازیگران فعلی این حوزه همانند OpenAI خوسته شده تا زمانی که تاثیرات مثبت و قابل مدیریت بودن تهدیدهای این فناوری اثبات نشود، توسعه نسل جدید این فناوری همچون GPT-4 متوقف شود.  

هافمن در صحبت‌های خود به اظهارات ضدونقیض ماسک اشاره کرد و گفت ایلان، از سویی این نامه را امضا می‌کند و از سویی دیگر، به دنبال بکارگیری یک تیم کامل از متخصصان هوش مصنوعی و حضوری مقتدر در حوزه هوش مصنوعی است.  

ماسک در ماه گذشته طی مصاحبه‌ای با فاکس نیوز گفته بود که قصد راه‌اندازی یک هوش مصنوعی حقیقت‌یاب با هدف درک ماهیت جهان را دارد و نام این ابزار را TruthGPT اعلام کرد.  

چند هفته پیش نیز در خبرها آمده بود که ایلان ماسک، پروژه هوش مصنوعی را در توییتر دنبال می‌کند و طبق اعلام فایننشال تایمز، وی از سرمایه‌گذاران تسلا و اسپیس ایکس خواست تا روی این فناوری نوظهور و استارتاپ هوش مصنوعی جدید وی نیز سرمایه‌گذاری کنند.  

به همین جهت، هافمن اعلام کرد که با ایده متوقف کردن هوش مصنوعی مخالف است و صحبت‌های ایلان ماسک درباره توسعه هوش مصنوعی را به باد انتقاد گرفت.

وی گفت به طور کلی، این ایده اشتباه است چراکه معتقدم با توسعه مدل‌های بزرگ‌تر می‌توان به تکامل و امن بودن رسید. هافمن افزود طرز فکر ایلان ماسک همواره بدین صورت است: من باید آن را با دستان خودم بسازم. اگر به کارهای شگفت‌انگیز او در اسپیس ایکس و تسلا نگاه کنید، به این نکته و نگاه وی که معتقد است کاری که فقط او انجام می‌دهد، بهترین است، پی خواهید برد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا