گوگل

فیسبوک استارتاپ نقشه‌برداری «مپیلری» را خریداری کرد

فیسبوک از خرید استارتاپ سوئدی مپیلری (Mapillary) که در زمینه نقشه برداری از موقعیت‌های مختلف فعالیت دارد، خبر داد.

این شرکت در طی سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری گسترده‌ای را در زمینه حریم خصوصی دیجیتال اجام داده و اکنون با این خرید، خود را به جمع بازیگران عرصه نقشه برداری اضافه کرده است. جان اریک سولم، مدیرعامل مپیلری اطلاعاتی را در خصوص رقم این قرارداد منتشر نکرد اما اعلام کرد که با انتقال به زیرمجموعه فیسبوک، تغییری در عملکرد این سرویس (حداقل در کوتاه مدت) ایجاد نخواهد شد و نگرانی برای کاربران وجود نخواهد داشت.

شرکت مپیلری نقشه‌هایی با جزییات بالا را از خیابان‌های سراسر جهان جمع‌آوری می‌کند که البته این تصاویر توسط کاربران در این اپلیکیشن بارگذاری می‌شوند. عملکرد این اپلیکیشن، شبیه به سرویس استریت ویو گوگل مپس است اما با این تفاوت که در مپیلری ، شما می‌توانید تصاویری را که با گوشی شخصی خود گرفته‌اید، در این اپلیکیشن ثبت کنید. این در حالی است که گول ویو، مبتنی بر اطلاعات و تصاویری است که توسط خودروی ون گوگل از مناطق مختلف ثبت می‌شود.

طبق آنچه توسط مپیلری اعلام شده، تمامی‌کاربران می‌توانند به صورت رایگان از اطلاعات این سرویس برای کاربرد تجاری یا غیرتجاری استفاده کنند. بعید به نظر می‌رسد که فیسبوک بخواهد در همین ابتدای کار، این قابلیت را از پیش روی کاربران بردارد.

هنوز به طور دقیق مشخص نیست که فیسبوک چه اهدافی را در سر دارد و چگونه می‌خواهد از پلتفرم مپیلری استفاده کند؛ قطعا استفاده کلی از آن به عنوان یک نرم‌افزار نقشه برداری ساده، در ذهن مارک زاکربرگ نمی‌گذرد.

با این حال، خرید جدید فیسبوک می‌تواند گلایه‌ها و شکایت‌های جدیدی را علیه این شرکت در خصوص نقض حریم شخصی کاربران توسط این شرکت را به جریان بیندازد. باید منتظر ماند و دید که این نگرانی‌ها تا چه حد به واقعیت تبدیل خواهد شد.

منبع
Mashable

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا