تکنولوژیشبکه‌های اجتماعی

تیک تاک را والمارت می‌خرد، امضای قرارداد تا چند ساعت دیگر

به نظر ‌‌می‌رسد که قرارداد نهایی فروش کسب‌وکار تیک تاک در آمریکا در کمتر از 24 ساعت آینده میان بایت‌دنس و والمارت به امضا خواهد رسید.

منابع نزدیک به دو شرکت در گفت‌وگو با شبکه CNBC ضمن اعلام این خبر، عنوان کردند که قرارداد میان تیک تاک و والمارت به ارزش 20 تا 30 میلیارد دلار منعقد و بخش مربوط به فعالیت‌‌های تیک تاک در آمریکا، نیوزیلند و استرالیا به این شرکت واگذار خواهد شد.

البته هنوز جزییاتی در این رابطه منتشر نشده و مشخص نیست که آیا شرکت‌‌های نرم‌افزاری بزرگی همچون اوراکل و یا مایکروسافت نیز با والمارت در این خرید شراکت داشته‌اند یا خیر. با این حال، تا چند ساعت دیگر احتمالا خرید تیک تاک توسط والمارت رسانه‌ای خواهد شد.

البته این گمانه‌زنی‌‌ها در خصوص فروش تیک تاک در حالی مطرح شده که اخیرا کشور چین، تصویب قوانینی را برای جلوگیری از صادرت فناوری‌‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در دست اقدام داشت. حال از آنجایی که تیک تاک نیز در شمار این شرکت‌‌ها جای ‌‌می‌گیرد و مشمول این قوانین خواهد شد، باید دید که واکنش چینی‌‌ها نسبت به این قرارداد چه خواهد بود.

این کشمکش‌‌ها در شرایطی است که سیاست‌‌های ضدچین ترامپ در طی سال‌‌های اخیر، روابط سردی را میان این دو کشور حاکم کرده و مهم‌تر آنکه تنش‌‌ها میان این دو کشور، در این برهه از زمان به اوج خود رسیده است. ترامپ پیشتر اعلام کرده که اگر تیک تاک، فعالیت‌‌های مرتبط با کاربران آمریکایی را به یک شرکت آمریکایی واگذار نکند، در این کشور مسدود خواهد شد.

طبق آنچه ترامپ اعلام کرده بود، این دستور قرار بود در تارخ 12 نوامبر اجرایی شود. با این حال، اگرچه شرکت‌‌های بزرگی همچون مایکروسافت، توییتر، نتفلیکس و اوراکل از تمایل خود برای خرید تیک تاک خبر داده بودند، اما اکنون مشخص شد که والمارت نیز در صدد خرید این اپلیکیشن محبوب اجتماعی بود.

اما از آنجایی که دولت آمریکا سعی داشت تا یک شرکت نرم‌افزاری، تیک تاک را خریداری کند، والمارت مستقیم وارد عمل نشد و تصمیم گرفت تا با پیوستن به مایکروسافت، در این زمینه تلاش کند. از سویی دیگر، ارتباط خوبی میان اوراکل و دولت کنونی آمریکا وجود ندارد، ترامپ چندان با تصاحب تیک تاک توسط این شرکت موافق نبود.

اگرچه فعلا تما‌‌می ‌توجهات به سمت والمارت نشانه رفته، اما سد بزرگی در میسر دستیابی به این توافق وجود دارد و آن قوانین جدید در چین است که شرکت‌‌های فعال در زمینه پردازش داده، تشخیص صدا و تشخیص متن را شامل ‌‌می‌شود.

بایت دنس، شرکت مادر تیک تاک در این رابطه اعلام کرد که قوانین جدید را مطالعه کرده و برای آنکه مشکلی در این زمینه بوجود نیاید، قوانین دو کشور را در این مسئله رعایت خواهد کرد.

منبع
Inputmag

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.