ایرانفضا

برنامه ۱۰ ساله ایران برای ارسال انسان به فضا

به گفته رییس سازمان فضایی ایران٬ برنامه این سازمان برای ارسال انسان به فضا طی یک دوره ۱۰ ساله در حوزه زیست فضا در دستور کار قرار دارد.

حسن سالاریه در پاسخ به این سوال که سازمان فضایی در دوره قبل از همکاری با روسیه برای اعزام فضانورد ایرانی به فضا هم خبر داده بود آیا این برنامه در این دوره هم در دستور کار است، اظهار کرد: برنامه مفصلی را سازمان فضایی در حوزه زیست فضایی در دستور کار دارد که از برنامه علمی امکان سنجی زیست فضا و مطالعات بیولوژیکی شروع می‌شود تا به بحث اعزام انسان به فضا می‌رسد.

رئیس سازمان فضایی افزود: اعزام انسان به فضا به معنای قرار گرفتن در ایستگاه فضایی بین المللی و یا سایر ایستگاه‌هایی که به تدریج ساخته می‌شود است. در واقع باید همراه با یک برنامه علمی مبتنی بر حوزه زیست فضا ما این برنامه را اجرایی کنیم؛ اینطور نیست که فقط برای اینکه یک فضانورد را بفرستیم به دلیل اینکه فقط یک انسان را فرستاده ایم و به همه اعلام کنیم، برنامه ریزی کنیم بلکه این برنامه برای ما باید آورده‌ای داشته باشد.

سالاریه خاطرنشان کرد: مهمترین آورده این برنامه، توسعه زیست فضا است و آن فضانوردی که به فضا می‌رود باید یک برنامه علمی را برای ما اجرا کند. این فرد در واقع به عنوان یک محقق به فضا می‌رود که با استفاده از ایستگاه فضایی مطالعات ما در حوزه بیولوژیکی فضا فاز تکمیلی آزمایشگاهی داشته باشد.

وی ادامه داد: ارسال انسان به فضا و فضانورد هم مقدمات مفصلی نیاز دارد که باید این مقدمات فراهم شود که ما دنبال این هستیم که اتفاق بیفتد.

معاون وزیر ارتباطات تصریح کرد: برنامه ارسال انسان به فضا، در حال حاضر در برنامه ۱۰ سال فضایی ما در حوزه زیست فضا گنجانده شده و سال به سال مشخص است که به چه هدفی باید برسیم؛ برای مثال امسال یک پرتاپ کپسول زیستی زیر مداری داریم سال بعد نیز آزمایشگاه فضایی خواهیم داشت.

سالاریه افزود: در مورد اعزام به انسان‌ها در حال رایزنی با روسیه هستیم؛ باید یک دوره آموزشی مفصل آکادمی در همین رابطه در روسیه گذرانده شود اینکه چگونه افراد انتخاب شوند و آموزش‌هایی که باید به آنها داده شود، فرآیندی دارد که باید طی شود تا این اتفاق بیفتد.

منبع
مهر

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا