ایرانتکنولوژیکافه بازار

بررسی کاهش سهم بازار از فروش توسعه دهندگان با حضور برنامه نویسان و مدیران بازار

دومین برنامه زوم در کلاب هاوس با حضور مدیران ارشد کافه بازار، توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های اندرویدی، روزنامه‌نگاران تکنولوژی و کارشناسان با موضوع بررسی کاهش سهم کافه‌بازار از فروش سالیانه توسعه‌دهندگان برگزار شد.

بازار در پایان سال ۹۹ اعلام کرد که در حمایت از توسعه‌دهندگان بازی و اپلکیشن‌ها، سهم خود از فروش سالیانه تا یک میلیارد تومان هر توسعه‌دهنده را از ۳۰ به ۱۵ درصد کاهش خواهد داد و این طرح از اول خرداد سال ۱۴۰۰، اجرایی می‌شود. این در حالی است که در حال حاضر بر اساس گزارش سالیانه ۹۸ بازار، ۲۹ هزار توسعه‌دهنده فعال با این پلتفرم همکاری می‌کنند که درآمد آن‌ها حدود ۱۸۹ میلیارد تومان بوده است. این رقم طبق آمار نسبت به سال ۹۷، رشد ۸۳ درصدی داشته است.

مهدی امیری، مدیرعامل بازار که در این گفت و گوی کلاب هاوس حضور داشت درباره اجرایی شدن این طرح گفت: «ما مسئولیت و مأموریت خود را کمک به توسعه‌دهنده و رشد صنعت می‌دانیم. امیدواریم این تصمیم، به‌ویژه برای توسعه‌دهندگانی که در مراحل نخستین رشد خود هستند و به منابع بیشتری برای سرمایه‌گذاری و خلاقیت جهت رساندن محصول خود به دست کاربران ایرانی نیاز دارند مفید باشد.» به گفته او مالیات ارزش افزوده به قانون مالیات بر می‌گردد و مصرف کننده آن را پرداخت می‌کند و ارتباطی به بازار ندارد.

توسعه صنعت در نتیجه افزایش سهم توسعه دهندگان

علی وحدانی، مدیر ارشد محصول بازار در این گفت و گوی کلاب هاوسی درباره دلیل اجرای این طرح را توضیح داد: «این کاهش کمیسیون مربوط به بازی‌ها یا پلتفرم‌هایی است که تازه شروع به فعالیت کردند و میزان درآمد آن‌ها در یکسال به کمتر از ۱ میلیارد تومان می‌رسد. همچنین در حال حاضر ۱۴ هزار برنامه در بازار از پرداخت درون‌برنامه‌ای استفاده می‌کنند. از این رو یکی از مسائلی که در بازار ما به آن بسیار اهمیت می‌دهیم، انجام اقداماتی است که در راستای آن‌ها سهم توسعه‌دهنده‌های کوچک و متوسط افزایش یابد. زیرا که اعتقاد داریم هر چه کیک صنعت بزرگتر شود، سهم توسعه‌دهنده‌ها بیش‌تر شده و در نتیجه بازار هم سهم بیشتری خواهد داشت.» به گفته او ۹۹ درصد توسعه‌دهنده‌های فعال در بازار درآمد کمتر از ۱ میلیلارد در سال دارند.

به گفته مدیر ارشد محصول بازار، این موضوع برای اولین بار در بازار زمانی مطرح شد که اپل سهم توسعه‌دهنده‌های خود را که فروششان در یک‌سال کمتر از ۱ میلیون‌دلار است، از ۳۰درصد به ۱۵ درصد کاهش داد.

وحدانی در این‌باره گفت: «در جلسات متعددی که در بازار در رابطه با این موضوع برگزار کردیم، شرایط اپل‌استور و بازار را از لحاظ تعداد توسعه‌دهنده‌ها، کاربران، درآمد، اقتصادی و تورم با هم مقایسه کردیم. همچنین یکی از مسائلی که در این جلسات به آن پرداخته شد، جبران کاهش درآمد بازار پس از اجرایی کردن این طرح بود. در ابتدا با توجه به اسکیل اپل نسبت به بازار و میزان درآمد آن‌ها، این کار منطقی به نظر نمی‌رسید. در نهایت پس از بررسی‌هایی چند ماهه به این نتیحه رسیدیم که علیرغم کاهش درآمدی اولیه، این طرح در بازه زمانی طولانی مدت به افزایش درآمد بازار کمک خواهد کرد.»

او با اشاره به این موضوع که گوگل هم دو روز زودتر از بازار همین طرح را اطلاع‌رسانی کرد، توضیح داد که چنین تصمیمی فرایند سخت و پیچیده‌ای در ساختار شرکت دارد و باید حتما به تایید هیات مدیره برسد، ما از مدت‌ها قبل درگیر بررسی این موضوع بودیم و پس از اعلام گوگل دیگر ما هم تعلل در اطلاع‌رسانی را جایز ندانستیم.

علی وحدانی در پاسخ به این سوال که اگر این طرح منجر به رشد توسعه‌دهنده‌ها نشده و آن‌ها به اهداف خود نرسند، چه برنامه‌هایی دیگری در نظر گرفته‌اند، گفت: «ما علاوه‌بر این طرح، به صورت جدی روی مشارکت کاربران و درگیر کردن آن‌ها با بازی‌ها، برنامه‌ها و تحلیل داده‌ها کار می‌کنیم. روی بخش پرداخت، تجربه کاربری بهتر از آن که باعث بالا رفتن نرخ خرید پرداخت‌ها می‌شود، برنامه‌ریزی‌هایی کردیم.»

دغدغه‌ها و چالش‌های توسعه دهندگان

حسین مزروعی، مدیر عامل شتاب‌دهنده آواگیمز اعتقاد دارد که شاید طرح کاهش سهم‌بازار از توسعه‌دهنده‌ها به دولوپرهای متوسط و کوچک کمک زیادی کند اما پروموت کردن و گرفتن نصب بیشتر به اپلیکیشن‌ها و بازی‌های تازه وارد کمک بیشتری می‌کند. او توضیح داد که افزایش نصب از ۵۰۰ تا ۲هزار با توجه به تبلیغات در جستجوی بازار، بسیار سخت است.

از سوی دیگر میلاد نوری بر خلاف نظر حسین مزروعی بیان کرد که این طرح موجب افزایش درآمد و میزان سود دریافتی توسعه دهندگان شده و باعث می‌شود که آن‌ها این هزینه را در بخش‌های دیگر مانند تبلیغات و توسعه استفاده کنند. او در این رابطه یک تجربه شخصی از قرار دادن اولین اپ خود در بازار در سال ۹۲ اشاره کرد و گفت: «در آن زمان یک برنامه به نام پیام‌رسان را در بازار گذاشتم که بعد از ۶ ماه به دومین اپ پر دانلود بازار تبدیل شد. درآمد من از آن عددی معادل ۱۰۰ میلیون تومان شده بود که پس از کاهش ۳۰ درصدی، من توانستم با مابقی پول یک دفتر برای فعالیت و بیزنس خودم تهیه کنم. در حالی که اگر این کاهش به جای ۳۰.۱۵ درصد بود، من می‌توانستم در مدت کمتری و با درآمد بیشتری فعالیت خود را توسعه بدهم.»

همچنین او در بخش دیگری گفت که شائبه‌ای بین برنامه‌نویس پیش آمده است که کافه بازار با ارائه این طرح که یک مزیت رقابتی محسوب می‌شود، با کنار زدن رقبای خود، زمانی که تنها بازیگر این حوزه شد، دوباره این طرح را به حالت قبل برمی‌گرداند. که علیرضا اشکان در این‌باره توضیح داد: «هدف ما مطابق شدن با قوانین به روز شده روز و حمایت از توسعه‌دهندگان است. او گفت: «این طرح موجب کاهش درآمد بازار می‌شود و هزنیه زیادی در بر دارد. در نتیجه برای رقابت فعالیت‌های کم هزینه‌تری وجود دارد که در حال حاضر ما از آن استفاده می‌کنیم. هدف ما این‌جا کنار زدن رقبا نبوده و تنها حمایت از توسعه‌دهنده‌های کوچک و متوسط است.»

مسعود نظری، بنیان‌گذار پلتفرم مخصوص کودک و نوجوان (آرش و آنا) گفت که در صنعت هر سازمانی موظف است تا نیروی تامین‌کننده خود را آموزش دهد و برای آن‌ها هزینه کند. در نتیجه از کافه بازار هم انتظار می‌رفت که از نیروی تامین کننده خود حمایت کند. او در ادامه توضیح داد: «در ابتدا من با این خبر بسیار خوشحال شدم. زیرا که ما در حوزه تولید محتوا برای کودکان فعالیت می‌کنیم و با این کار ما هم می‌توانیم سهم درآمدی خودمان را از نویسنده‌ها کمتر کنیم و به آن‌ها کمک بیشتری کنیم. از سمت دیگر من فکر می‌کنم که کافه بازار باید درباره ۹ درصد مالیات هم کار کرده و تا جای ممکن آن را در حوزه آموزش کاهش یا حذف کند. زیرا که در حال حاضر که ۴ درصد از سهم ارزش افزوده را باید توسعه‌دهنده‌ها پرادخت کنند و مابقی را بازار می‌دهد.»

همچنین او گفت که هنوز بیشتر کاربران برای پرداخت هزینه یک محتوای یونیک اعتراض می‌کنند و از کافه بازار انتظار می‌رود که برای فرهنگ‌سازی خرید اپلیکیشن‌ها و پرداخت هزینه بابت دریافت محتوای آموزشی اقداماتی انجام دهد.

علی شهدوست، بنیان‌گذار پلتفرم «بیاموز» هم گفت که در روند توسعه نرم‌افزار هزینه‌های ثابتی وجود دارد که با اجرای این طرح درآمد توسعه‌دهنده‌ها افزایش پیدا می‌کند. او گفت که پیش از این با توجه به درصد بالای سهم بازار و مارکت‌های مشابه ایرانی، بسیاری از برنامه‌ها از جمله خود آن‌ها در برنامه تبلیغاتیشان چنل خارج از بازار را امتحان می‌کردند. او دلیل این کار را بودجه کم کمپین تبلیغاتی و انتظار حداکثر سود توسعه‌دهندگان از تبلیغات اعلام کرد.

او در ادامه به روش پرداخت مالیات کافه بازار اعتراض کرد و گفت که شاید بهتر باشد بازار به جای اعمال ۹ درصد ارزش افزوده در قیمت کل آن را به صورت جداگانه در مرحله آخر پرداخت نشان دهد. زیرا که کاربر متوجه این تفکیک سهم نمی‌شود و فکر می‌کند کل مبلغ متعلق به توسعه دهنده‌ها است و در نتیجه انتظاراتشان هم افزایش پیدا می‌کند. مدیر عامل کافه‌بازار در پاسخ به این اعتراض گفت که هر دو روش شدنی است، اما افزایش هزینه جداگانه در مرحله آخر در تجربه‌کاربری تاثیر دارد.

همچنین یکی از کارمندان ایرانی گوگل که در این گفت و گو حضور داشت، با اشاره به توسعه‌دهنده‌های ایرانی که نسبت به برداشت ۳۰ درصدی بازار از گفت درآمد سالیانه اعتراض می‌کنند و آن را یک روش غیر عادلانه می‌دانند گفت: «در آمریکا، گوگل و اپل هر دو به توسعه‌دهنده‌های خود بارها تاکید کرده‌اند که برای افزایش درآمد می‌توانند هزینه استفاده از برنامه خود را افزایش دهند. او گفت که این تقسیم درآمد بین پلتفرم، توسعه‌دهنده‌ها در گوگل و اپل جا افتاده است و به این صورت موشکافی نمی‌شود.»

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. بسته‌های شبانه نامحدود ایرانسل و همراه اول از تمامی درگاه‌های خرید بسته‌های اینترنتی این دو اپراتور حذف شده‌اند و بسته‌های جایگزینی به مشترکین معرفی شده که کارایی بسته‌های گذشته را ندارد. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که پیش از سال نو وزیر ارتباطات طی گفتگویی اعلام کرده بود که موافق بازگشت بسته‌های نامحدود شبانه است و در این خصوص نامه‌هایی نیز به اپراتورها ارسال شده است و خبر از ارائه تمامی بسته‌های حذف شده طی سالیان گذشته داده بود اما امروزه نه تنها بسته‌های گذشته برنگشتند بلکه بسته‌های فعلی نیز دیگر عرضه نمی‌شوند.

    چندی پیش وزیر ارتباطات در گروه تلگرامی که مخصوص ارتباط با کاربران تاسیس کرده در اعتراض به حذف بسته‌های شبانه گفته بود که تذکر مراجع فرهنگی کشور باعث حذف بسته‌های شبانه اینترنت شده است. «محمد جواد آذری جهرمی» در همان زمان اعلام کرده بود از عرضه این بسته‌ها دفاع می‌کند و آن را برای رقابت بازار مفید می‌داند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا