اپلچگونه

آموزش استفاده از حالت فوکوس در آی او اس ۱۵

یکی از قوی‌ترین قابلیت‌های جدید در پلتفرم‌های آی او اس ۱۵ ، آیپد او اس ۱۵ و مک او اس مانتری، حالت فوکوس یا همان Focus Mode است.

در واقع، این قابلیت را می‌توان نسخه قابل‌تغییر واصلاح‌پذیر ویژگی مزاحم نشوید (Do Not Disturb) اپل دانست که از طریق همان منو در این سه پلتفرم قابل دسترسی است. در حالت فوکوس، دست کاربر بیش از پیش باز شده و می‌تواند تغییرات و یا بهتر بگوییم فیلترهای دلخواه بیشتری را اعمال کند.

برای استفاده از حالت فوکوس، می‌بایست ابتدا وارد بخش Settings و سپس Focus شد و روی دکمه به علاوه (+) به منظور ایجاد یک فوکوس جدید تپ کرد. همچنین در این قسمت، حالت‌های فوکوس موجود نیز که پیشتر ایجاد شده و قابل ویرایش هستند، مشاهده می‌شوند.

اپل در این قسمت، انواع مختلفی از حالت‌های فوکوس را پیش روی کاربر قرار داده است. از جمله این موارد می‌توان به شخصی (Personal)، کاری (Work)، فیتنس (Fitness)، بازی (Gaming)، مطالعه (Reading) و… اشاره کرد.

در اینجا، کاربر فقط محدود به گزینه‌های پیشنهادی اپل نیست و می‌تواند حالت فوکوس دلخواه خود را نیز طراحی کند. این حالت‌ها به گونه‌ای ایجاد شده‌اند که برای نمونه، وقتی کاربر فیتنس پلاس را در اپل واچ خود اجرا می‌کند، حالت فوکس فیتنس به صورت خودکار فعال می‌شود. البته این اتفاق زمانی می‌افتد که کاربر از قبل این اجازه را صادر کرده باشد.

همانطور که اشاره شد، در  آی او اس ۱۵ امکان ایجاد فوکوس دلخواه و سفارشی کاربر نیز وجود دارد. در اینجا، کاربر باید ابتدا یک نام و رنگ فوکوس را انتخاب کند. سپس باید انتخاب کند که از میان مخاطبان موجود در گوشی، چه کسانی اجازه ارسال پیام در صورت فعال بودن حالت فوکوس را دارند؛ چیزی شبیه به آنچه در قابلیت Do Not Disturb دیده‌ایم.

حالت فوکوس در آی او اس ۱۵

در صفحه جدید نیز باید مشخص کرد که چه اپلیکیشن‌ها اجازه ارسال نوتیفیکیشن در حالت فعال بودن فوکوس را دارند. و در پایان، اپل گزینه‌ دریافت نوتیفیکیشن‌های بسیار مهم را نیز پیش روی کاربر قرار می‌دهد تا در صورت تمایل به دریافت این نوتیفیکیشن‌ها، آن را فعال کند. این ویژگی اخیرا به این بخش اضافه شده است.

بعد از ایجاد یک فوکوس جدید، باید وارد منوی تنظیمات آن شد. در اینجا می‌توان تغییرات و تنظیمات مدنظر را اعمال کرد. برای دسترسی دوباره به این حالت نیز می‌توان این کار را با دنبال کردن مراحل Settings و سپس Focus انجام داد.

در بخش تنظیمات گزینه نخست Focus Status نام دارد که در صورت انتخاب، مخاطبانی که قصد ارسال پیام به کاربر را دارند، پیامی‌مبنی بر فعال بودن حالت فوکوس برایشان به نمایش درمی‌آید. البته در حال حاضر، این ویژگی فقط در اپلیکیشن Messages پشتیبانی می‌شود.

در منوی Home Screen نیز این اجازه به کاربر داده شده تا در زمان فعال بودن حالت فوکوس، برخی هوم اسکرین‌های خاص را در آیپد یا آیفون خود مخفی کند. و بالاخره در منوی Lock Screen، گزینه‌ای به منظور نمایش یا پنهان کردن نوتیفیکیشن‌ها در لاک اسکرین و یا کم‌نور کردن لاک اسکرین در حین فعال بودن حالت فوکوس تعبیه شده است.

حالت فوکوس

اپل دو روش را برای فعال کردن حالت حالت فوکوس در آی او اس ۱۵ تعبیه کرده است. روش نخست و البته ساده، فعال‌سازی دستی آن از طریق آیکون ماه در قسمت کنترل سنتر است. روش دوم نیز فعال سازی خودکار و با زمان‌بندی است. البته گزینه فعال‌سازی هوشمند یا همان SmartActivation نیز در اینجا تعبیه شده که دستگاه به صورت خودکار و به تشخیص خود، حالت فوکوس مطلوب را برایتان فعال می‌کند.

 

منبع
TheVerge

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا