اپلپوشیدنی هوشمند

سنسور اکسیژن خون اپل واچ سری 6، آن چنان هم دقیق عمل نمی‌کند

اپل بخش زیادی از زمان مراسم چند روز پیش خود را به ارائه توضیحاتی در خصوص قابلیت‌‌‌های مربوط به سلامتی اپل واچ سری 6 اختصاص داد.

در این بین، سنسور اکسیژن خون اما ویژگی جدیدی بود که برای اولین بار به ساعت‌‌‌های هوشمند اپل اضافه شد که قادر است میزان اکسیژن خون را مشخص کند. اما طبق گزارشی که اخیرا در وب‌سایت «ورج» منتشر شده، این سنسور از لحاظ پزشکی دقیق عمل نمی‌‎‌کند.

طبق این گزارش، حسگر اکسیژن خود اپل واچ سری 6 این کار را از طریق مانیتورینگ مچ دست انجام ‌‌می‌دهد، این در حالی است که در اغلب دستگاه‌‌‌های پزشکی سنجش اکسیژن، از انگشت فرد برای این کار استفاده ‌‌می‌شود که از دقت به مراتب بالاتری برخوردار است.

این فناوری جدید به کار رفته در اپل واچ، پیشتر در محصولات شرکت‌‌‌های رقیبی همچون فیت بیت و گارمین نیز استفاده شد. اپل در این باره ‌‌می‌گوید که فناوری مذکور ‌‌می‌تواند اطلاعات بیشتری را در خصوص سلامت کلی افراد، در اختیارشان قرار دهد.

چگونه اکسیژن خون را اندازه‌گیری ‌‌می‌کنند؟

واقعیت این است که سنجش میزان اکسیژن خود، کار راحتی نیست. این دستگاه‌‌‌ها، نور مادون قرمز و قرمز را به انگشت فرد ساطع ‌‌می‌کنند. هموگلوبین‌‌‌های اکسیژن‌دار نور مادون قرمز بیشتری را جذب ‌‌می‌کنند و هموگلوبین‌‌‌های فاقد اکسیژن، نور قرمز را جذب ‌‌می‌کنند.

حال نکته‌ و تفاوتی که وجود دارد، این است دستگاه‌‌‌هایی که روی مچ نصب ‌‌می‌شوند، همانند اپل واچ تنها ‌‌می‌توانند از طریق مچ دست، میزان اکسیژن خون را اندازه‌گیری کنند. در حالی که تراکم خون در مچ دست، به کمتر از تراکم خون در انگشت است. بنابراین، نمی‌توان انتظار ارائه اطلاعات دقیقی را از میزان اکسیژن خون توسط دستگاه‌‌‌هایی همانند اپل واچ داشت.

از طرفی دیگر، اپل واچ به جای اندازه‌گیری نور، شکست نور مادون قرمز و قرمز را اندازه‌گیری ‌‌می‌کند. این روش از دقت کمتری برخوردار است و بنابراین، نتیجه چندان قابل اعتماد نخواهد بود. تحقیقات متعدد نشان ‌‌می‌دهد که نورهای خارجی ‌‌می‌توانند بر نتایج اندازه‌گیری سطح اکسیژن خود از روش شکست نور تاثیر بگذارند.

سنسور اکسیژن خون اپل واچ، آن چنان هم دقیق عمل نمی‌کند

اگرچه شاید در آینده تغییرات زیادی را در اپل واچ شاهد باشیم و این سنسور بتواند نتایج به مراتب دقیق‌تری را ارائه دهد اما در حال حاضر، نمی‌تواند به اطلاعات این سنسور، به طور کامل اعتماد کرد. البته اپل نیز این مسئله را قبول دارد و در مراسم اخیر خود، هیچ اشاره‌ای به دقت پزشکی این فناوری نکرد.

اما با این حال، ‌‌می‌بایست کاربران را از نقاط ضعف این قابلیت مطلع ‌‌می‌کرد چرا که قطعا برخی از کاربران تنها به امید بهره‌مندی از چنین قابلیت‌‌‌هایی در دوران همه‌گیری کرونا، به خرید اپل واچ سری 6 ترغیب ‌‌می‌شوند.

 

منبع
Inputmag

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا