گوگل

عینک واقعیت افزوده گوگل با امکان ترجمه لحظه‌ای رونمایی شد

گوگل در جریان کنفرانس توسعه‌دهندگان خود در سال ۲۰۲۲، با یک محصول جدید در قالب یک عینک واقعیت افزوده، طرفداران برند خود را غافلگیر کرد.

ویژگی بارز این عینک، نمایش ترجمه زبان‌ها در مقابل چشمان کاربر است که یکی از کاربردهای اصلی برای عینک‌های واقعیت افزوده محسوب می‌شود. اگرچه چندین شرکت بزرگ فناوری در سیلیکون ولی، تلاش‌هایی را برای طراحی و تولید عینک‌های واقعیت افزوده صورت داده‌اند اما تاکنون هیچ یک از آنها نتوانستند برنامه‌ای روشن و اطمینان‌بخش را برای رفع نگرانی‌های مرتبط با حفظ حریم شخصی و اطلاعات خصوصی کاربران پیشنهاد دهد.

با این حال، ترجمه لحظه‌ای و فوری یکی از قابلیت‌های پرطرفدار و کلیدی برای عینک‌های واقعیت افزوده محسوب می‌شود که گوگل توانسته این امکان را در عینک جدید خود در معرض دید علاقه‌مندان قرار دهد.

گوگل اما جزییات بیشتری را در خصوص زمان عرضه این محصول ارائه نداد و تنها به پخش یک ویدیوی ضبط‌ شده از این ساعت بسنده کرد که در این ویدیو، به مشخصات نمایشگر و نحوه تعامل کاربر با آن اشاره‌ای نشد.

با توجه به اطلاعات موجود، مشخص نیست که این عینک، چه زمانی آماده عرضه به بازار خواهد بود و در واقعیت، چگونه عمل خواهد کرد. همچنین هیچ توضیحی در این خصوص که آیا این عینک، بخشی از پروژه Iris گوگل به شمار می‌رود یا خیر ارائه نشده است.

ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل در جریان این مراسم، اطلاعاتی را در خصوص تلاش مهندسان این شرکت در حوزه واقعیت افزوده به اشتراک گذاشت. طبق گفته‌های پیچای، فناوری واقعیت افزوده می‌تواند در تمامی‌حوزه‌هایی که گوشی‌های هوشمند راهی به آن پیدا نکردند، ورود کند.

وی در این مراسم گفت که در آینده، شاهد مرزهای جدیدی در زمینه رایانش خواهیم بود و واقعیت افزوده این پتانسیل را دارد که بسیار گسترش یابد. پیچای گفت که در این زمینه سرمایه‌گذاری زیادی توسط این شرکت صورت گرفته و واقعیت افزوده به چندین محصول این شرکت از گوگل لنز و مولتی‌سرچ گرفته تا نماهای زنده و عمیق از نقشه مپس راه یافته است.

در بخش دیگری از صحبت‌های مدیرعامل گوگل آمده که قابلیت‌های واقعیت افزوده روی گوشی‌های هوشمند می‌توانند بسیار مفید باشند و زمانی این تغییر بزرگ احساس خواهد شد که بتوانید از این ویژگی‌ها در دنیای واقعی و بدون آنکه فناوری مانعی برای آن ایجاد کند، استفاده کنید.

نوشته های مشابه

‫104 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا