اینترنتتکنولوژی

چرا انتصاب جسیکا روزنورسل به ریاست FCC خبر خوبی است؟

ساعاتی پیش، جسیکا روزنورسل به عنوان اولین زن بر صندلی ریاست کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا (FCC) تکیه زد. در جلسه امروز مجلس سنا، روزنورسل توانست با کسب ۶۱ رای موافق و البته ۳۱ رای مخالف، جایگاه خود را از سرپرستی موقت این نهاد که از ژانویه امسال و بنا به درخواست جو بایدن عهده‌دار بود، به ریاست آن ارتقا دهد.

انتصاب روزنورسل می‌تواند خبری خوب و نویدبخش آینده‌‍ای روشن برای این حوزه باشد چرا که دیگر دوران بدون رییس بودن این کمیسیون به پایان رسیده است. با این حال، این سازمان اکنون با دو کمیسیونر دموکرات و دو کمیسیونر جمهوری‌خواه وارد بن‌بست شده است. البته سنا هنوز جیجی سون، نامزد کمیسونر دموکرات را تایید نکرده که در صورت تایید وی، دموکرات‌ها به برتری سه به دو دست خواهند یافت.

به هر روی، روزنورسل به عنوان رئیس جدید و رسمی FCC می‌تواند این نهاد را با توجه به مواضع کاخ سفید رهبری کند. جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا چندی پیش نسبت به نفوذ و قدرت برخی شرکت‌ها در اعمال قیمت‌های بالا برای برخی سرویس‌ها و خدمات خود به ویژه موارد تحت نظر FCC انتقاد کرده بود.  وی در ماه ژانویه به صدور یک فرمان اجرایی اعلام کرد که آمریکایی‌ها «هزینه زیادی را برای پهن‌باند، تلویزیون کابلی و دیگر سرویس‌های ارتباطی پرداخت می‌کنند.»

روزنورسل قبل از انتخاب به عنوان رئیس کمیسیون ارتباطات فدرال، از سال ۲۰۱۲ در کسوت کمیسیونر این سازمان ایفای نقش داشت و قویا از دیدگاه‌های دموکرات‌ها حمایت می‌کرد. سناتور ماریا کانتول درباره این انتصاب جدید در FCC می‌گوید: رییس جمهور بایدن، فردی باتجربه را انتخاب کرد که در این برهه از زمان که با بحران رهبری در FCC مواجه‌ایم، دانش و تخصص کافی نسبت به امور این سازمان دارد.

کانتول ضمن اشاره به تصمیم اخیر کنگره در اختصاص میلیاردها دلار برای ارتقای شبکه پهن‌باند کشور، بر نقش کمیسیون ارتباطات فدرال در مصرف درست این بودجه تاکید کرد. بسته کمکی بایدن برای مقابله با ویروس کرونا، بخشی از این بودجه برای توسعه پهن‌باند را تامین کرد و لایحه توسعه زیرساخت نیز که با حمایت هر دو حزب همراه بوده، بودجه ۶۵ میلیارد دلاری را برای این حوزه به دنبال داشته است.

بر اساس آخرین اطلاعات، بخشی از این بودجه به صورت کمک‌های بلاعوض در اختیار ایالت‌ها و شهرهای آمریکا قرار خواهد گرفت تا بتوانند قراردادهایی را با شرکت‌های فعال در این حوزه همانند کام‌کست و ای‌تی‌اندتی منعقد کنند. با توجه به این شرایط، کمیسیون ارتباطات فدرال نیازمند رهبری است که بتواند این امور را مدیریت کرده و پول‌ها در مسیر درست آن خرج شود و اینترنت پهن‌باند به مناطق روستایی و دورافتاده با قمیت مناسب برسد.

از آنجایی که سرویس‌های صنعت فناوری اغلب از طریق شبکه‌های پهن‌باند عرضه می‌شوند، سریع، قابل اعتماد و در دسترس بودن این شبکه‌ها از اهمیت بسزایی برخوردار است. همچنین برای صنعت فناوری بسیار مهم است که شرکت‌های ارائه‌دهنده این خدمات، سرویس‌های خود را به طور منصفانه در اختیار مشتریان خود قرار دهند.

روزنورسل نیز اخیرا از تمایل خود برای بازگرداندن قوانین منصفانه و ارائه خدمات به شیوه‌ای عادلانه که در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ و رهبری آجیب پای بر FCC لغو شده بود، خبر داد. به موجب این قوانین، شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات مبتنی بر پهن‌باند مجاز به کم کردن سرعت یا کیفیت سرویس‌های خود نیستند.

حال اگر جیجی سون بتواند تاییدیه سنا را به دست آورد و دموکرات‌ها اکثریت کرسی را در این کمیسیون تصاحب کنند، روزنورسل شانس زیادی برای احیا و اجرای این قوانین و توسعه زیرساخت‌های پهن‌باند در آمریکا خواهد داشت.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا