گوگلویروس کرونا

استفاده گوگل از اطلاعات لوکیشن کاربران برای شناسایی مکان‌های پرخطر شیوع کرونا

گوگل اعلام کرد که از اطلاعات موقعیت مکانی حاصل از گوشی‌های هوشمند برای موقعیت‌یابی و ردیابی جابجایی‌های کاربران در زمان شیوع ویروس کرونا کمک می‌گیرد و این اطلاعات را در اختیار نهادهای وابسته به سلامت عمومی‌ قرار می‌دهد.

در این گزارش که تحت عنوان COVID-19 Community Mobility منتشر شده، آمده است که گوگل اطلاعات موقعیت مکانی را که در سابقه لوکیشن کاربران ذخیره شده، به منظور تعیین میزان پایبندی مردم به دستورات دولت مبنی بر ماندن در خانه‌ها و انجام کارها از منزل استفاده می‌کند.

این شرکت نوشت: با توجه به درگیر شدن جامعه جهانی با ویروس همه‌گیر کووید-19، بر روی استراتژی‌هایی به منظور حفظ سلامت عمومی‌تاکید ویژه‌ای شده است. از جمله این موارد می‌توان به اقدامات مربوط به فاصله اجتماعی اشاره کرد که می‌تواند سرعت انتقال این ویروس را کاهش دهد. ما در گوگل مپ، از اطلاعات موقعیت مکانی کاربران برای آگاهی از میزان شلوغ بودن اماکن استفاده می‌کنیم. البته در بین، هویت کاربران ناشناس خواهد بود و تنها لوکیشن، لحاظ می‌شود. چنین اقداماتی می‌تواند در اتخاذ تصمیمات مهم برای مبارزه با ویروس کرونا بسیار حائز اهمیت باشد.

به گفته گوگل، تمامی‌کاربران می‌توانند این اطلاعات را که بیش از 131 کشور را پوشش می‌دهد، مشاهده کنند. بدین صورت که کاربر می‌بایست موقعیت جغرافیایی خود را انتخاب کند و در آخر، یک فایل PDF از اطلاعات گردآوری شده برای وی به نمایش درمی‌آید.

در هر یک از این گزارش‌ها، اطلاعات به شش شاخه دسته‌بندی شده‌اند:

  • خرده‌فروشی‌ها و مراکز تفریحی، بازدید از رستوران‌ها، کافه‌ها، مراکز خرید، موزه‌ها، کتابخانه‌ها، سینماها و مکان‌های مشابه
  • فروشگاه مواد غذایی، داروخانه‌ها، سوپرمارکت‌ها و مکان‌های مشابه
  • پارک‌ها، سواحل عمومی، پارک‌های حیوانات و مکان‌های عمومی‌مشابه
  • ایستگاه‌های حمل و نقل، ایستگاه‌های مترو، اتوبوس و قطار
  • ادارات و مکان‌های کاری
  • اقامتگاه‌ها و خانه‌ها

این اقدام در حال صورت گرفت که اخیرا دولت‌ها از شرکت‌های فناوری دنیا خواسته‌اند تا به کمک نهادهای مرتبط با سلامت عمومی‌بیایند و اطلاعات مورد نیاز را برای مقابله با ویروس کرونا در اختیار آن‌ها قرار دهند. همانند گوگل، فیسبوک نیز اطلاعات خود را در اختیار محققان قرار داده است. همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، این اطلاعات هرگز نقض حریم شخصی کاربران نخواهد بود و جزییاتی همچون نام و یا تعداد مراجعت‌های فرد به یک محل خاص، در اختیار نهادهای دولتی قرار نخواهد گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا