ایرانتکنولوژی

پرواز تاکسی هوایی در آسمان ایران از بهمن ماه

پرواز تاکسی هوایی اولین پرواز خود را در بهمن ماه از فرودگاه مهرآباد خواهد داشت. به گفته دبیر ستاد توسعه فناوری فضایی و حمل و نقل پیشرفته، در حال حاضر ۱۸ شرکت دانش بنیان درگیر پروژه تاکسی‌های هوایی هستند و احتمالاً تا ۳۶ شرکت دانش بنیان بعد از اولین پرواز با یکدیگر مشارکت خواهند کرد.

منوچهر منطقی در این‌باره افزود: «پرواز تاکسی‌های هوایی دو مشکل داشت که یکی یکی مربوط به اخذ مجوزها و دیگری مربوط به نحوه استفاده از فرودگاه‌ها بود که به تازگی مجوز تاکسی هوایی از سازمان هواپیمایی کشوری اخذ شده است.»

او اعلام کرد که باید از فرودگاه‌ها برای پرواز تاکسی هوایی استفاده شود و نحوه استفاده از فرودگاه‌ها برای این نوع تاکسی‌ها نیز اخیراً تدوین شده است.

وی با بیان اینکه مسیر تاکسی‌های هوایی باید از سایر هواپیماها جدا باشد زیرا باید از مسیرهای روان برای تاکسی‌های هوایی استفاده شود، اضافه کرد: به عنوان مثال برای فرودگاه مهرآباد لازم است که مسیری جداگانه برای این تاکسی‌ها در نظر گرفته شود که این موضوع در آذرماه آماده خواهد شد و اولین پرواز تاکسی هوایی در بهمن از فرودگاه مهرآباد خواهد بود.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته گفت: برای پرواز تاکسی هوایی می‌بایست مسیر پرواز از هواپیماهای تجاری جدا باشد و روان بودن مسیرهای تاکسی هوایی از نکات پر اهمیت برای پرواز بود که این مشکل نیز حل شد.

منطقی خاطر نشان کرد: مسئله مهم این تاکسی‌های هوایی بودجه بود که در حال حاضر شرکت فرودگاه‌ها تأمین کننده این تاکسی‌های هوایی است. به گفته او هفتاد درصد بودجه تاکسی هوایی از سوی شرکت فرودگاه‌ها تأمین شده و مابقی این بودجه در حال تأمین است.

در پاسخ به اینکه این تاکسی‌های هوایی برنامه‌ریزی پرواز هواپیماهای دیگر را مختل می‌کند یا خیر گفت: شرکت فرودگاه‌ها کل پروازها را تحت کنترل دارد و زمانی که خالی باشد این تاکسی‌های هوایی امکان جابجایی دارند.

منبع
مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا