آمازونخودروخودرو الکتریکی

روبوتاکسی آمازون رونمایی شد

شرکت زوکس (Zoox) که تحت مالکیت آمازون قرار دارد، به تازگی از اولین تاکسی تمام خودران خود رونمایی کرد.

این روبوتاکسی از ظاهری مستطیلی‌شکل بهره می‌برد و قادر است با حداکثر سرعت 120 کیلومتر بر ساعت مسافران را جابجا کند. این مدل که تحت عنوان زوکس ال5 -Zoox L5- شناخته می‌شود، کاملا الکتریکی است و علی‌رغم خودران بودن، به یک فرمان نیز مجهز شده است.

زوکس ال5 می‌تواند در دو جهت حرکت کند بدین معنی که برای حرکت به سمت عقب نیازی به دور زدن نخواهد داشت. تقریبا 6 سال طول کشید تا زوکس بتواند از این روبوتاکسی الکتریکی و خودران خود رونمایی کند.

اگرچه هنوز این خودرو به خیابان‌ها راه نیافته، اما با توجه به قابلیت‌ها و امکاناتی که در خود جای داده، قطعا مورد استقبال قرار خواهد گرفت. شرکت زوکس اعلام کرده که این خودرو به نحوی طراحی شده که می‌تواند تمام مسیر در سطح شهر را به صورت خودران حرکت کند.

فضای داخل کابین زوکس ال5 زیبا و جادار طراحی شده و صندلی‌های آن نیز به نحوی تعبیه شده که سرنشینان در مقابل هم قرار خواهند گرفت. به گفته شرکت سازنده، در این خودرو بیش از 100 مورد نوآوری در حوزه امنیت استفاده شده تا سرنشین با خیال راحت از آن استفاده کند.

از جمله فناوری‌های به‌کار رفته در زوکس ال5 می‌توان سیستم ایربگ دوطرفه و سنسور لیدار اشاره کرد که می‌تواند دیدی 270 درجه را از محیط پیرامون خودرو ارائه دهد. هنوز مشخص نیست که آیا این خودرو توانسته تاییدیه فدرال را کسب کند یا نه؛ اما بعید به نظر می‌رسد که تا پایان سال جاری شاهد ورود آن به خیابان‌ها باشیم.

روبوتاکسی آمازون رونمایی شد

با این حال، زوکس ال5 توانسته تست‌های تصادف مربوط به اداره استانداردهای امنیتی وسایل موتوری فدارل را اخذ کند. در حال حاضر، بسیاری از شرکت‌ها به تولید روبوتاکسی‌ها روی آورده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به اینتل اشاره کرد که اوایل سال جاری میلادی با پرداخت حدود یک میلیارد دلار استارتاپ Moovit را خریداری و در این حوزه سرمایه‌گذاری کرد.

آمازون نیز چند ماه پیش، زوکس را با قراردادی به ارزش تقریبی یک میلیارد دلار به شرکت‌های زیرمجموعه خود اضافه کرد.

روبوتاکسی آمازون رونمایی شد

منبع
Inputmag

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا