اینترنت

مذاکره کاخ سفید و ایلان ماسک برای راه‌اندازی اینترنت ماهواره‌ای در داخل ایران

چند مقام آگاه به سی ان ان گفتند کاخ سفید در مورد امکان راه اندازی سرویس اینترنت ماهواره ای استارلینک در داخل ایران، با ایلان ماسک مذاکره کرده است. این گفتگوها پیش از این گزارش نشده بود. کاخ سفید فناوری استارلینک را راه حلی بالقوه برای مقابله با تلاش های تهاجمی دولت ایران برای محدود کردن دسترسی کاربران به اینترنت و ارتباطات می داند.

پیش از این دولت ایالات متحده برای کمک به ارائه خدمات مهم مخابراتی در اوکراین به استارلینک روی آورده بود و اگر چنین طرحی برای ایران هم اجرا شود، این دومین اقدام بررگ از این دست خواهد بود.

البته تردیدهایی درباره قابلیت اتکا و اطمینان از توافقات ایلان ماسک و دولت آمریکا وجود دارد. یک مقام ارشد دفاعی ایالات متحده که از مذاکرات دولت با ماسک و اسپیس ایکس درباره اوکراین مطلع است، گفت: «او غیر قابل پیش‌بینی و غیر قابل کنترل است، ما هرگز نمی‌توانیم او را پیش‌بینی کنیم».

نگرانی ها در مورد تمایلات غیرقابل پیش بینی ماسک پس از آن تشدید شد که سی ان ان برای اولین بار هفته گذشته گزارش داد که اسپیس ایکس، شرکت ماسک، بی سر و صدا از پنتاگون خواسته است ده ها میلیون دلار در ماه برای تامین مالی خدمات اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در اوکراین بپردازد. در پاسخ به این گزارش، ماسک به طور ناگهانی در توییتر اعلام کرد که درخواست کمک مالی را پس گرفته است.

پنتاگون این هفته اعلام کرد که مذاکرات با اسپیس ایکس در مورد اوکراین ادامه دارد. اسپیس ایکس ادعا می کند که ارائه خدمات استارلینک در اوکراین تاکنون ۸۰ میلیون دلار هزینه داشته است و تا پایان سال هزینه ها از ۱۰۰ میلیون دلار فراتر خواهد رفت.

منبع
انتخاب

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا