ایران

۱۰ درصد ارتباطات ایران تا سال ۱۴۰۳ به ۵G متصل خواهد شد

در ششمین نمایشگاه اینترنت اشیا (IOTEX2021)  از اولین اپراتور اینترنت اشیا رونمایی خواهد شد. به گفته مدیر فروم اینترنت اشیا ایران، برنامه «ایران دیجیتال» از سال ۹۷ شروع شده و از امروز سومین دوره این رویداد آغاز می‌شود. این نمایشگاه از امروز ۲۵ام بهمن ماه آغاز شده و تا ۵ روز ادامه خواهد داشت.

مهدی روحانی‌نژاد، صبح امروز در نشست خبری مجازی سومین رویداد «هفته ایران دیجیتال» و ششمین نمایشگاه اینترنت اشیاء که ۲۷ و ۲۸ بهمن ماه در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود، اعلام کرد تا سال ۲۰۲۵ پیش‌بینی می‌شود ۲۰۰ میلیون دستگاه به اینترنت اشیاء متصل شوند که بخش عمده دستگاه‌های متصل به اینترنت در کشور را کنتورهای برق، آب و گاز به منظور مدیریت مصرف انرژی می‌توانند تشکیل بدهند.

او با اشاره به حجم بازار ۴۱۸ میلیارد دلاری اینترنت اشیا در سال ۲۰۲۱ افزود: «پیش‌بینی می‌شود از ۲۱ میلیارد دستگاه متصل به اینترنت اشیا در جهان، حدود نیم میلیارد دستگاه توسط شبکه ۵G، یک میلیارد دستگاه توسط اپراتورهای سلولار و مابقی از طریق شبکه‌های Low Power برد بلند مانند LoRa و شبکه‌های برد کوتاه به اینترنت متصل شوند.»

به گفته روحانی‌نژاد، در ایران نیز براساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی باید تا سال ۱۴۰۳ حداقل ۱۰ درصد ارتباطات و اتصالات ایران روی فناوری‌های ارتباطی جدیدی همچون ۵G باشد.

او با اشاره به اینکه درخصوص استاندارد اینترنت اشیا بین استانداردهای سلولار و غیرسلولار رقابت وجود دارد، گفت: «باتوجه به اینکه خوشبختانه بار اصلی توسعه خدمات مبتنی برIoT  روی فناوری بومی قرار دارد، دغدغه‌های حاکمیتی نیز در این حوزه کمرنگ‌تر خواهد بود. در ایران فناوری NB-IoT توسط اپراتورهای موبایل حمایت می‌شود اما با فناوری LoRa هم این امکان فراهم شده است که استارتاپ‌ها خارج از شبکه اپراتورها بتوانند از فناوری‌های دیگری هم استفاده کنند.»

او درخصوص هفته ایران دیجیتال نیز توضیح داد: «باتوجه به اهمیت موضوع توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور از سال ۹۷ این موضوع را در دستور کار قرار دادیم و از همین رو امسال سومین رویداد هفته ایران دیجیتال برگزار می‌شود. دراین رویداد از شنبه تا چهارشنبه هفته جاری، چهار وبینار برگزار خواهد شد و دوشنبه و سه شنبه، ۲۷ و ۲۸ بهمن ماه در سالن ۲۷ نمایشگاه بین‌المللی تهران نیز ششمین نمایشگاه اینترنت اشیاء برگزار و خدمات سرویس‌های مرتبط با آن معرفی و رونمایی خواهند شد.»

نشست بررسی آخرین وضعیت واگذاری باندهای فرکانسی ۵G، رونمایی از اپراتور اینترنت اشیاء، سامانه کشاورزی هوشمند، گجت‌های سلامت هوشمند، معرفی گیت‌وی مانیتورینگ خطوط تولیدی صنعتی، رونمایی از برنامه‌های ۵G  اپراتورهای تلفن همراه و معرفی سامانه اتصال ساختمان‌ها به آتش‌نشانی از جمله رویدادهای این نمایشگاه خواهد بود.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا