گوناگون

جاسوسی اپلیکیشن ToTok از کاربران

اخیرا استفاده از شبکه اجتماعی ToTok که توسط دولت امارات متحده عربی طراحی شده، در میان کاربران بسیاری  از کشورها رواج یافته است. اما ساعاتی پیش، مشخص شد که این اپلیکیشن ابزاری جاسوسی برای دولت امارات بوده و حریم شخصی کاربران خود را نقض می‌کند.

این برنامه که تقریبا شبیه به واتس‌اپ و یا اسکایپ عمل می‌کند، با هدف تسهیل برقراری ارتباط میان کاربران اینترنت طراحی شد. اما بررسی‌ها صورت گرفته نشان داد که اهداف دیگری در پس این اپلیکیشن نهفته است و همین مساله، نگرانی‌هایی را برای کاربران و همچنین دولت‌های کشورهای دیگر بوجود آورده است.

اپلیکیشن ToTok نه تنها پیام‌های متنی کاربران، بلکه موقعیت مکانی آن‌ها را نیز با کمک سرویس‌های موقعیت‌یابی خود ردیابی می‌کند و حتی تمامی‌صداها و فایل‌های صوتی دستگاه را نیز مورد شنود قرار می‌دهد.

از آنجایی که استفاده از اپلیکیشن‌های پیام‌رسان در امارات و همچنین کشورهای خاورمیانه با محدودیت‌هایی روبه‌روست، ToTok توانست به محبوبیت بالایی نزد کاربران این منطقه و حتی کاربرانی از آمریکایی شمالی دست یابد. این اپلیکیشن در دو نسخه اندروید و iOS عرضه شده است.

با مشخص شدن جاسوسی بودن این برنامه، گوگل و اپل ToTok را از اپ استور و پلی استور حذف کردند. البته آن‌هایی که پیشتر این برنامه را دانلود کرده‌اند، می‌توانند همچنان از آن استفاده کنند اما اگر به حفاظت از حریم شخصی و اطلاعات خصوصی‌شان، اهمیت می‌دهند می‌بایست هرچه سریعتر آن را از روی گوشی خود حذف کنند.

طبق آنچه گوگل و اپل اعلام کرده‌اند، بیشترین کاربران ToTok، اماراتی‌ها هستند اما استقبال کاربران آمریکایی نیز از این اپلیکیشن جالب توجه بود و طولی نکشید که به یکی از پردانلودترین اپلیکیشن‌های شبکه اجتماعی تبدیل شد.

با توجه به گسترش صنعت ردیابی کاربران از طریق گوشی‌های هوشمند، اپلیکیشن‌های متعددی مجهز به این قابلیت تولید و به بازار اپلیکیشن‌ها وارد شدند و این مساله، نگرانی‌های زیادی را برای مقامات کشورهای مختلف بوجو آورده است.

جاسوسی اپلیکیشن ToTok از کاربران

منبع
Apple Insider

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.