اسپیس ایکسفضا

اسپیس ایکس از ارتباط لیزری برای اینترنت‌رسانی کمک ‌می‌گیرد

اسپیس ایکس اعلام کرد که به منظور فراهم کردن امکان دسترسی به اینترنت در مناطق قطبی زمین، از ارتباط لیزری بین ماهواره‌های استارلینک کمک می‌گیرد.

ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس ایکس با انتشار توییت‌هایی اعلام کرد که در مناطق قطبی نیاز به ایستگاه‌های زمینی نخواهد بود و این ماهواره‌ها از طریق ارتباط لیزری با یکدیگر در ارتباط خواهند بود. بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده، ارتباط میان ۱۰ ماهواره در مدار قطبی از طریق لیزری صورت می‌گیرد.

پرتاب ماهواره‌های جدید استارلینک تقریبا دو هفته بعد از آن که این شرکت توانست مجوز FCC برای ارسال ۱۰ ماهواره به مدارهای قطبی را به دست آورد، انجام شد. طبق این مجوز، این ماهواره‌های در ارتفاع ۵۶۰ کیلومتری زمین مستقر خواهند شد.

در توییت‌های ماسک آمده است: تمامی‌ماهواره‌هایی که سال آینده پرتاب می‌شوند، مجهز به ارتباط لیزری خواهند بود. وی با اشاره به این موضوع که در سال ۲۰۲۲، سیستم‌های لیزری به استانداردی جدید در ارتباط میان ماهواره‌ها تبدیل خواهد شد، عنوان کرد: در این مقطع زمانی، تنها ماهواره‌های قطبی از این شیوه ارتباطی بهره می‌برند.

اسپیس ایکس در توضیحات خود برای FCC نوشت که با این سیستم، ساکنان منطقه آلاسکا هم می‌توانند به اینترنت دسترسی داشته باشند. طبق اعلام این شرکت، ماهواره‌هایی که در مدار قطبی قرار می‌گیرند، علاوه بر مردم ساکن در این مناطق، در اختیار دولت آمریکا و افرار وابسته نیز که قادر به دسترسی به اینترنت در این مناطق نیستند، قرار خواهد گرفت.

پروژه استارلینک شرکت اسپیس ایکس عرضه اینترنت به کاربران از فضا و به واسطه‌های هزاران ماهواره را دنبال می‌کند. در حال حاضر، ارتباطات میان این ماهواره‌ها از طریق ایستگاه‌های فضایی صورت می‌گیرد که تاکنون ۲۰ ایستگاه زمینی در کشور آمریکا ایجاد شده است.  اما در سیستم جدید ارتباط لیزری که قرار است به زودی مورد استفاده قرار گیرد، نیازی به ایستگاه زمینی نخواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.