تکنولوژیگوگلمایکروسافت

جاسوسی اپلیکیشن های گوگل میت، مایکروسافت تیمز و وبکس از کاربران

مرکز تحقیقاتی Consumer Reports بعد از بررسی سیاست‌های حریم خصوصی مربوط به اپلیکیشن‌های ویدیوکنفرانس گوگل میت، مایکروسافت تیمز و وبکس (WebEx) به این نتیجه رسید که احتمالا این اپلیکیشن‌ها بیشتر از آن چیزی که به نظر ‌می‌رسد، اطلاعات کاربران را جمع‌آوری ‌می‌کنند.

درواقع، این اپلیکیشن‌ها که در این روزها و بدلیل شیوع کرونا و خانه‌نشینی، استفاده از آن‌ها در میان کاربران افزایش یافته، چندان هم امن نیستند. با این حال، کاربران با اعلام موافقت خود در خصوص سیاست‌های حریم خصوصی این اپلیکیشن‌ها، این اجازه را به شرکت‌هایی همچون گوگل، مایکروسافت و غیره ‌می‌دهند تا به بخش زیادی از اطلاعات شخصی‌شان دسترسی داشته باشند.

طبق اطلاعات این گزارش، هر سه شرکت نامبرده، این اجازه را خود ‌می‌دهند تا اطلاعاتی از قبیل تاریخچه تماس‌ها‌های تصویری، مدت زمان برقراری تماس، افراد شرکت‌کننده در ویدیوکنفرانس‌ها و آدرس IP افراد را گردآوری کنند.

با توجه به گسترش استفاده از اپلیکیشن‌های ویدیوکنفرانس در طی ماه‌های اخیر، اقدامات و بررسی‌های زیادی در خصوص امنیت اطلاعات و حفاظت از اطلاعات شخصی کاربران این ابزارها صورت گرفت. نتایج حاکی از آن بود که نه تنها نگرانی‌ها پیرامون اپلیکیشن زوم و پدیده Zoombombing وجود دارد، بلکه شرکت‌هایی همچون گوگل، مایکروسافت و سیسکو نیز در این زمینه قابل اعتماد نیستند و اطلاعات کاربران خود را جمع‌آوری ‌می‌کنند.

متاسفانه هیچکدام از شرکت‌های نامبرده، جزییاتی را در خصوص نوع اطلاعاتی که از کاربران گردآوری ‌می‌کنند و یا نحوه استفاده از آن‌ها ارائه نداده‌اند. در گزارش Consumer Reports آمده است که این احتمال وجود دارد، اطلاعات گردآوری شده با آنچه بیشتر توسط این شرکت‌ها توسط سایر سرویس‌ها گردآوری شده، ادغام شده و برای هر کاربر یک پروفایل شخصی که حاوی انواع اطلاعات است، تشکیل شده باشد.

در واکنش به گزارش Consumer Reports، هر سه شرکت اعلام کردند که تنها در صورت درخواست کاربر مبنی بر ضبط ویدیوکنفرانس‌ها، تماس‌ها ضبط و یا متن گفت‌وگوها پیاده ‌می‌شوند و از این اطلاعات به طور مستقیم برای تبلیغات استفاده ن‌می‌شود.

منبع
ورج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا