ایرانتجارتموبایل

آمارهای گمرک از افت واردات گوشی در بهار ۱۴۰۱ حکایت دارد

ارزش واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار در سه ماهه ابتدایی امسال ۲۵ درصد کاهش یافت

جدیدترین آمارهای ارائه شده از سوی سازمان گمرک نشان می‌دهد که واردات موبایل در سه ماهه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است. این افت، هم در تعداد و هم در مجموع ارزش واردات گوشی موبایل مشهود است. بخش مهمی از این افت را می‌توان ناشی از محدودیت‌هایی دانست که از ابتدای امسال، در تخصیص ارز برای واردات موبایل‌های بالای ۶۰۰ دلار اعمال شده است.

طبق اعلام فرود عسگری -معاون امور گمرکی گمرک ایران، ارزش واردات گوشی‌های وارد شده در بهار امسال با حدود ۱۲ درصد افت، به ۷۲۷.۸ میلیون دلار رسیده است.

بر اساس این گزارش، مجموع گوشی وارداتی در دوره مورد بررسی سه میلیون و ۳۳ هزار و ۹۰۰ دستگاه به ارزش ۷۲۷ میلیون و ۸۶۱ هزار و ۳۴۵ دلار بوده است، در حالی که در سه ماه اول سال گذشته چهار میلیون و ۱۳۵ هزار و ۱۴۹ هزار دستگاه به ارزش ۸۲۳ میلیون و ۷۷۳ هزار و ۵۵۴ دستگاه وارد شده بود.

بر این اساس میزان واردات گوشی در سه ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر تعداد ۲۶.۶ و از نظر ارزش ۱۱.۶۴ درصد کاهش داشته است.

کاهش واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار

اما از مجموع واردات سال جاری، ۱۵۰ میلیون و ۳۱۹ هزار دستگاه به ارزش ۱۸۰ میلیون و ۴۶۲ هزار دلار به گوشی بالای ۶۰۰ دلار  است، بر این اساس سهم گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار حدود ۴.۹ درصد از تعداد و ۲۴.۷ درصد از نظر ارزش واردات گوشی بوده است.

این گزارش نشان می‌دهد که سهم گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار به نسبت گذشته کاهش داشته است؛ به طوری‌که معمولا بالای شش درصد تعداد و بیش از ۳۰ درصد ارزش واردات گوشی در دوره‌های مختلف برای این قبیل گوشی‌ها بوده است.

به عنوان مثال در سال گذشته در مجموع ۴.۲ میلیارد دلار  به تعداد ۱۷.۷ میلیون دستگاه گوشی از مبادی رسمی وارد ایران شده است که سهم گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار،   ۱.۱ میلیون دستگاه با ارزرش بیش از ۱.۳ میلیارد دلار بوده است  که ۳۲.۲ درصد ارزش و ۶.۲ درصد از کل سهم داشته است.

همچنین در پنج ماه اول سال گذشته، سهم گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو به یک میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه می‌رسید که ۹ درصد تعداد و ۳۶ درصد ارزرش واردات گوشی را در اختیار داشت.

در همین رابطه باید اشاره کرد به حواشی گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار در سال جاری که بارها بحث ممنوعیت واردات آنها مطرح شده ولی وزارت صمت تاکنون آن را به صراحت تائید نکرده است، این در حالی است که آمار اعلامی گمرک می‌تواند تائید کننده اظهارات اخیر عالیان-سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل- باشد که گفته بود از ۲۴ اردیبهشت، برای واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار، تامین ارز نشده است.

وی تصریح کرد که احتمالا تکلیف تخصیص ارز به واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار تا چند روز آینده مشخص خواهد شد.

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا