گوگل

سیستم پرداخت جدید گوگل برای پلی استور آ‎غاز به‌کار کرد‎

گوگل به‌تازگی از آغاز به‌کار سیستم پرداخت جدید خود در پلی استور خبر داد که بر اساس آن‌‏، توسعه‌دهندگان و سازندگان اپلیکیشن‌ها می‌بایست از سیستم پرداخت گوگل موسوم به Google Play Billing برای خریدهای درون‌برنامه‌ای استفاده کنند.

با این به‌روزرسانی، توسعه‌دهندگان دیگر نمی‌توانند لینک‌ها و یا بخش‌هایی را به اپلیکیشن خود اضافه کنند که کاربران را به خرید اشتراک‌های پریمیوم از وب‌سایت و یا منابع جایگزین هدایت کند. در واقع، این سیستم جدید به گونه‌ای است که برای هر تراکنش ۱۵ یا ۳۰ درصد کارمزد (که با توجه به دسته‌بندی اپلیکیشن متغیر خواهد بود) به حساب گوگل واریز خواهد شد.

گوگل برای اولین بار از این سیستم در سپتامبر ۲۰۲۰ رونمایی کرد و به توسعه‌دهندگان یک سال فرصت داد تا با اعمال تغییراتی در برنامه‌های خود، Google Play Billing را به عنوان سیستم پرداخت پیشفرض در نظر بگیرند.

با اتمام این مهلت یک ساله، این شرکت شش ماه دیگر نیز به توسعه‌دهندگان فرصت داد و زمان اجرای این سیاست جدید را تا ۳۱ مارس ۲۰۲۲ تمدید کرد. حال با فرارسیدن این زمان، سیاست جدید گوگل در سیستم پرداخت پلی استور برای همه اعمال خواهد شد و همه چیز تغییر خواهد کرد.

بر این اساس، از این پس اگر توسعه‌دهنده‌ای از روش‌های پرداخت جایگزین استفاده می‌کند، دیگر نمی‌تواند این طرح‌ها را در اپلیکیشن خود تبلیغ کند و یا لینک‌هایی را ایجاد کند که کاربران را به این صفحه منتقل کند.

در حال حاضر، اسپاتیفای یک بخش پریمیوم در نسخه اندروید اپلیکیشن خود دارد که کاربران را به وب‌سایت خود هدایت می‌کند. با توجه به تغییرات جدید، اسپاتیفای می‌بایست این بخش را حذف کند، اما از آنجایی که این شرکت طی قراردادی با گوگل، در تست سرویس جدید پرداخت این شرکت همکاری داشته، ممکن است مجوز استفاده از روش قدیمی‌را داشته باشد.

گفته می‌شود که اگر برنامه‌ای تا تاریخ یکم ژوئن، خود را با سیاست جدید گوگل وفق ندهد، از پلی استور حذف خواهد شد. البته این بازه زمانی در همه کشورها یکسان نیست. برای مثال، توسعه‌دهندگان هندی تا اکتبر ۲۰۲۲ فرصت دارند تا این تغییرات را اعمال کنند.

در این میان، کمیسیون رقابت در هند نیز در واکنش به این تصمیم گوگل برای استفاده از سیستم پرداخت جدید، آن را ناعادلانه و تبعیض‌آمیز دانست. سال گذشته نیز در کره جنوبی، قانونی تصویب شد که بر اساس آن، اپل و گوگل مجبور شدند تا به توسعه‌دهندگان اجازه دهند روش‌های پرداخت جایگزین را در برنامه‌های خود قرار دهند.

در حال حاضر، بسیاری از افراد نسبت به نحوه توزیع برنامه‌ها در فروشگاه اپلیکیشن پلی استور، از گوگل ناراضی‌اند. اوایل هفته جاری نیز اپیک گیمز با انتقاد از گوگل، عنوان کرد که این تصمیم، به تغییر وضعیت ضدرقابتی کمکی نخواهد کرد.

بنیاد اتحاد دیجیتال هند (ADIF) نیز در واکنش به اقدام اخیر گوگل عنوان کرد غیرمنصفانه است که توسعه‌دهندگان را مجبور کنیم که هزینه کمیسیون بپردازند و به اجبار از سیستم پرداخت گوگل استفاده کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا