ایرانگوناگون

تاخیر در صدور ۱۰ میلیون کارت ملی به دلیل مشکل در تامین کارت خام

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور: حداکثر ماهانه ۵ تا ۱۰ هزار کارت ملی جدید صادر می‌کنیم

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه بیش از ۱۰ میلیون نفر در نوبت دریافت کارت ملی هستند گفت: به دلیل مشکلات ناشی از فراهم شدن کارت خام از سوی چاپخانه دولتی، قادر به صدور بیش از ۱۰ هزار کارت در ماه نیستیم.

سیف‌الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور در پاسخ به این پرسش که چرا با گذشت چند سال از صدور کارت ملی هوشمند همچنان تعداد قابل توجهی از هموطنان نتوانستند کارت خود را دریافت کنند، اظهار کرد: تا پایان سال ۹۶ از کارت‌های وارداتی استفاده می‌کردیم و ظرفیت‌سازی صورت گرفته بود و حدفاصل بین ۹۵ و ۹۶ بیش از ۳۰ میلیون کارت ملی هوشمند صادر شد.

سیف اله ابوترابی؛ سخنگوی ثبت احوال
سخنگوی ثبت احوال: تأمین بدنه بر اساس قانون برعهده چاپخانه دولتی است و دوستان ما در چاپخانه دولتی اشاره می‌کنند که مشکل اعتباری دارند و ما هم آن را تایید می‌کنیم اما در این بخش هموطنان ما بیش از دو سال است که در نوبت دریافت کارت خود قرار دارند و حق هم دارند و هیچ توجیحی هم ندارد که آنها را قانع کنیم.

وی تصریح کرد: متاسفانه با اعمال تحریم‌ها و عدم انتقال ارز برای وارد کردن بدنه کارت، ناگزیر در آغاز سال ۹۷ بر اساس قانون باید از کارت‌های خام چاپخانه دولتی استفاده می‌کردیم و عزیزان در این مجموعه تلاش بسیاری کردند بتوانند کارت مشابه خارجی تولید کنند. در سال ۹۸ و ۹۹ تعداد محدودی کارت خام توسط چاپخانه دولتی در اختیار سازمان ثبت احوال قرار گرفت که تا امروز پنج میلیون کارت تولید داخل تحویل شده است و ما نیز اقدام به صدور کارت ملی هوشمند بر اساس کارت‌های داخلی کرده‌ایم.

سخنگوی سازمان ثبت‌احوال گفت: این سازمان متولی جمع آوری اطلاعات مردم و صدور کارت ملی است. تأمین بدنه بر اساس قانون برعهده چاپخانه دولتی است و دوستان ما در چاپخانه دولتی اشاره می‌کنند که مشکل اعتباری دارند و ما هم آن را تایید می‌کنیم اما در این بخش هموطنان ما بیش از دو سال است که در نوبت دریافت کارت خود قرار دارند و حق هم دارند و هیچ توجیحی هم ندارد که آنها را قانع کنیم. البته اخیراً وزیر کشور در آغاز کارشان بازدیدی را از سازمان ثبت داشت و اشاره کرد که این حق‌الناس است و باید سریع‌تر انجام شود. ابوترابی با بیان اینکه بیش از ۵۱ میلیون و ۷۶۰ هزار کارت ملی صادر شده است  افزود: خواهش من این است که رسانه‌ها در ارتباط با صدور کارت ملی هوشند پیگیری‌هایی از چاپخانه داشته باشند. ضمن اینکه مواد اولیه بدنه کارت خام هم وارداتی است.

وی افزود: از جامعه ۶۵ و ۶۶ میلیونی واجد شرایط، ۶۲ میلیون و ۲۶۴ هزار نفر تکمیل ثبت‌نام کرده‌اند. حدود سه تا چهار میلیون نیز هنوز مراجعه نکرده‌اند. تقریباً ۱۰ میلیون نفر در نوبت تحویل کارت هستند و در حال حاضر خیلی محدود و حتی گاهی کمتر از پنج هزار تا ۱۰ هزار تا صادر می‌کنیم اما ظرفیت ماهانه دو میلیون و ۵۰۰ هزار کارت را داریم و به محض اینکه کارت را در اختیار ما بگذارند ما جامعه هدف را تحت پوشش قرار می‌دهیم.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا