ایران

اتصال پیام‌رسان‌های داخلی تا پایان فروردین ماه

آی تی ایران- وزیر ارتباطات در حاشیه جلسه امروز (۱۶فرودین) هیئت دولت گفته است که تنها سه پیام‌رسان بله، ایتا و آی‌کپ تا انتهای فروردین ماه به یکدیگر متصل می‌شوند. این اظهارات در حالی است که پیشتر او گفته تا دهه فجر یا نهایت انتهای سال گذشته پیام‌رسان‌های داخلی به هم متصل شوند.

عیسی زارع‌پور در این مورد گفت: «فاز آزمایشی این اتصال پایان سال گذشته انجام شد و انشالله با ارائه نسخه‌های جدیدی که ایتا، بله و آی‌گپ ارائه می‌کنند این پیام‌رسان‌ها می‌توانند به یکدیگر متصل شوند و کاربرانشان بین یک‌دیگر پیام رد و بدل کنند.»

27 اسفند معاون سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرده بود که تست‌های اولیه اتصال میان پیام‌رسان‌های بومی «بله» و «ایتا» با موفقیت انجام شده و به زودی «آی گپ» نیز وارد این چرخه خواهد شد.

همان‌زمان قائم مقام پیام‌رسان بله در گفت‌وگویی تاکید کرده بود که این اتفاق نامش اتصال نیست و تنها امکان تبادل پیام بین «بله» و «ایتا» به عنوان یک قابلیت جدید به این دو پیام رسان اضافه شده است.

ارائه خدمات فضایی به کشورهای همسایه

وزیر ارتباطات همچنین در حاشیه هیئت دولت به توسعه برنامه‌های این وزارتخانه در حوزه فضایی اشاره و اعلام کرد که در تلاش هستند که تا پایان دولت سیزدهم خدمات ساخت و پرتاب ماهواره در لایه لئو تجاری‌سازی شود.

زارع‌پور در این مورد توضیح داد: «برای سال ۱۴۰۲ بر اساس مصوبه شورای عالی فضایی، برنامه مفصلی برای توسعه صنعت فضایی کشور داریم. در حال‌حاضر حدود ۱۰ ماهواره و محموله فضایی آماده تست و پرتاب داریم و چندین ماهواره هم در دست طراحی و ساخت هستند. هدف‌مان این است خدمات و توانمندی‌هایی که در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد در گام اول در اختیار کشورهای همسایه و اسلامی قرار دهیم و تا پایان دولت خدمات ساخت و پرتاب ماهواره در لایه لئو را تجاری کنیم و در اختیار کشورهای دیگر قرار دهیم.»

پیگیری برای حل مشکلات ساعت موبایل‌ها

تغییر پیدا نکردن ساعت در سال ۱۴۰۲ در ایران باعث بروز مشکلاتی برای برخی دستگاه‌های دیجیتال شده است. این اتفاق در حالی رخ داد که وزارت ارتباطات پیش از شروع سال جدید وعده داده بود که با همکاری نهادهای بین‌المللی هماهنگی برای این تغییرات و جلوگیری از هرگونه مشکلاتی انجام شده است.

امروز هم وزیر ارتباطات در حاشیه جلسه هیئت دولت گفته است که همچنان در حالی پیگیری این مشکل هستند. او در این مورد گفت: «از ابتدای بروز مشکل در ساعت گوشی‌های همراه مذاکرات با تولیدکنندگان گوشی‌ها شروع شد که بخش‌هایی درست شده، اما هنوز برخی گوشی‌ها مشکل دارند که در حال رایزنی هستیم.»

او ادامه داد: «پارسال پس از تصویب قانون تغییر نکردن ساعت رسمی کشور در نیمه اول سال، به مراجع جهانی موضوع را اعلام کردیم. اما برخی از گوشی‌هایی که عمدتاً قدیمی بوده و یا نیازمند به روز رسانی هستند، دچار مشکل شدند.»

به گفته او از همان ابتدای بروز مشکل مذاکره با تولیدکنندگان گوشی همراه شروع شد که البته این کار وظیفه وزارت صمت بوده است.

نوشته های مشابه

‫400 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا