ایران

شناسایی ۱۳ هزار مزرعه استخراج رمزارز در کشور

به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مراجع امنیتی اکنون با ۳۰۰ مزرعه کلان برخورد و آنها را جمع‌آوری کرده‌اند، گفت: با همکاری وزارت نیرو و با استفاده از هوش مصنوعی، ۱۳ هزار مزرعه کوچک و بزرگ استخراج رمزارز در کشور شناسایی شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، «محمدجواد آذری‌جهرمی» امروز پس از جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سوالات آن‌ها پاسخ داد.

نیاز زیرساخت‌های کشور به برق

وزیر ارتباطات درباره رابطه قطعی برق و بروز اختلال در شبکه ارتباطی و به ویژه اینترنت گفت: سایت‌های ارتباطی و بسیاری از زیرساخت‌های کشور به برق وابسته‌اند. طبیعتاً اگر مدرسه نیز برگزار بود و برق می‌رفت برخی از امکاناتی که معلمان قصد ارائه آن را داشتند قابل بهره‌برداری نبود. در شرایط کرونا وابستگی به شبکه ارتباطی بیشتر است.

وزیر ارتباطات گفت: اکنون قطع برق باعث می‌شود سایت‌های مخابراتی توان ارسال و دریافت سیگنال خود را از دست بدهند. آن‌ها بر اساس استاندارد ۲ ساعت ظرفیت باطری دارند که در صورت قطع برق بتوانند خدمات خود را ارائه کنند. در برخی نقاط کشور متأسفانه باطری‌ها مورد سرقت قرار گرفته، در برخی دیگر اپراتورها رسیدگی خوبی انجام ندادند و باطری‌ها فاسد شده بود.

جهرمی تأکید کرد: در زمانی که به دلیل سیل و زلزله شبکه برق قطع می‌شد، پدافند غیرعامل بحث جدی را برای بازبینی باطری‌های اپراتورها در دستور کار خود قرار می دادند که بر این اساس، باطری بسیاری از سایت‌های مخابراتی کشور بازسازی شد. گاهی اوقات قطع برق بیشتر از دو ساعت است که باطری‌ها توان ادامه را ندارند.

وی ادامه داد: نکته بعدی این است که فاصله بین قطعی برق آن‌قدر نیست که باطری سایت‌های مخابراتی به طور کامل شارژ شود. که این دو مسئله، اینترنت و شبکه مخابراتی کشور را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

وزیر ارتباطات افزود: اپراتورها از سه ماه قبل برنامه‌هایی را برای پیشگیری از این مشکلات در دستور کار خود قرار دادند که تلاش کردیم در سایت‌های اصلی، ژنراتور قرار بدهیم تا دامنه اتفاقاتی که به‌واسطه قطعی برق رخ می‌دهد کمتر شود.

جهرمی با بیان این‌که اکنون در فصل امتحانات دانشجویان و کلاس‌های آموزشی دانش‌آموزان قرار داریم، گفت: بسیاری از مسائل افراد به فضای مجازی وابسته است و به دلیل اختلالات به وجود آمده از مردم عذرخواهی می‌کنیم. البته این عذرخواهی تنها نبود و کمیته‌ای برای پیگیری و رفع این مشکلات در وزارت ارتباطات تشکیل شده و مستقر است.

شناسایی ۱۳هزار مزرعه رمز ارز بزرگ و کوچک

وی درباره مزارع رمزارز در کشور گفت: ۲ ماه قبل با وزیر نیرو جلسه مشترکی درباره برخورد با مزارع استخراج رمزارز غیرقانونی داشتیم. برای شناسایی مزارع از شیوه‌های مختلف کمک گرفتیم که اصلی‌ترین آن پردازش اطلاعات با استفاده از هوش مصنوعی بود.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: در یک کار مشترک با وزارت نیرو، ۱۳ هزار مزرعه کوچک و بزرگ استخراج رمزارز در کشور را شناسایی کردیم. دقت شناسایی این مزارع بالا بود، آن‌هایی که ۹۹درصد مطمئن بودیم حتماً مزرعه استخراج رمزارز هستند ۲ هزار مورد بود که در مرحله اول بر اساس مصوبه دولت آن را به مراجع امنیتی معرفی کردیم. تا جایی که اطلاع دارم روی ۳۰۰ مزرعه کلان اقدام جدی انجام و مزارع و جمع‌آوری‌شده‌اند.

آذری جهرمی تأکید کرد: ۵۸۰ مگاوات مزرعه غیرمجاز رمز ارز بر اثر گزارشی که تنظیم شده از مدار خارج شده اند. قانونی‌ها نیز از مدار خارج شده اند. پیش‌بینی مجموع مزارع رمز ارز ۲هزار مگاوات بوده که اکنون هزار مگاوات از مدار خارج شده و هزار مگاوات در حال کار است. امروز نیز در دولت صحبت شد که مجموعه‌های امنیتی که مسئول برخورد با مزارع غیرقانونی هستند به اقدامات خود سرعت ببخشند.

وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: واقعیت این است که تنها بخش کوچکی از خاموشی‌های امروز به رمزارزها مربوط است. البته این بخش کوچک معادل نصف مصرف غرب تهران (از جنت‌آباد تا طالقان) است. این عدد قابل‌توجه است و باید تمام تلاش خودمان را به کار بگیریم تا این میزان برق به مدار برگردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا