علمیفضا

بودجه پیشنهادی اکتشافات فضایی ناسا تصویب نشد؛ آینده مبهم پروژه آرتمیس

چند وقتی است که متخصصان ناسا مشغول آماده سازی مقدمات ارسال انسان‌ها به سطح کره ماه هستند. پروژه‌ای تحت عنوان «آرتمیس» که قرار است تا سال 2024 نهایی شود و انسان‌ها را مسافر این کره نزدیک به سیاره زمین کند.

اما به نظر می‌رسد که ناسا با چالشی جدید در پیشبرد این پروژه مواجه شده است. اخیرا دولت آمریکا برای اکتشافات فضایی ناسا، بودجه 4.7 میلیارد دلاری را درخواست کرده بود تا این سازمان بتواند آن را برای تحقق پروژه آرتمیس گام بردارد اما مجلس نمایندگان آمریکا، این میزان بودجه را به 1.56 میلیارد دلار کاهش دادند.

از این مبلغ، تنها 628 میلیون دلار به پروژه ارسال انسان به کره ماه اختصاص خواهد یافت که همین مساله با واکنش جیم برایدنستاین، مدیر ناسا نیز همراه بود. اگرچه وی موضع دقیق و مشخصی را در خصوص این تصمیم اتخاذ نکرد، اما امیدوار است که قانونگذاران مجلس سنا بتوانند از برنامه‌های پروژه آرتمیس، حمایت بیشتری را به عمل آورند و بودجه بیشتری را به این بخش اختصاص دهند.

فرآیند اختصاص بودجه، کاملا پیچیده و طولانی است و این احتمال وجود دارد که سنا بتواند حمایت مالی بیشتری را از ناسا و پروژه آرتمیس آن به عمل آورد. گفتنی است ناسا پیشتر اعلام کرده بود که تا سال 2024، انسان‌ها را به کره ماه اعزام خواهد کرد اما در طی ماه‌های اخیر، وقفه‌هایی در برنامه‌های این سازمان بوجود آمده که ممکن است تحقق این هدف را به تعویق بیندازد. حال مسائل بودجه‌ای نیز به آن اضافه شده و سرنوشت نه چندان روشنی پیش روی این پروژه قرار رفته است.

با این حال، نتیجه انتخابات ریاست جمهوری پیش روی آمریکا می‌تواند در سرنوشت پروژه آرتمیس تاثیر زیادی داشته باشد چراکه به اعتقاد کارشناسان، انتخاب مجدد ترامپ می‌تواند منجر به تداوم و تقویت آن شود و انتخاب بایدن ممکن است موجب تعویق یا حتی لغو کامل آن شود.

منبع
BGR

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا