تکنولوژیشبکه‌های اجتماعی

یک نوجوان 16 ساله هم به جمع مظنونین هک اخیر توییتر اضافه شد

اوایل تابستان امسال بود که توییتر، هدف یک حمله خرابکارنه بی‌سابقه قرار گرفت. اگرچه در این رابطه، چند مظنون دستگیر و تحقیقات پیرامون شناسایی عوامل اصلی از همان زمان آغاز شده، ما به نظر می‌رسد که یک نوجوان 16 ساله از ایالت ماساچوست بیشترین نقش را در این حمله داشته است.

بنابر گزارش نیویورک تایمز، این نوجوان، کم‌سن و سال‌ترین عضو گروه از هکرهایی بوده که حمله مذکور را ترتیب داده بودند. حال تعداد مظنونین این حمله خرابکارانه که سعی داشتند با در دستر گرفتن کنترل حساب کاربری افراد شناخته‌شده، از کاربران بیت کوین اخاذی کنند، به چهار نفر رسیده است.

هنوز به طور دقیق مشخص نیست که چه کسی از میان این افراد، توانسته به سیستم های داخلی توییتر دسترسی پیدا کند و یا چگونه کارمندان این شبکه اجتماعی بزرگ را فریب دادند. با این حال، برخی ها ایوان کلارک را که یک نوجوان 17 ساله است، عامل اصلی این هک می‌دانند.

دو مظنون دیگر ماسون جان شپرد 19 ساله از بریتانیا و نیما فاضلی 22 ساله از اورلاندو هستند. در گزارش نیویورک تایمز آمده که نوجوان اهل ماساچوست احتمالا طراحی این حمله را بر عهده داشته و کلارک و به همراه یکی دیگر از مظنونین، ارسال پست ها را در اکانت های متعلق به باراک اوباما، جو بایدن، ایلان ماسک و سایر افراد انجام دادند. گفته می‌شود که کلارک تنها کسی بود که از ابزارهای داخلی برای این اقدام خرابکارانه استفاده کرده است.

نیویورک تامیز هنوز نام این نوجوان اهل ماساچوست را اعلام نکرده چرا که طبق قوانین این ایالت، برای افراد زیر 18 سال، فرآیند بررسی اتهامات نسبتا متفاوتی دنبال خواهد شد. پلیس فدرال آمریکا بعد از دریافت اطلاعات، با مراجعه به منزل پدری این نوجوان، وی را دستگیر کرد.

گفته می‌شود که این نوجوان، با نوعی هک تحت عنوان «ویشینگ» یا همان Vishing این اقدام را صورت داده است. در این حمله، شخص مهاجم از طریق تماس تلفنی با کارمندان توییتر، اطلاعاتی را برای نفوذ به اکانت های متعلق به افراد قربانی به دست آورده است. سپس با تغییر سیمکارت و سایر روش های هک و البته با کمک کلارک، نقشه خود را عملی کردند.

نشریه فوربس چندی پیش با انتشار گزارشی مدعی شد که در جریان این حمله، حداقل 300 هزار دلار به حساب‌های بیت کوین ثبت‌شده در توییت‌های جعلی واریز شد.

 

منبع
ورج

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا