اپلسامسونگهواوی

بازار فروش گوشی‌های هوشمند بار دیگر رونق گرفت

بعد از گذشت تقریبا 9 ماه رکود و روند نزولی فروش گوشی‌های هوشمند در بازار، بالاخره این بازار جان تازه‌ای به خود گرفت و روندی صعودی را نشان داد.

گزارش مرکز تحقیقاتی IDC حاکی از آن است که در سه ماهه پایانی سال 2020 میلادی، بالغ بر 359.9 میلیون دستگاه گوشی هوشمند به بازار عرضه شده که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته، حدود 16 میلیون دستگاه رشد داشته است.

این عملکرد در حالی به دست آمده که آمار و ارقام در طی ماه‌های اخیر همواره از افت فروش این محصول حکایت داشتند. برای مثال، فروش گوشی در سه ماهه نخست سال 2020، برابر با 275.8 میلیون دستگاه عنوان شد که به نسبت مدت زمان مشابه سال 2019، کاهشی 11.7 درصدی را نشان می‌داد.

در سه ماهه دوم سال گذشته نیز نزدیک به 278.4 میلیون  دستگاه گوشی عرضه شد که از افتی 16 درصدی در مقایسه با سه ماهه دوم سال 2019 خبر می‌داد. این روند اما در سه ماهه سوم بهتر شد و شرکت‌ها توانستند 353.6 میلیون گوشی را عرضه کنند که با افت ناچیز 1.3 درصدی سالیانه همراه بود.

اما بالاخره شیب نزولی فروش گوشی به اتمام رسید و در سه ماهه چهارم سال 2020، فروش گوشی در جهان به روند صعودی خود بازگشت. در این میان اما شرکت اپل توانست 90.1 میلیون دستگاه گوشی‌ها را عرضه کند که این میزان فروش در یک بازه زمانی سه ماهه، تاکنون در تاریخ این شرکت سابقه نداشته است.

سامسونگ نیز با فروش 73.9 میلیون دستگاه گوشی هوشمند در رده دوم ایستاد. این شرکت توانست سمه 19.1 درصدی از مجموع فروش گوشی‌ها در این سه ماهه را از آن خود کند. رده‌های سوم و چهارم این رده‌بندی را شرکت‌های شیائومی‌و اوپو از آن خود کردند که توانستند به ترتیب 43.3 و 33.8 میلیون دستگاه گوشی را روانه بازار کنند.

هواوی اما به جایگاهی بهتر از پنجمی‌نرسید. آمارها نشان می‌دهد که این شرکت افت فروش محسوسی را به نسبت مدت زمان مشابه سال گذشته تجربه کرده است. این در حالی است که هواوی در سه ماهه دوم سال 2020 توانست با کنار زدن اپل، در صدر این رده‌بندی قرار گیرد که این جایگاه برای اولین بار به این شرکت رسیده بود.

در حال حاضر، هواوی با تحریم‌های شدید آمریکا دست و پنجه نرم می‌کند. برخی از منابع خبری نیز از تصمیم احتمالی این شرکت برای جدا کردن کسب‌وکار تولید گوشی‌های هوشمند سری P و Mate حکایت دارند تا به صورت یکی از شرکت‌های زیرمجموعه فعالیت کنند؛ تصمیمی‌که مشابه آن در خصوص برند Honor نیز اتخاذ شد.

مرکز IDC بر این عقیده است که رشد فروش گوشی‌های هوشمند در سال 2021 با قوت بیشتری ادامه خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا