اپلتکنولوژی

استفاده سارقان از اپل ایرتگ برای ردیابی خودروها جهت سرقت

زمانی که اپل از ردیاب هوشمند خود موسوم به ایرتگ رونمایی کرد، بحث‌های زیادی پیرامون مسائل مربوط به حریم خصوصی کاربران در استفاده از این محصول هوشمند شکل گرفت.

این محصول اگرچه طرفداران زیادی دارد و تاکنون چندین گزارش پیرامون فواید اپل ایرتگ و استفاده از آن برای ردیابی اشیای سرقتی در فضای وب منتشر شده، اما اخیرا پلیس کانادا اعلام کرد که سارقان از ایرتگ‌ها برای اهداف سوء خود و به منظور ردیابی خودروهایی که قصد سرقت آنها را دارند، کمک ‌می‌گیرند.

پلیس منطقه شمال تورنتو به‌تازگی تحقیقاتی را پیرامون پنج فقره سرقت در طی سه ماه اخیر صورت داده که نشان ‌می‌دهد سارقان، ایرتگ‌ها را به خودروهای پارک‌شده متصل کرده و از این طریق، علاوه بر ردیابی موقعیت مکانی خودرو، نقشه سرقت خود را در بهترین زمان و مکان پیاده می‌کنند.

اگرچه این روزها ردیاب‌های بلوتوثی دیگری نیز در بازار وجود دارد اما فراگیر بودن دستگاه‌های اپل ( که برای ارتباط با ایرتگ از طریق اپلیکیشن Find My استفاده ‌می‌شود)، امکان ردیابی سریع‌تر و دقیق‌تر را نسبت به دیگر نمونه‌های موجود همانند مدل‌های شرکت ‏Tile فراهم ‌می‌کند.

این یعنی، ایرتگ‌ها در کنار قابلیت‌های کاربردی و سودمند خود برای کاربران، ‌می‌توانند توسط خلافکاران و سارقان برای مقاصد و اهداف سوء نیز مورد استفاده قرار گیرند.

با این حال، اپل قابلیت‌هایی را نیز برای جلوگیری از سوءاستفاده از ایرتگ در این ردیاب هوشمند تعبیه کرده است. از جمله این ویژگی‌ها می توان به تغییرات در آی او اس 14.5 و نسخه‌های بعد از آن اشاره کرد به طوری که وقتی دستگاه اپل تشخیص دهد که فرد در حال ردیابی توسط یک وسیله ناآشنا و نامشخص است، این موضوع به کاربر اطلاع داده ‌می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا