استارتاپاسنپایران

بنیانگذار چیلیوری به اسنپ پیوست

صادقیان از اسنپ به اتهام انحصار شکایت کرده بود

علیرضا صادقیان، مدیرعامل سابق هلدینگ کسب و کار نوین ایرانیان در توییتر خود خبر از همکاری با گروه اسنپ به عنوان معاون استراتژی داد. این خبر از این رو اهمیت پیدا می‌کند که علیرضا صادقیان یکی از بزرگترین منتقدان گروه اسنپ بود و سال‌ها تلاش کرد تا انحصار این گروه که به گفته او باعث حذف بازیگران کوچکتر می‌شود را از بین ببرد.

او در توییتر خود با اعلام اینکه هدف او ایجاد فضای یادگیری، پیشرفت و بهبود فضای کسب‌وکار اینترنتی بوده، نوشت: «فعالیت من بعنوان یک کارآفرین طی ۱۰ سال گذشته در اکوسیستم استارتاپی تجارب زیادی برای من به همراه داشت. در این مدت افتخار همکاری با بیش از ۲۰۰۰ نفر را داشتم و باعث مباهات من است که هولدینگ iiVentures دروازه ورود افراد زیادی به این حوزه بود و در کنار هم اتفاقات مثبتی را رقم زدیم. بعد از تعامل با گروه اسنپ و با کنار گذاشتن اختلافات گذشته، از امروز با همان اهداف و در موقعیت کاری جدید بعنوان «معاونت استراتژی» گروه اسنپ، ساختن را ادامه خواهم داد.»

علیرضا صادقیان به عنوان مدیرعامل هولدینگ نوین ایرانیان (iiVentures) که در دل خود استارتاپ‌های نت‌برگ، چیلیوری، دکتردکتر، tik8 و… را جای داده است، از سال ۹۷ با اعلام این موضوع که اسنپ در حال ایجاد بازار انحصاری است، سعی در متوقف کردن انحصار اسنپ‌فود داشت. در سال ۹۸، استارتاپ چیلیوری رقیب اصلی اسنپ در عرصه سفارش آنلاین غذا تصمیم به مقابله حقوقی با رفتاری‎های ضدرقابتی اسنپ‎فود گرفته و طی شکایتی از شورای رقابت خواسته مانع از انحصارطلبی آن در این زمینه شود. در دی ۹۸، چیلیوری و ریحون با هدف جلوگیری از فعالیت ناسالم رقیب خود در بازار، با هم ادغام شدند او گفت از این پس برای تمرکز بیشتر از این پس به عنوان مدیرعامل چیلیوری فعالیت خواهد کرد.

با اینکه شورای رقابت در مرحله اول با شکایت استارت‎آپ چیلیوری از اسنپ‎فود، شورای رقابت اسنپ فود را به پرداخت ۱۰۰ میلیون تومان محکوم کرد اما با شیوع بیماری کرونا در اسفند۹۸، او در بیانیه‌ای با اشاره به افت سفارش ۷۰ درصدی این پلتفرم و رقابت ناعادلانه رقیب خود یعنی اسنپ‌فود خبر از پایان فعالیت چیلیوری داد. ناگفته نماند که دیوان عدالت اداری رای شورای رقابت انحصار اسنپ‌فود را رد کرده است.

حال به نظر می‌رسد صادقیان با همه تلاش‌های خود برای بازیگر اول شدن و رفع انحصار رقیب خود، در نهایت تصمیم گرفته است تا به جای رقابت وارد همکاری با بازیگر اول این حوزه شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا