تکنولوژیفضا

ماژول اصلی ایستگاه فضایی چین به مدار زمین پرتاب شد

چین به تازگی با پرتاب موفقیت‌آمیز ماژول اصلی ایستگاه فضایی خود به مدار زمین، گام بلندی را برای راه‌اندازی یک ایستگاه فضایی جدید برداشت.

این ماژول که بخش اصلی از ایستگاه فضایی چینی‌ها به شمار می‌رود، Tianhe نام دارد و توسط موشک Long March-5B و از سایت پرتاب ونچانگ استان‌هاینان به مدار زمین ارسال شد. این پرتاب و لحظه ورود این ماژول به مدار زمین در تلویزیون دولتی چین به صورت زنده پخش و برای جهانیان مخابره شد.

وزن این ایستگاه فضایی برابر با 22 تن عنوان شده و ابعاد آن نیز به اندازه یک ساختمان پنج طبقه برآورد شده است. به گفته چینی‌ها، شش فضانورد می‌توانند در این ایستگاه فضایی حضور داشته باشند. گفته می‌شود که اولین گروه که شامل سه فضانورد خواهند بود، در ماه ژوئن سال آینده به این ایستگاه فضایی ارسال خواهند شد.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، فرآیند ساخت و ارسال تمامی‌بخش‌های این ایستگاه فضایی به مدار زمین، سال آینده میلادی به پایان خواهد رسید و پس از اتمام ساخت، اندازه آن به یک ششم ایستگاه فضایی بین المللی خواهد رسید.

قرار است که از این ایستگاه فضایی به مانند ISS برای تحقیقات علمی‌مورد استفاده قرار گیرد. به گفته چینی‌ها، این ایستگاه فضایی در فاصله 230 مایلی (370 کیلومتر) زمین یعنی حدود 20 مایل (32 کیلومتر) پایین‌تر از ایستگاه فضایی بین المللی مستقر خواهد شد.

چین که هیچ ارتباطی با ایستگاه فضایی بین المللی ندارد، اعلام کرد که امکان استفاده از ایستگاه فضایی خود را برای سایر کشورها را نیز فراهم خواهد کرد. انتظار می‌رود که این ایستگاه فضایی حداقل تا 10 قابل استفاده خواهد بود.

با این حساب، ایستگاه فضایی چینی حداقل تا چند سال بیشتر از ایستگاه فضایی بین المللی که 20 سال از عمر آن می‌گذرد و تا سال 2028 نیز عمر کاری آن به پایان می‌رسد، فعالیت خواهد کرد. البته چینی‌ها پیشتر نیز نمونه اولیه دو ایستگاه فضایی Tiangong 1 و Tiangong 2 را نیز به صورت آزمایشی به مدار فرستاده بود که در نهایت پس از اتمام ماموریتشان به ترتیب در سال‌های 2018 و 2019، در جو زمین منفجر شدند.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا