تکنولوژیگوناگون

مدال‌های المپیک توکیو از مواد الکترونیکی بازیافتی ساخته می‌شوند

تنها ساعاتی پس از آغاز بازی‌های المپیک توکیو، کیان یانگ از چین توانست در ماده تفنگ بادی 10 متر اولین مدال طلای این بازی‌ها را از آن خود کند.

مدالی این ورزشکار اما با دیگر مدال‌هایی که در دوره‌های قبل المپیک اهدا شد، متفاوت بود. درواقع، او اولین ورزشکاری لقب گرفت که مدل طلایی ساخته‌شده از مواد الکترونیکی بازیافتی را به گردن آویخت.

تقریبا چهار سال پیش بود که مسئولان برگزاری المپیک توکیو از تصمیم خود برای ساخت مدال‌های این بازی‌ها از قطعات الکترونیکی حاصل از دستگاه‌های بازیافتی خبر دادند که خوشبختانه این امر محقق شد و پس از یک وقفه تقریبا 12 ماهه به دلیل همه‌گیری کرونا، این مدال‌ها آماده تحویل به ورزشکاران شد.

در جریان کمپین ساخت این مدال‌ها، ژاپنی‌ها از مردم و همچنین نهادها خواستند تا دستگاه‌های الکترونیکی به‌دردنخور و از کارافتاده خود را که شامل انواع گوشی، تبلت، لپ‌تاپ، کنسول بازی و دوربین دیجیتال ‌می‌شدند، به مسئولان برگزاری این مسابقات تحویل دهند.

در مجموع و در طی 18 ماه از این کمپین، بالغ بر 47 هزار و 488 تن دستگاه الکترونیک به همراه بیش از 5 میلیون دستگاه گوشی موبایل گردآوری شد که در نهایت، 5000 مدل برای اهدا به ورزشکاران بازی‌های المپیک و پارالمپیک ساخته شد.

طبق گزارش مسئولان برگزاری المپیک توکیو، ظرف 14 ماه حدود 2700 کیلوگرم برنز جمع‌آوری شد که مطابق به حد تعیین‌شده برای تولید مدال‌های برنز بود. پس از 18 ماه نیز نزدیک به 28.4 کیلوگرم طلا (93.8 درصد از 30.3 کیلوگرم طلای مورد انتظار) و 3500 کیلوگرم نقره (85.4 درصد از 4100 کیلوگرم نقره مورد انتظار) جمع‌آوری شد. در نهایت و تا پایان ماه مارس 2019، انتظارات برآورده و کار تولید مدال‌ها آغاز شد.

کوهی اوچیمورا، ژیمناست‌کار ژاپنی که در راه‌اندازی این کمپین نقش داشت، اعلام کرد: مدال‌های بازی‌های المپیک و پارالمپیک 2020 توکیو از تفکرات مردم ساخته شده و به دلیل جلوگیری از دور ریختن مواد الکترونیکی از مردم سپاسگزارم. من فکر ‌می‌کنم که این اقدام پیام مه‌می‌برای نسل‌های آینده داشت.

بازی‌های المپیک و پارالمپیک امسال، اولین دوره از این بازی‌ها لقب گرفت که تما‌می‌مدل‌های آن از طریق بازیافت موارد الکترونیکی دورریختنی ساخته شد. البته در دوره قبل و در سال 2016 نیز کشور برزیل سعی کرد تا چنین روشی را پیاده کند که در نهایت، برای ساخت مدل‌های نقره و برنز به میزان 30 درصد از مواد بازیافتی استفاده شد.

منبع
Digitaltrends

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا