ایران

طرح «11 هزار کیلومتر روایت تاریخی دیجیتال» از هفته آینده آغاز می‌شود

رییس سازمان فناوری اطلاعات و معاون سازمان میراث فرهنگی از اجرای طرح 11 هزار کلیومتر سفر در خانه از هفته آینده خبر داند. این طرح به کاربران امکان بازدید آنلاین و زنده از ابنیه تاریخی کشور را در روزهای کرونایی می‌دهد.

در نشست خبری صبح امروز که با موضوع میراث فرهنگی و سفرهای آنلاین برگزار شد، امیر ناظمی گفت: «با توجه به شیوع ویروس کرونا، سازمان فناوری اطلاعات با همکاری میراث فرهنگی اقدام به اجرای طرح  ۱۱ هزار کیلومتر سفر به میراث جهانی کرده است. هر روز یک ساعت از این روایت تاریخی ۱۱هزار کیلومتری میراث‌ فرهنگی، از طریق پلتفرم‌هایی که در این پروژه مشارکت دارند پخش می‌شود. روایت دیجیتالی این مسیر به شکل‌گیری همکاری خوبی بین دولت و بخش خصوصی منجر شده است.»

رییس سازمان فناوری اطلاعات افزود: «در طول این مسیر ۱۱ هزار کلیومتری، بسیاری از شرکت‌های بخش‌های خصوصی همکاری می‌کنند که از جمله آنها می‌توان به شرکت‌های رایتل و آپارات اشاره کرد.»

به اعتقاد ناظمی هم‌افزایی بین سازمان فناوری اطلاعات و میراث فرهنگی می‌تواند منجر به ارایه خدمات جدیدی مثل به‌کارگیری تکنولوژی واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در ابنیه تاریخی منجر شود.

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی نیز اذعان کرد: «بعد از گرفتاری که کرونا برای همه ایجاد کرده باید از تمام فرصت‌ها استفاده کرد. به همین دلیل با رییس سازمان فناوری اطلاعات جلساتی داشتیم و با پشتیبانی هر دو وزیر این ایده شکل گرفت.»

وی افزود:« قرار است پلتفرمی را برای موزه‌ها راه‌اندازی کنیم تا کاربران بتوانند دائما از این مکان‌ها بازدید مجازی داشته باشند. قصد داریم پس از پایان دوران کرونا هم این طرح‌ها را ادامه دهیم.»

در طرح 11 هزار کیلومتر سفر در خانه قرار است ابنیه تاریخی مشهور کشور به صورت آنلاین و زنده فیلم‌برداری شوند و مخاطبین می‌توانند این ویدیوها را به صورت زنده تماشا کنند. این طرح قرار است از دوشنبه هفته آینده با همکاری و حمایت وزارت ارتباطات و مخابرات اجرا شود و تا 19 ماه رمضان نیز به صورت رایگان برای کاربران قابل استفاده خواهد بود.

از قابلیتها این طرح می‌توان به تعاملی بودن آن اشاره کرد؛ به طوری که کاربر می‌تواند حین اجرای زنده از فرد بازدید کننده سوال بپرسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا