اپلبازی

رای دادگاه اپل و اپیک گیمز صادر شد

برد برای اپیک گیمز

ایوان گونزالز-راجرز، قاضی پرونده جنجالی اپل و اپیک گیمز، رای نهایی خود را به نفع اپیک گیمز صادر کرد.

این رای، شکستی بزرگ برای اپل محسوب ‌می‌شود و اگر این شرکت نتواند در دادگاه تجدیدنظر، حکم را به نفع خود برگرداند، باید منتظر تغییراتی اساسی در نحوه عملکرد اپ استور باشیم. در رای قاضی آمده است که اپل باید اجازه حضور سیستم‌های پرداخت جایگزین را برای اپلیکیشن‌ها فراهم کند.

اپیک گیمز در شکایت خود آورده بوده که اپل، توسعه‌دهندگان و سازندگان اپلیکیشن‌ها را مجبور ‌می‌کند تا از سیستم‌های پرداخت این شرکت استفاده کنند که در این حالت، 30 درصد از سود حاصل از پرداخت‌ها به اپل اختصاص خواهد یافت.

اپیک گیمز اما با نادیده گرفتن این قانون اپل، سیستم اختصاصی پرداخت درون‌ برنامه‌ای خود را برای بازی محبوب فورت‌نایت راه‌اندازی کرد. اپل نیز در واکنش به این اقدام، فورت‌نایت را از اپل استور حذف کرد و این آغازی بود بر جدال حقوقی میان این دو شرکت.

حال بر اساس حکم دادگاه، اپل ‌می‌بایست به فورت‌نایت و دیگر اپلیکیشن‌ها و بازی‌ها این اجازه را بدهد تا سیستم‌های پرداخت اختصاصی خود را داشته باشند. این یعنی، اپل هیچ درآمدی را از بازی‌هایی همچون فورت‌نایت به دست نخواهد آورد. با این حال، اپل برای برگرداندن این رای، در دادگاه تجدیدنظر چانه‌زنی خواهد کرد.

البته اپل تنها شرکتی نیست که درگیر چنین پرونده‌ای شده است؛ شرکتی همچون گوگل نیز سیاست‌های مشابهی را در قبال پلی استور پیاده ‌می‌کند و از تما‌می‌پرداخت‌ها، 30 درصد مالیات دریافت ‌می‌کند. اگرچه فعلا فورت‌نایت در پلی استور موجود نیست، اما برخلاف گوشی‌های آیفون، اندرویدی‌ها ‌می‌توانند از طریق فروشگاه‌های جایگزین همانند گلکسی استور، این بازی را دانلود و نصب کنند.

اگر حکم دادگاه اخیر میان اپل و اپیک گیمز پابرجا بماند، بعید نیست که چنین حکمی برای گوگل نیز صادر شود و فورت‌نایت به پلی استور بازگردد.

ریزش ۸۵ میلیارد دلاری سهام اپل پس از حکم اپ استور

با مشخص شدن رای دادگاه و محکومیت اپل در این پرونده، ارزش سهام این شرکت روز جمعه ۳.۳ درصد کاهش یافت. این افت، بزرگترین کاهش از چهارم ماه مه بود و حدود ۸۵ میلیارد دلار از ارزش بازار این شرکت کاست. ریزش روز جمعه عملکرد سهام اپل را با نخستین کاهش هفتگی در سه هفته گذشته روبرو کرد. ارزش سهام اپل همچنان بیش از ۱۲ درصد رشد از ابتدای سال ۲۰۲۱ تاکنون نشان می دهد. شاخص اس اند پی ۵۰۰ روز جمعه ۰.۸ درصد افت کرد. بزرگترین شرکت حاضر در این شاخص که اپل با ارزش بازار حدود ۲.۴ تریلیون دلار است، عامل یک چهارم از افت این شاخص بود.

درآمد 6.3 میلیارد دلاری اپل از اپ استور

حق کمیسیون اپل از فروشگاه اپ استور سال گذشته ۶.۳ میلیارد دلار درآمد برای این شرکت در آمریکا به همراه آورد که عمده آن مربوط به خریدهای درون برنامه ای و اشتراک بود. این پولی است که اپل در صورت خارج شدن مصرف کنندگان از سیستم پرداخت اپل برای خرید بازیها و برنامه های دیگر از دست خواهد داد.

طبق برآورد شرکت سنسور تاور، اپل حدود ۳.۸ میلیارد دلار درآمد از بازی در سال ۲۰۲۰ داشت که عمده آن از خریدهای درون برنامه ای بوده است.

اما حتی اگر این حکم به قیمت چند میلیارد دلار درآمد سالانه برای اپل تمام شود تنها بخش کوچکی از مجموع درآمد این شرکت خواهد بود. اپل برای سال مالی ۲۰۲۱ برآورد کرده است که بیش از ۳۶۰ میلیارد دلار درآمد خواهد شد یعنی این تغییر هیچ خللی در عملکرد مالی این شرکت وارد نخواهد کرد. بعضی از طراحان ممکن است انتخاب کنند در سیستم پرداخت اپل بمانند و نخواهند که سیستم پرداخت وب منحصر خودشان را داشته باشند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، قاضی همچنین اپل را مجبور نکرد هزینه هایش را تغییر دهد یا به اپلیکیشنهای فروشگاههای برنامه دیگر اجازه دهد در پلتفرمش اجرا شوند. چنین تغییری ضربه بسیار بزرگتری به درآمد اپل خواهد زد.

منبع
Androidauthority

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا