ارز دیجیتال

انتشار وایت‌پیپر بیت کوین؛ یک روز تاریخی در دنیای تجارت جهانی

سی و یک اکتبر ۲۰۰۸ برابر با نهم آبان ۱۳۸۶، ساتوشی ناکاموتو، خالق مرموز بیت کوین، وایت پیپر بیت کوین را که شامل اهداف، نقشه راه و نحوه عملکرد این رمزارز بود، منتشر کرد و به این ترتیب، بیت کوین به‌طور رسمی به جهان معرفی شد.  

مدتی بعد از انتشار اینترنتی این وایت پیپر، بیت کوین عرضه شد و به‌عنوان یک سیستم مالی خود را به سیستم‌های سنتی تحمیل کرد.  

ساتوشی ناکاموتو در وایت پیپر بیت کوین نوشت: «یک نسخه همتا به همتا از پول الکترونیکی که پرداخت‌های آنلاین را بدون این که نیاز به طرف سوم معتمد باشد، انجام می‌دهد. امضاهای الکترونیکی بخشی از این راه حل هستند، اما اگر برای انجام پرداخت‌ها و جلوگیری از دوباره خرج شدن ارز باز هم نیاز به طرف سوم داشته باشیم، هدف اصلی را گم کرده‌ایم.»  

او توضیح می‌دهد که کوین، یک رشته از امضاهای دیجیتالی است و صاحب کوین، با کلید خصوصی خود، کوین را به نفر بعدی منتقل می‌کند و گیرنده، تمام اطلاعات را به همراه کوین دریافت می‌کند. صحت تراکنش‌ها از طریق بررسی امضاهای دیجیتال صاحبان قبلی کوین بررسی می‌شود.  

تایید امضاها و تراکنش‌ها را ماینرها یا گره‌های شبکه  انجام می‌دهند و در ازای تایید تراکنش‌ها کوین دریافت می‌کنند.  

در واقع در این سیستم، یک پول دیجیتال، به جای انتقال از طریق بانک، با تایید نودها و کاربران شبکه‌ای که پول دیجیتال در آن در چرخش است، منتقل می‌شود و این نودها هستند که کارمزد تایید انتقال را دریافت می‌کنند نه بانک‌های متمرکز.  

در حالی که در سیستم سنتی برای تایید تراکنش‌ها و جلوگیری از انجام تراکنش تکراری، نیاز به یک سازمان یا بانک متمرکز وجود دارد، در این جا یک سیستم برای همه مشارکت‌کنندگان در شبکه را داریم که می‌توانند روی تایید تراکنش‌ها توافق کنند و برای این منظور، معاملات به‌صورت عمومی و شفاف در شبکه اعلام می‌شوند و با اثبات جمعی به تایید می‌رسند.  

کاربران می‌توانند ببینند که یک نفر، مبلغی را به فرد دوم انتقال می‌دهد، اما اطلاعاتی که این تراکنش را به فرد خاصی لینک کند، در دسترس نخواهد بود. درواقع این اطلاعات، مشابه با چیزی است که در بورس سهام می‌بینیم: تاریخ و سایز تمام معاملات، به‌صورت عمومی منتشر می‌شود، بدون اینکه اعلام کنند معاملات به چه کسی تعلق دارد.

در شبکه بیت کوین گره‌ها یا همان کاربران شبکه، هیچ تراکنش نامعتبری را به‌عنوان پرداخت نمی‌پذیرند و گره‌های درستکار، هرگز اجازه نمی‌دهند که کسی بلوک آنها را کنترل کند یا تراکنش نادرستی را تایید کند.  

تا زمانی که گره‌ها، تراکنش‌ها را به درستی تایید می‌کنند، هیچ خللی در روند کار بیت‌کوین ایجاد نخواهد شد و با توجه به شفافیتی که در این شبکه وجود دارد، امکان تقلب و انجام تراکنش‌های کذب در شبکه بیت کوین صفر است.  

حالا چهارده سال از انتشار وایت پیپر بیت کوین که می‌توان گفت بزرگترین تحول در تاریخ بازارهای مالی و تجارت جهانی بود می‌گذرد و در حالی که ۲ سال بعد از توزیع این ارز دیجیتال یعنی در سال ۲۰۱۰، یک نفر برای خرید ۲ پیتزا، ۱۰ هزار بیت کوین پرداخت کرد، حالا در شرایطی که بازار در وضعیت نزولی قرار گرفته، هر بیت کوین بیش از ۲۰ هزار دلار ارزش دارد و کاربران امیدوارند بیت کوین تا سال آینده از سقف تاریخی ۶۷ هزار دلار خود نیز عبور کند. برخی معتقدند خلق بیت کوین، از نظر اثرگذاری بر جهان، با خلق اینترنت برابری می‌کند و شاید چند سالی زمان نیاز باشد تا این پدیده، آثار خودش را با افزایش تعداد کاربران و استفاده بیشتر از کارکردهای بلاکچین، نشان دهد.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا