استارتاپبورس

ارزش۶۰۰ میلیارد تومانی ۴۵ شرکت فناور در بورس

به گفته معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری بیش از ۴۵ شرکت فناور با ارزش‌گذاری ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان به عنوان بخشی از اکوسیستم نوآوری کشور در بورس حضور دارند.

سورنا ستاری در آئین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور با بیان اینکه گفته‌های من در حوزه فناوری تکراری است، ولی باید این موضوعات دائماً تکرار شود، افزود: یکی از این موارد مفهوم پیشرفت است. در زمانی که من مجری پروژه بودم، تصور می‌کردم مفهوم پیشرفت یک مفهوم سخت‌افزاری است و با ایجاد کارخانه پیشرفت حاصل می‌شود اما بعدها به این نتیجه رسیدم که پیشرفت مفهوم نرم‌افزاری دارد؛ ولی اکنون به این ایده رسیدم که مفهوم پیشرفت قبل از هر چیزی فرهنگی است و با اصلاح فرهنگ می‌توانیم به پیشرفت برسیم.

وی با بیان اینکه ما در حوزه پیشرفت معکوس بالا آمدیم، اظهار کرد: این امر موجب شده صنعت خودروسازی ما صنعت نباشد، بلکه «کارخانه‌داری» است. صنعت در جایی شکل می‌گیرد که طرحی صنعتی و تحقیق و توسعه در آن باشد، ولی ما با کارخانه‌داری نیاز به دانشگاه و صرف سرمایه برای تربیت نیروی انسانی نداریم بلکه به تکنسین نیاز داریم. بنابراین نباید سرمایه‌های مملکت را هدر داد؛ باید یک تعامل دوطرفه بین بازار و سیستم رخ دهد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری ضرورت ایجاد ارتباط با صنعت و بازار را در تعامل دانست و خاطرنشان کرد: در این مسیر ما به اکوسیستم و نظام نوآوری نیاز داریم که این اکوسیستم در کشور راه‌اندازی شده است.

وی ایجاد حدود ۵۰ پارک علم و فناوری، بیش از ۶ هزار شرکت دانش‌بنیان، ۱۰ هزار استارت‌آپ و ۳۰۰ تا ۴۰۰ شتابدهنده تخصصی بخش خصوصی را از جمله این زیرساخت‌ها دانست و افزود: پارک‌های فناوری جایی برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی هستند و در حال حاضر نسبت سرمایه‌گذاری بخش دولتی به خصوصی ۱۰ تا ۸ به یک است و این میزان در پارک فناوری پردیس یک به ۲۵ است.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری حضور بیش از ۴۵ شرکت فناور در بورس با ارزش‌گذاری ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومانی را از دیگر بخش‌های اکوسیستم نوآوری عنوان کرد و یادآور شد: سال قبل یکی از شرکت‌ها حدود ۴۰۰ میلیون تومان در بخش تحقیق و توسعه سرمایه‌گذاری کرد؛ اقدامی که در بخش دولتی کمتر رخ می‌دهد و این تفاوت سرمایه‌گذاری بخش دولتی و خصوصی است.

دکتر ستاری با اشاره به نقش دولت در توسعه زیست‌بوم با تاکید بر اینکه دولت باید در حوزه علوم پایه سرمایه‌گذاری کند، خاطر نشان کرد: برای تولید محصول باید در زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری شود.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، ایجاد معاونت فناوری در وزارت علوم را اقدامی پیشتازانه توصیف کرد و ادامه داد: حتماً پارک‌های علم و فناوری نیازمند حمایت بیشتری هستند. لزومی ندارد رئیس پارک علم و فناوری حتماً عضو هیئت علمی باشد این باعث می‌شود که خروجی‌های دانشگاه‌ها فعال باشند و کارهای خودشان را توسعه بدهند. ما اخیراً یک مصوبه از دولت گرفتیم که مربوط به ارزش افزوده پارک‌ها بوده تا آنها بتوانند زیرساخت‌های خود را افزایش دهند.

منبع
مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا