ایران

زیان ۱۲۰ میلیارد تومانی شرکت پست در سال گذشته

رمضانعلی سبحانی‌فر، مدیرعامل شرکت ملی در نشست خبری که به مناسبت هفته پست برگزار شد خبر از زیان انباشته ۸۵۰ میلیارد تومانی این شرکت تا پایان سال ۹۸ داد. به گفته او پست در سال گذشته ۱۲۰ میلیارد تومان زیان کرده است.

سبحانی‌فر علت بخشی از این خسارت را الکترونیکی شدن قبوض گاز، برق و… اعلام کرد و گفت که سالانه شرکت پست ۱۰۰ میلیون قبض و نامه در کشور توزیع می‌کرده است که با رشد تکنولوژی این خدمات متوقف شده‌اند. او در ادامه برای جبران این خسارت‌ها حضور مستمر شرکت پست در ارسال خریدهای اینترنتی را پیشنهاد کرد.

به اعتقاد مدیرعامل پست برای جبران عقب‌ماندگی این شرکت نسبت به کشورهای پیشرفته باید نظارت ارائه خدمات پستی در کل کشور بر عهده شرکت ملی پست باشد. سبحانی‌فر با اشاره به استفاده از موتور برقی در در ناوگان حمل و نقل محصولات پستی اعلام کرد که بررسی‌ها انجام شده و تا یک ماه آینده ۲ هزار موتور برقی خریداری خواهد شد.

او در این‌باره توضیح می‌دهد: «شرکت ملی پست به موازات پیشرفت تکنولوژی، تغییراتی داشته است، از شروط اصلی پیشرفت شرکت پست، تامین زیرساخت مناسب است. به همین دلیل توسعه سیستم «سورتینگ» مکانیکی که ارسال بسته‌ها به صورت مکانیکی انجام می‌شود درالویت ما قرار دارد. »

این پروژه ابتدا در تهران و پنج هاب منطقه‌ای انجام می‌شود و پس از آن نوبت به شهرهای دیگر می‌رسد. همچنین او درباره استفاده از پهپاد پستی، دریافت مجوزهای لازم از نهادهای مربوطه و همکاری شرکت‌های خصوصی را الزامی دانست. ارتقا شبکه یکپارچه پستی و رهگیری الکترونیکی محصولات از دیگر برنامه‌های شرکت پست بود که مدیرعامل پست به آن اشاره کرد. به گفته او RFP مناقصه این پروژه نیز تهیه شده است. او توضیح می‌دهد: «امروزه قطار جایگزین وانت یا کامیون‌ها برای ارسال پاکت‌ها و بسته‌ها به استان‌ها شده است.»

هرچند که هنوز قطار اختصاصی برای آن وجود ندارد و صرفا واگن‌هایی را برای جا به جایی مرسولات چارتر کرده‌ایم. » مدیرعامل پست درباره امنیت و سلامتی بسته‌های پستی گفت: «مرسوله در جعبه‌های فلزی که برای این کار طراحی و سفارش شده‌اند، قرار می‌گیرد، سپس قفل شده تا مشکل خرابی و مفقودی نداشته باشند.» به گفته حسین غضنفری، معاون فنی و بازرگانی شرکت پست در دوران کرونا پست بدون وقفه به فعالیت خود ادامه داده و تنها به مدت ۴۸ ساعت در بندرعباس به دلیل شرایط ویژه تعطیلات، دچار اختلال شده است. او می‌گوید تاکنون ۵ نفر از کارکنان شرکت پست بر اثر کرونا جان خود را از دست داده‌اند و ۵۰ نفر در بیمارستان بستری هستند و به طور کلی ۶۷۰ نفر از آن‌ها به این بیماری مبتلا شده‌اند.

همچنین گفتنی است که مدیرعامل شرکت پست درباره پروژه جی‌نف اعلام کرد که۸۰ درصد پیشرفت داشته و گفت که تاکنون ۴ مرحله مناقصه برای انتخاب پیمانکار با حضور نیافتن شرکت‌ها یا تایید نشدن صلاحیت آن‌ها نتیجه‌بخش نبوده است ولی با برگزاری پنجمین مرحله مناقصه در هفته گذشته، قرار بر این است که در یک سال تا یک سال و نیم آینده این پروژه تکمیل شود. »

 

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. شریک شرکت می شوم شرایط خودشان را اعلام کنند پست سود ده است اما نه با این سیستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا