تکنولوژی

تبلت هیبریدی چیست؟

تبلت هیبریدی یا لپ تاپ هیبریدی یا لپ تاپ تبدیل شونده، هر سه به یک ابزار اشاره می‌کنند. فکر نکنیم تا الآن دستگاهی ساخته شده باشد که بتوان با چندین اسم مختلف، آن را نامید؛ همانند فردی که اسم شناسنامه‌اش با نامی که صدایش می‌زنند، متفاوت است. حتی ممکن است که در محل کارش هم نام دیگری داشته باشد.

برای آن‌هایی که از جدیدترین نسخه‌های ویندوز یعنی از ویندوز 8 به بعد استفاده می‌کنند، تبلت هیبریدی وسیله ناآشنا و غریبی نیست. حتی آن‌هایی هم که همیشه اخبار مربوط به تکنولوژی را دنبال می‌کنند، شناخت بالایی از این نوع تبلت یا لپ تاپ تبدیل شونده، دارند.

به هر حال بعضی سؤالات همیشه وجود دارند؛ اینکه تبلت هیبریدی چیست؟ چه مزایایی دارد و چه گروه افرادی بهتر است تا از این مدل استفاده کنند؟ همانند یک فرم استخدامی که شما همیشه باید قبل از ورود به شرکتی پر کنید. دیگر جواب همه پرسش‌ها را می‌دانید؛ اما به هر حال باید پاسخ داده شوند.

در این مقاله قصد داریم تا شما را بیشتر با تبلت هیبریدی آشنا کنیم و به تمامی سؤالات بالا هم پاسخ کامل دهیم.

تبلت هیبریدی چیست؟

اول از همه باید گفت که تبلت هیبریدی را با چندین نام مختلف می‌توان بیان کرد: تبلت هیبریدی، لپ تاپ هیبریدی، لپ تاپ تبدیل شونده و تبدیل شوند 2 به 1 (2-in-1). پس در کجای مطلب یا هر جای دیگری، هر کدام را خوانده یا شنیده‌اید، به یک وسیله اشاره می‌کنند.

تبلت های هیبریدی در واقع دستگاهی هستند که قابلیت تبدیل از تبلت به لپ تاپ و برعکس را دارند. قابلیتی که فقط با استفاده از صفحه کلید می‌توان به آن رسید. به عبارتی دیگر، با وصل یا جدا کردن کیبورد (قرار دادن کیبورد پشت صفحه نمایش) می‌توان در یک زمان تبلت و در زمانی دیگر لپ تاپ داشت؛ به نوعی شما، دو دستگاه مختلف را در یک وسیله قرار داده­اید.

بیشتر صفحه کلیدهای چنین دستگاه‌هایی حالت جداشونده دارند؛ یعنی اینکه با استفاده از دانگل های بلوتوثی یا کابل USB، به نمایشگر وصل می‌شوند. نکته مهم اینکه ساختار دستگاه باید از قابلیت هیبریدی پشتیبانی کند؛ یعنی شما نمی‌توانید به هر تبلتی، صفحه کلید وصل کنید. به عبارتی لپ تاپ تبدیل شونده باید از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری، این فناوری را در خود داشته باشد.

 • برای اساس داده‌های canalys که در خبرگزاری گاردین به آن اشاره شده است، شاهد تغییر سبک و کوچ کاربران با سرعت بالایی از PC به لپ تاپ و تبلت و بعد تبلت هایی با صفحه کلید هستیم.
 • تقریباً از سال 2010 بود که مایکروسافت و اپل اقدام به طراحی و عرضه تبلت های هیبریدی کردند. مایکروسافت با معرفی Surface توانست تحولی را در این حوزه به وجود بیاورد.

چرا هیبریدی؟

هیبرید در زبان انگلیسی به معنای چند نژادی، مختلف و پیوندی است و در تکنولوژی، آن را ترکیبی معنا می‌کنند. به عبارتی وسیله‌ای که از ترکیب چند دستگاه دیگر تشکیل شده است. برای همین تبلت هیبریدی را که 2 به 1 است، به این صورت می‌نامند؛ یعنی تبلت و لپ تاپ در یک وسیله.

مهم‌ترین دلیلی که باعث شده تا این نوع تبلت یا لپ تاپ‌ها بتوانند توجه کاربران زیادی را به خود جلب کند، راحتی در استفاده و انعطاف‌پذیری آن است. اینکه شما در یک لحظه تبلت دارید و چند دقیقه بعد بتوانید از آن به عنوان لپ تاپ استفاده کنید، به شما این حس را می‌دهد که انگار یک کامپیوتر PC یا لپ تاپ همراه دارید.

آدام چالو از فعالان انسان دوستانه کول هاداش در شیکاگو در خصوص استفاده از این تبلت ها، تجربه جالبی را بیان کرده است: «من ایده انعطاف‌پذیری استفاده از صفحه نمایش جدا از صفحه کلید را دوست داشتم که می‌تواند احساس حسادت یا نداشتن ایپد و لپ تاپ را تسکین کند». همچنین هارولد گیل، مالک کامپیوترهای کواکرتاون، چند سالی به دنبال لپ تاپ قابل حمل و سبک برای خود بود. از طرفی هم راغب نبود که دستگاه فعلی خود را عوض کند. البته فعالیت‌های آنچنانی هم با لپ تاپ خود انجام نمی‌داد؛ بررسی ایمیل و وب سایت‌ها، دیدن فیلم، بررسی روند کارها و خواندن ایبوک ها مهم‌ترین فعالیت‌هایی بودند که او در طول بیشتر از همه انجام می‌داد. مقاومت او زمانی شکسته شد که با Acer Iconia W510 آشنا شد و بعد از آن، نظرش کامل تغییر کرد. اینکه هم لپ تاپ و هم تبلت داشت.

 

مزایای تبلت هیبریدی

مزایای تبلت هیبریدی چیست؟

باز به این نکته اشاره کنیم که تبلت هیبریدی یا لپ تاپ تبدیل شونده هر دو به یک دستگاه 2 در 1 اشاره می‌کنند. البته انواع مختلفی دارند که در ادامه معرفی خواهیم کرد. مزایای تبلت هیبریدی شامل:

می‌توانید به هر حالتی استفاده می­کنید

مهم‌ترین مزیت تبلت هیبریدی، امکان استفاده از دستگاه به عنوان لپ تاپ در یک زمان و تبلت در زمان دیگری است؛ برای مثال، می‌توانید از حالت لپ تاپ در محیط کار و قرار دادن آن روی میز استفاده کنید و بعد در هنگامی که بیرون از شرکت مانند در تاکسی یا قطار هستید، آن را تبدیل به تبلت کنید. در واقع می‌توان بر اساس موقعیت مکانی خود، از آن بدون هیچ‌گونه محدودیتی استفاده کنید.

اقتصادی‌تر

در حال حاضر (شهریور 1400) قیمت یک لپ تاپ با ویژگی‌های معمولی، حداقل 20 میلیون تومان است؛ مدلی که بتوانید با خیال راحت چند سال استفاده کنید. یک تبلت هم حداقل بین 3 تا 4 میلیون تومان قیمت دارد. اگر بخواهید که هر دو را با هم خریداری کنید، باید 25 میلیون تومان هزینه کنید؛ اما می‌توان یک تبلت 2 در 1 با قیمت حداقل 10 میلیون تومان خریداری کرد. به نظر شما کدام اقتصادی و به‌صرفه‌تر است؟

وزن سبک‌تر

یک لپ تاپ معمولی حدود 2 کیلوگرم وزن دارد. البته بعضی مدل‌ها تا 3 کیلوگرم هم وزن دارند. یک تبلت بین 500 تا 700 گرم وزن دارد. مسلماً این دو را اگر بخواهید با هم حمل کنید، وزن بالایی را باید در هنگام حمل تحمل کنید. حالا چالش دیگر اینکه ضخامتشان هم باید در نظر گرفت.

اما در خصوص تبلت هیبریدی یا لپ تاپ تبدیل شونده، این مسئله متفاوت است. اول از همه اینکه وزنشان سبک بوده و دوم اینکه ضخامت خیلی کمتری، کمتر از نیم اینچ، دارند. اصلاً یکی از مهم‌ترین مزیت‌هایی که در خصوص این مدل دستگاه روی آن تأکید می‌شود، قابل حمل بودن آن راحت است. وزن متوسط این مدل حدود 500 گرم است. حالا 500 گرم و ضخامت 5 اینچ مناسب است یا وزن 700 گرمی و ضخامت بیشتر؟

عملکرد بهتر

از نظر عملکرد باید گفت که مدل‌های هیبریدی نسبت به تبلت و لپ تاپ علاوه بر حمل راحت، قابلیت بیشتری هم دارند. البته نمونه‌های جدیدتری که وارد بازار می‌شوند، قدرتمندتر هستند. این مدل‌ها به دلیل داشتن حافظه اس اس دی، سرعت اجرای بیشتری نسبت به اکثر تبلت ها و حتی تبلت های عادی دارند. همچنین اینکه بعضی مدل‌های به روز دارای کارت گرافیک‌های بسیار قوی بوده که امکان استفاده را برای گیمرها و گرافیست‌ها راحت‌تر کرده است.

از دیگر مزایای تبلت هیبریدی می‌توان به موارد زیر هم اشاره کرد:

 • سیستم عامل قدرتمندی داشته و عملیات نرم افزاری را با سرعت بیشتری انجام می‌دهد؛
 • تاچ اسکرین این نوع تبلت نسبت به یک مدل عادی یا حتی لپ تاپ می‌تواند از عملیات چندبعدی برای انجام به راحتی و سریع‌تر پشتیبانی کند.
 • فضای کمتری را اشغال می‌کند و نیاز به کیف بزرگ برای قرار دادن و حمل آن نخواهید داشت.
 • در بعضی مدل‌ها، صفحه کلید قابلیت جدا شدن را دارد که باعث راحت‌تر شدن حمل و سبک‌تر شدن وزن آن می‌شود.

معایب لپ تاپ تبدیل شونده

به هر حال هر دستگاهی با همه مزایایش، دارای مشکلات و معایبی هم است. در دستگاه‌های الکترونیکی نمی‌توان همیشه بهترین‌ها را کنار هم قرار داد. گاهی به دلایلی از جمله فضای کم یا پایین بودن یک قطعه سخت افزاری، نمی‌توان از همه قابلیت‌های بالای آن به خوبی استفاده کرد.

در خصوص تبلت های هیبریدی که اندازه صفحه بزرگ‌تری دارند، وزن سنگین گاهی کاربر را در حمل اذیت می‌کند. همچنین به دلیل اینکه در چنین مدل‌هایی باید تمامی ویژگی‌های اصلی لپ تاپ و تبلت را با هم در نظر گرفت، ممکن است که بعضی ویژگی‌های سخت افزاری پایین‌تر از حد معمول باشند.

اینکه تبلت خریداری کنید یا لپ تاپ یا به سراغ انتخاب تبلت هیبریدی بروید، بر اساس نیاز شما متفاوت خواهد بود. البته در ادامه تفاوت این سه را برای شما خواهیم نوشت. اصولاً این مدل برای آن‌هایی پیشنهاد می‌شود که می‌خواهند دستگاه را با خود حمل کنند؛ اما کارایی و استفاده راحت از آن برایشان بیشتر از همه مهم است؛ برای مثال، آن‌هایی که در حوزه تولید محتوا فعالیت می‌کنند، این مدل گزینه خوبی است. برای اینکه می‌توانند آن را با خود به کافه، کتابخانه و غیره ببرند و بعد با استفاده از صفحه کلید، کار خود را انجام دهند. حمل لپ تاپ به دلیل وزن سنگینی که دارد، برای چنین گروهی بسیار سخت خواهد بود.

چه گروهی به این مدل بیشتر از همه نیاز دارند؟

در خصوص اینکه چه گروهی بیشتر از بقیه به این مدل تبلت ها نیاز دارند، نمی‌توان پاسخ قطعی داد. در واقع باید در ابتدا نیاز و هدف کاربر مشخص شود. بعد بر اساس آن تصمیم گرفت که آیا خرید تبلت هیبریدی مناسب است یا خیر. ممکن است برای شمایی که در حوزه بازاریاب حضوری فعالیت می کنید، این مدل مناسب باشد؛ اما برای همکار شما خرید چنین دستگاه نه تنها به‌صرفه نبوده، بلکه شاید مشکلاتی هم برایش به وجود بیاورد.

حالا گروه‌های شغلی که بهتر از بقیه می‌توانند از این تبلت هیبریدی استفاده کنند، شامل:

 • بازاریابان حضوری و اینترنتی
 • مدیرهای شرکت‌ها در حوزه و بخش‌های مختلف
 • گرافیست‌ها و تدوین گران فیلم
 • تولیدکنندگان محتوا و متخصص سئو و دیجیتال مارکتینگ
 • انباردارها
 • گروه‌های امدادی و انتظامی
 • مترجم‌ها

انواع تبلت هیبریدی

تبلت های هیبریدی در دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. این تقسیم‌بندی بر اساس شکل و قابلیت‌های آن‌ها است. همچنین در نوع کاربری و ساختارشان هم متفاوت هستند.

تبلت Slate

این مدل تبلت ها، جزو اولین تبلت های پیشرفته‌ای بودند که همراه با یک قلم عرضه شدند. تخته سنگ صفتی است که برای وصف کردن تبلت Slate به کار می‌رود. به دلیل پشتیبانی از قلم و مزیتی که استفاده از آن به ویژه در نوشتن داشت، از همان ابتدا مورد توجه دانش آموزان و دانشجویان قرار گرفت. البته در مدل جدیدتر برندهای مختلف، این مدل همراه با صفحه کلید عرضه شد.

 

تبلت Slate

 

تبلت هیبریدی

این تبلت ها در حال حاضر یکی از جدیدترین مدل‌هایی است که مورد استفاده قرار می‌گیرند. تبلت هایی که در بعضی از مدل‌ها صفحه کلید به آن‌ها وصل است و در بعضی دیگر، کیبرد قابلیت جدا شدن را دارد. تبلت های هیبریدی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • مدل‌هایی که صفحه کلید و تبلت جدا بوده و می‌توان در مواقع مورد نیاز، با استفاده از بلوتوث یا پورت‌های USB دو دستگاه را به هم وصل کرد. از نظر نرم افزاری نیازی به نصب چیزی نیست و هنگام اتصال، همه عملیات به صورت خودکار انجام می‌شود. در زمان اتصال شبیه به لپ تاپ عمل می‌کند؛ اما قدرت آن همیشه به اندازه یک لپ تاپ نخواهد بود.
 • لپ تاپ تبدیل شونده که در آن صفحه کلید به صفحه یکپارچه متصل بوده و قابلیت جداسازی را ندارد. زمانی که قصد استفاده از صفحه کلید را نداشته باشید، می‌توانید با کمک لولا، آن را به پشت صفحه برده و یک تبلت داشته باشید. برای استفاده از عنوان لپ تاپ هم پشت نمایشگر، گیره‌ای وجود دارد که صفحه را به صورت عمودی روی میز نگه می‌دارد.

تبلت عادی، لپ تاپ یا تبلت هیبریدی؛ کدام یک؟

در بالا هم به این اشاره کردیم که انتخاب بین این سه مدل به نیاز و نوع کاربرد شما بستگی دارد. اگر در انتخاب بین این سه مدل، کمی سردرگم شده‌اید، در نظر گرفتن موارد زیر به شما کمک زیادی خواهد کرد:

 • اگر بودجه زیادی ندارید، تبلت بهترین انتخاب است. در بالا نوشتیم برای کسی که هم از تبلت و هم از لپ تاپ استفاده می‌کند، خرید مدل هیبریدی پیشنهاد می‌شود؛ اما وقتی فعالیت شما آن‌چنان زیاد نیست و بودجه‌تان هم کم است، پس مجبور هستید که انتخاب خود را محدود به تبلت کنید.
 • اگر به دنبال کیفیت عملکرد بالا هستید، لپ تاپ بهترین گزینه است. تبلت ها از نظر مشخصات سخت افزاری آن‌چنان بالا نیستند. در واقع از نظر پردازنده و رم در حد معمولی هستند. مدل‌های هیبریدی و لپ تاپ‌ها پردازنده و رم قوی‌تری دارند. در بعضی مدل‌های پیشرفته و حرفه‌ای هیبریدی، پردازنده Core i5 به کار رفته است؛ اما باید گفت که از لحاظ قدرت هنوز کمی کفه سمت ترازوی لپ تاپ سنگین‌تر است.
 • در خصوص باتری تقریباً هر سه عملکرد مشابهی دارند. البته عمر باتری تبلت های عادی و ترکیبی با مشخصات پایین نسبت به لپ تاپ با همان مشخصات کمتر است؛ اما حداکثر زمانی که می‌توانند هر سه روشن بمانند، 12 ساعت خواهد بود. هرچند اگر آن‌ها را در حالت استندبای نگه دارید، طول عمر باتری به چند روز هم خواهد رسید.
 • از لحاظ امنیتی، بر اساس گزارشی که در alphr نوشته شده است، تبلت های هیبریدی به دلیل قابلیت‌هایی که دارند، امنیتشان بیشتر است. البته همه این‌ها بستگی به این دارد که شما چگونه از دستگاه استفاده و همچنین چه نرم افزارهایی را نصب می کنید. بهترین دستگاه‌های امنیتی هم می‌توانند نفوذپذیر باشند، اگر شما به نرم افزارها و نوع کار کردنتان دقتی نداشته باشید.
 • کدام سیستم عامل برای شما اهمیت دارد؟ بعد از عرضه نسخه ویندوز 8 بود که استفاده از دستگاه‌های هیبریدی افزایش پیدا کرد. اصلاً بعد از عرضه این ویندوز، شاهد معرفی و عرضه چنین مدلی بودیم. مسلماً اگر بخواهید که از ویندوزهای جدید و 8 به بعد استفاده کنید، بهترین گزینه برای انتخاب، مدل هیبریدی است. برای حالت لمسی و آجری که چنین OS و نمونه بالاتر دارند، نیاز است تا از دستگاهی استفاده شود که کاربری را راحت‌تر کند.

نتیجه‌گیری

تبلت هیبریدی یا لپ تاپ تبدیل شونده وسیله جدیدی دیگر به حساب نمی‌آید. حداقل اگر الآن جدید هم باشد تا ده سال دیگر، بیشتر مردم حداقل یکی از آن‌ها را خواهند داشت. اگر شما باید همیشه دستگاه را با خود به مکان‌های مختلفی حمل کنید و راحت بودن آن برایتان بیشتر اهمیت دارد، استفاده از این مدل تبلت بیشتر توصیه می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا