تکنولوژی

ورود هوآوی به ساخت قطعات و راهکارهای هوشمند خودرو

هوآوی که به عنوان یکی از تامین‌کنندگان اصلی زیرساخت شبکه‌ی 5G و تجهیزات مصرفی تجاری شناخته می‌شود، محدوده فعالیت‌اش را گسترش داده و مدتی است در بخش‌هایی مانند ساخت قطعات هوشمند خودرو طراحی نرم‌افزارهای مرتبط مشغول به کار شده است.

از طرف دیگر زیرساخت 5G یکی از پیش‌نیازهای مورد نیاز برای خودروهای هوشمند و خودران است. این نوع خودروها به کمک سرعت بالا و زمان پاسخ‌گویی پایین اینترنت نسل ۵ (5G) اطلاعات حیاتی مورد نیاز برای رانندگی خودکار و انتخاب مسیر مناسب را دریافت می‌کنند.

امکان استفاده از سیستم عامل HarmonyOS در خودروها

بنابر یکی از گزارش‌های موسسه‌ی نت‌ایز (NetEase)، شرکت هواوی قصد دارد کسب‌وکارش را با ورود به بازار خودرو گسترش دهد و کارهایی نظیر توسعه، تولید، فروش و تعمیر قطعات خودرو و سیستم‌های وابسته‌ی به آن را انجام دهد.

در مدت اخیر گزارش‌های متعددی نیز در رسانه‌های مختلف در این زمینه منتشر شده است که احتمال ورود هواوی به صنعت خودرو را تقویت می‌کند.

هوآوی فناوری‌های جدیدی را در ارتباط با سخت‌افزار، نرم‌افزار و تجهیزات مرتبط با شبکه‌ی 5G برای خودروها توسعه خواهد داد و این اولین بار نیست که این شرکت با هدف توسعه‌ی فناوری‌های جدید، با خودروسازان همکاری می‌کند. هواوی حتی می‌تواند رابط نرم‌افزاری مخصوص خودش را برای خودروها ایجاد کند. به عنوان مثال شاید هواوی این کار را با یکی از نسخه‌های HarmonyOS در خودروها انجام دهد؛ سیستم عاملی که به طور مستقل روی رابط‌کاربری اختصاصی هواوی EMUI کار می‌کند و به جای نقشه گوگل (Google Maps) از سرویس نقشه Here We Go استفاده می‌کند.

شرکت هواوی در همین زمینه با چند شرکت دیگر همکاری کرده و این همکاری‌ها روی خودروهای مشخصی صورت گرفته و سرمایه‌گذاری‌هایی هم در حوزه خودروهای خودران (Self-Driving) انجام داده است.

خودروهای خودران با تکیه بر پتانسیل‌های شبکه 5G می‌توانند در سال‌های پیش‌رو رشد بیشتری داشته باشند. چرا که فناوری 5G در کشورهای توسعه‌یافته به یک واقعیت تبدیل شده است و بدیهی است خودروهای خودران گام بعدی در پیشرفت مبتنی بر شبکه 5G باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا