ایراناینترنت

علت تغییر آرای نمایندگان در حدفاصل دو جلسه بررسی طرح صیانت

سخنگوی هیات رئییسه مجلس : هیچ فشاری روی نمایندگان نبود

سید نظام الدین موسوی در حاشیه جلسه علنی صبح امروز سه شنبه مجلس در جمع خبرنگاران گفت: ما در جلسه غیرعلنی چیزی تصویب نمی کنیم. آنچه قانون مشخص می کند در جلسه علنی است و مصوبه مجلس در مرعا و منظر مردم انجام می شود.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس گفت: درست است که مصوبه مجلس در جلسه علنی با رای استمزاجی جلسه غیر علنی قدری اختلاف داشت اما هیچ فشاری روی نمایندگان نبود. ترکیب مجلس و تعداد نمایندگان مجلس در تغییر است. ضمنا در مباحثی که صبح مطرح شد اینطور نبود که زمان طولانی از آن مطالب بگذرد. ما بعد از جلسه غیر علنی وارد جلسه علنی شدیم و حتی نمایندگان برای تنفس هم بیرون نیامدند اما به هر حال ایده ها و مطالب جدیدی مطرح شد بطور طبیعی رای تعدادی از نمایندگان تغییر کرده و البته تغییر غیر قابل توجهی هم نبوده است. در هر حال آنچه که مبنای قانونی دارد همان چیزی است که در صحن علنی تصویب شد.

نماینده تهران در مجلس یادآور شد: فضای مجازی عرصه گسترده ای است و بنا بر این است که کمیسیون مشترکی شکل بگیرد و احتمالا نمایندگان ۸ کمیسیون وارد این کمیسیون مشترک خواهند شد. نمی شود در این باره عجله ای تصمیم گرفت. همچنین در صحن علنی نمی شود از نگاه کارشناسان استفاده کرد. تدبیر اندیشیده شده و تاکید رئیس مجلس این بود که نخبگان و صاحب نظران دعوت شوند و نظرات آنها شنیده شود و مشروح مذاکرات هم به اهالی رسانه و افکار عمومی منتقل شود. قطعا در این مسیر طرح دچار تغییر و تحولات زیادی خواهد شد منظور طرح پیش فرض ها و پیشگویی ها در مورد فیلتر و بگیر و ببند نیست.

موسوی تصریح کرد: طبق ماده ۱۶۷ آئین نامه داخلی مجلس اگر حداقل ۱۵ نفر از نمایندگان درخواست کنند، طرحی که مشمول اصل ۸۵ قانون اساسی شده می توانند درخواست کنند که این طرح به صحن علنی برگردد. طبق قانون هیات رئیسه این تقاضا را اعلام وصول کرد و امروز آن را در دستور کار قرار داد. در جلسه غیر علنی صبح امروز با توجه به اینکه در افکار عمومی مباحث مختلفی مطرح بود، نظرات موافق و مخالف بیان شد و استمزاجی از نمایندگان صورت گرفت اما آنچه در دستور کار مجلس بود در صحن علنی مطرح شد. نمایندگان موافق و مخالف صحبت کردند و رای گیری شد، در رای گیری پیشنهاد نمایندگان برای برگرداندن شیوه بررسی طرح از اصل ۸۵ به صحن رای نیاورد.

 

 

 

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا