خودروخودرو الکتریکی

شاسی‌بلند الکتریکی بی‌ام‌و iX معرفی شد

بالاخره بعد از مدت‌‌ها انتظار، شرکت بی‌ام‌و از ‌‌شاسی‌بلند الکتریکی جدید خود تحت عنوان iX پرده برداشت.

خودرویی که از طراحی داخلی کم‌نظیری بهره ‌می‌برد و قادر است با یک بار شارژ، تا مسافتی حدود 480 کیلومتر را بپیماید. مهندسان بی‌ام‌و، از آخرین فناوری‌‌های روز دنیا در iX استفاده کردند به طوری که طبق گفته این شرکت، این محصول اولین خودرویی خواهد بود که مجهز به نسل پنجم فناوری محصولات الکتریکی این شرکت عرضه خواهد شد.

قرار است که این خودرو در نیمه دوم سال 2021 در کارخانه بی‌ام‌و واقع در دینگولفینگ تولید شود و زمان عرضه آن نیز اوایل سال 2022 اعلام شده است. هنوز اطلاعاتی در خصوص ظرفیت باتری این ‌‌شاسی‌بلند الکتریکی اعلام نشده، اما طبق گفته بی‌ام‌و، این خودرو ‌می‌تواند با هر بار شارژ 10 دقیقه‌ای، تا 120 کیلومتر را بپیماید.

همچنین مدت زمان مورد انتظار برای پر شدن شارژ باتری از 10 تا 80 درصد، کمتر از 40 دقیقه عنوان شده است. به گفته این شرکت، در صورت استفاده از شارژر 11 کیلوواتی سطح 2، حدود 11 ساعت طول خواهد کشید تا شارژ باتری این خودرو از صفر به 100 درصد برسد.

اگرچه بی‎ام و حرفی از قیمت این ‌‌شاسی‌بلند الکتریکی نزد، اما از آنجایی که خودروی X5 این شرکت با قیمت حدود 60 هزار دلار عرضه ‌می‌شود و با در نظر گرفتن هزینه‌‌های تولید باتری، ‌می‌توان انتظار داشت که iX قیمت تقریبی 70 هزار دلار به بازار عرضه شود.

اما شاید مهم‌ترین ویژگی این خودرو که هنوز اطلاعات دقیقی در خصوص آن، در دست نیست، قابلیت‌‌های مربوط به رانندگی خودران است. اما بی‌ام‌وی در مراسم رونمایی از iNext در سال 2019 اعلام کرد که این محصول به فناوری خودران سطح 3 مجهز خواهد بود. بدین معنی که خودرو ‌می‌تواند بدون نیاز راننده و به طور 100 درصد، به خودی خود حرکت کند اما قطعا یک راننده باید پشت فرمان باشد تا در مواقع لزوم کنترل خودرو را در دست بگیرد.

اما به نظر ‌می‌رسد که iX از این فناوری بی‌بهره خواهد بود. سخنگوی بی‌ام‌و در این باره گفت که فعلا زود است که بخواهیم حرفی از قیمت و مشخصات این ‌‌شاسی‌بلند الکتریکی بزنیم. با این حال، بی‌ام‌و اعلام کرده که iX به نسل پنجم فناوری‌‌های الکتریکی این شرکت که شامل باتری، موتور الکتریکی و دیگر تکنولوژی‌‌های مرتبط ‌می‌شوند، مجهز خواهد بود.

شاسی‌بلند الکتریکی بی‌ام‌و iX معرفی شد

بی‎‌ام‌و iX از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به X5 دارد اما با این تفاوت که ارتفاع سقف آن کمتر است و از طراحی ایرودینامیک‌تری بهره ‌می‌برد. به گفته بی‌ام‌و، ارتفاع سقف این خودرو با خودروی X6 و اندازه تایرهای آن نیز با تایرهای X7 برابری ‌می‌کند.

شاسی‌بلند الکتریکی بی‌ام‌و iX معرفی شد

قسمت جلویی این ‌‌شاسی‌بلند الکتریکی به جلوپنجره کلیوی آشنای محصولات بی‌ام‌و مجهز شده و همانند مدل مفهو‌می‌i4، از ظاهری به اصطلاح خشن بهره ‌می‌برد. در داخل کابین iX نیز از یک نمایشگر هوشمند استفاده شده که البته این روزها، بسیاری از مدل‌‌های الکتریکی از چند نمایشگر داخل کابین بهره ‌می‌برند.

شاسی‌بلند الکتریکی بی‌ام‌و iX معرفی شد

به گفته بی‌ام‌و، کامپیوتر داخلی خودرو به نسبت قبل ارتقا یافته و قادر است تا 20 برابر حجم بیشتری از اطلاعات را پردازش کند. این یعنی، اطلاعات ارسالی از سنسورهای مختلف خودرو به کامپیوتر بدون مشکل پردازش و مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

شاسی‌بلند الکتریکی بی‌ام‌و iX معرفی شد

منبع
ورج

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا