تکنولوژیصنعت هوایی

پروازهای دانمارک تا سال ۲۰۳۰ بدون سوخت فسیلی انجام می‌شوند

هواپیماهای الکتریکی و هیدروژنی گزینه‌های دانمارک خواهند بود

مته فردریکسن نخست وزیر دانمارک در سخنرانی سال نوی میلادی به شهروندان این کشور وعده داد که تا سال ۲۰۳۰ میلادی، تمامی‌پروازهای داخلی این کشور، «سبز» یا به عبارتی بدون استفاده از سوخت‌های فسیلی خواهد بود.

اظهارات نخست وزیر دانمارک در راستای تدابیر سخت‌گیرانه این کشور برای مقابله با انتشار گازهای آلاینده به جو و همچنین حرکت این کشور به سمت تبدیل شدن به کشوری سبز مطرح شد. با این حال، موارد نگران‌کننده‌ای نیز وجود دارند که شاید اجازه دستیابی به این هدف را به دانمارک و نخست وزیر این کشور ندهند.

به بیانی دیگر، ممکن است گزینه‌های جایگزین برای سوخت‌های فسیلی تا بازه زمانی اعلام‌شده قابل استفاده و بهره‌برداری نباشند. برای مثال، این احتمال وجود دارد که هواپیماهای الکتریکی آماده پرواز نباشند و پروازهایی با سوخت هیدروژنی که اگرچه ما را به آینده امیدوار می‌کنند، اما هنوز آماده استفاده در ناوگان هواپیمایی شرکت‌های بزرگ نیست.

ناگفته نماند که تنها هیدروژنی که در اثر الکترولیز و با انرژی تجدیدپذیر تولید می‌شود، می‌تواند در زمره انرژی پاک و سبز جای گیرد. مرکز EnergyWatch معتقد است که اگر دانمارک بخواهد در انتظار عرضه عمومی‌فناوری‌های جدید در این بماند، قطعا نمی‌تواند به اهداف خود در کاهش آلایندگی و تبدیل شدن به کشوری سبز دست یابد.

با این حال، دانمارک گام‌های بیشتری را نسبت به دیگر کشورهای جهان برای تبدیل شدن به کشوری با کمترین میزان استفاده از فناوری‌هایی با کربن صفر برداشته است. این کشور پیشتر ضرب‌الاجلی را برای پایان دادن به اکتشافات نفت و گاز تعیین کرد و در حال حاضر نیز یکی از بزرگ‌ترین کشورهای استفاده‌کننده از انرژی باد است.

دانمارک در آغاز سال ۲۰۲۱ اعلام کرد که به زودی جزیره‌ای مصنوعی را احداث خواهد کرد تا بتواند انرژی مزارع بادی این کشور را جمع‌آوری و ذخیره کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا