استارتاپایران

جزییات تازه از ورود استارتاپ‌ها به بورس / ویژگی‌های تابلوی اختصاصی استارتاپها در بازار سهام

امیر ناظمی: این روش مطابق با تجربیات جهانی تدوین شده است

از ابتدای امسال بحث عرضه عمومی سهام اولیه استارتاپها در بورس مطرح شد و حالا به نظر می‌رسد مسوولان دولتی به دنبال یک مدل اختصاصی برای حضور استارتاپها در بورس هستند.

هر پنج استارتاپی که در این مرحله آماده عرضه عمومی سهام هستند و سایر استارت‌آپ‌ها می‌توانند ذیل این تابلو به عرضه سهام بپردازند.
امیر ناظمی : هر پنج استارتاپی که در این مرحله آماده عرضه عمومی سهام هستند و سایر استارت‌آپ‌ها می‌توانند ذیل این تابلو به عرضه سهام بپردازند.

امیر ناظمی در گفت و گو با آی تی ایران می‌گوید:« ایجاد یک تابلوی اختصاصی استارتاپ‌ها در بورس در حال پیگیری است و به این ترتیب هر پنج استارتاپی که در این مرحله آماده عرضه عمومی سهام هستند و سایر استارت‌آپ‌ها می‌توانند ذیل این تابلو به عرضه سهام بپردازند. »
مسوولان بورسی به رغم جلسات مختلف هنوز جزییاتی از روش مورد نظر برای ورود استارتاپها به بورس را ارایه نداده‌اند و یکی از دلایل تاخیر در حضور استارتاپها در بازار سهام پیچیدگی‌ها و جزییات یک تابلوی جدید و اجرای یک مدل تازه است.
ویژگی‌های خاص استارتاپها و شیوه‌های فعلی ارزش‌گذاری مالی در ایران موضوع تابلوی اختصاصی را به عنوان یک راه حل برای حضور آنها در بورس مطرح کرده است؛ هر چند تجربه سایر کشورها نیز موید نیاز به یک تابلوی اختصاصی برای استارت‌آپ‌ها است. با این حال یک شیوه هنوز در ایران تجربه نشده، در نتیجه پیش‌بینی نخستین حضور استارتاپهای ایرانی در بورس را دشوار می‌کند.
به بیان واضح‌تر نوع عرضه سهام استارتاپها می‌تواند در موفقیت یا عدم موفقیت سهام آنها موثر باشد.
در حال حاضر چند مدل برای حضور شرکتها در بورس وجود دارد، حضور در هر کدام مدلها دارای تاثیرات مختلفی است. و شرایط شرکتها در هنگام انتخاب آنها برای ورود به بورس متفاوت است و اغلب شرکتها برای تطبیق با مقررات بورسی حضور خود را از فرابورس آغاز می‌کنند و سپس قدم به تالار اصلی می‌گذارند.
در همین حال اطلاعات از استارتاپهای آماده عرضه عمومی سهام نیز حاکی است اغلب این شرکتها در مراحل پایانی آمادگی و طی کردن مراحل مورد نیاز هستند.

در همین زمینه بخوانید: افق ورود استارتاپها به بورس

اطلاعات جدید از تابلوی بورس استارتاپها

هنوز جلسات و مذاکرات برای تعیین ویژگی‌های تابلوی اختصاصی استارتاپها در بورس ادامه دارد اما شنیده‌های آی تی ایران حاکی است که برخی موارد کلی در مورد این بازار مشخص شده است.
از جمله موارد روش اولیه سهام است که به تشخیص فرابورس و بر اساس ضوابط مندرج در دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در فرابورس ایران به یکی از روشهای ثبت سفارش، حراج، گشایش نماد با قیمت ثابت قابل انجام است . همچنین امکان استفاده از روش حراج خصوصی هم مطرح است.
بر اساس شنیده‌ها از جمله موارد اصلی تعیین شده این است که معاملات بلوک به صورت توافقی و بدون محدودیت حجمی و در نمادی مجزا انجام میشود.
همچنین بنا بر این گزارش دامنه نوسان روزانه قیمت اوراق بهادار در معاملات بلوک‌مشابه دامنه نوسان قیمت همان ورقه بهادار در بازار عادی است.

همچنین نصاب مجاز سرمایه‌گذرای صندوق‌های سرمایه‌گذرای در اوراق بهادار با درآمد ثابت مختلط و سهام در این بازار به ترتیب به میزان حداکثر 2 درصد 20 درصد و 30 درصد از ارزش کل دارایی‌های تحت مدیریت صندوق است.
با توجه به این که هنوز جزییات زیادی از نحوه معامله سهام در این تابلو مشخص نشده و بخش عمده مقررات به هیات مدیره فرابورس محول شده باید منتظر جزییات بیشتری در مورد این تابلو ماند.

امیر ناظمی در این زمینه به آی تی ایران می‌گوید: امیدوارم این روش که مطابق با تجربیات جهانی تهیه شده است، بتواند امسال زمینه‌ساز حضور حداقل ۵ شرکت بزرگ استارت‌آپی در بازار بورس شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.