تکنولوژیفضا

کشف ناشناخته‌های کره ماه با ربات کروی DAEDALUS

آژانس فضایی اروپا (ESA) از آغاز عملیات جست‌وجو در غارهای کره ماه با ربات جدیدی نام DEADLUS در آینده نزدیک خبر داد.

این ربات کروی شکل توسط محققان دانشگاه Julius-Maximilians-University طراحی و ساخته شده و قرار است در سطح کره ماه به حرکت درآید و با ورود به غارها و چاله‌های موجود در سطح این کره، به دانشمندان در شناسایی و درک بهتر آن کمک کند.

این ربات 46 سانتیمتری به ترکیبی از دوربین‌های استریوسکوپی و سنسورهای لیدار برای نقشه‌برداری مجهز شده و با لطف طراحی خاص خود، ‌می‌تواند به راحتی در غارها به حرکت درآید. همچنین روی این ربات، سنسورها و حسگرهایی برای اندازه‌گیری میزان تشعشعات و دما تعبیه شده تا بتوان به اطلاعات دقیقی در خصوص بررسی امکان زندگی انسان‌ها درون این غارها دست یافت.

روی بدنه این ربات کروی شکل نیز بازوهایی تعبیه شده تا در صورت نیاز بتواند موانع را از سر راه خود بردارد و به مسیر ادامه دهد. انتقال این ربات به داخل غارها و حفره‌ها نیز از طریق یک کابل صورت ‌می‌گیرد و به محض قرارگیری روی سطح غار، فرآیند اکتشاف توسط این ربات به صورت خودکار آغاز خواهد شد.

اگرچه هنوز پای این ربات به ماه باز نشده، اما اگر DAEDALUS بتواند آزمایش‌های خود را با موفقیت پشت سر بگذارد و عملکرد مورد انتظار را در کره ماه به ارمغان آورد، ‌می‌توان از آن به عنوان یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای محققان در زمینه کشف ناشناخته‌های کره ماه و هموار کردن مسیر سکونت انسان روی این کره نزدیک به زمین یاد کرد.

کشف ناشناخته‌های کره ماه با ربات کروی DAEDALUS

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا