تکنولوژی

هوش مصنوعی رانندگان متخلف استرالیایی را جریمه می‌کند

استفاده از گوشی در حین رانندگی به چالشی بزرگ در بسیاری از کشورها تبدیل شده و قوانینی نیز که در این زمینه وضع می‌شوند، نمی‌تواند بازدارندگی کافی را داشته باشند. اما اخیرا پلیس استرالیا برای رفع این معضل، به استفاده از فناوری هوش مصنوعی روی آورده است.

دوربین‌های مجهز به این فناوری می‌توانند افرادی را در حین رانندگی، از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند، شناسایی کنند. در این سیستم، تصاویری که توسط این دوربین‌ها ثبت می‌شوند، علامت‌گذاری شده و برای اطمینان از درستی تشخیص این فناوری، نیروی انسانی نیز تصاویر نهایی را بررسی می‌کند.

طبق گفته پلیس استرالیا، در صورت تشخیص استفاده شخص از گوشی، برای بار نخست به راننده هشدار داده می‌شود و در صورت رویت دوباره این مساله، شخص جریمه می‌شود. البته میزان این جریمه در موقعیت‌های مختلف، متغیر خواهد بود به طوری که اگر فرد در نزدیکی مدارس با گوشی خود در حین رانندگی کار کند، این جریمه بیشتر خواهد شد.

مقامات استرالیا بر این عقیده‌اند که استفاده از این فناوری می‌تواند تاثیر بسزایی در کاهش تصادفات ناشی از کار با گوشی در حین رانندگی داشته باشد. باید منتظر ماند و دید که آیا برآوردهای کارشناسان از اثرگذاری این فناوری، در عمل نیز محقق خواهد شد یا خیر.

با این حال، دوربین‌های مجهز به هوش مصنوعی نگرانی‌هایی را نیز برای کاربران بوجود آورده است به طوری که آن‌ها، این اقدام را نقض حریم خصوصی خود تلقی می‌کنند. اما پلیس استرالیا اعلام کرده که این دوربین‌ها هرگز چهره افراد را ثبت می‌کنند و تصاویر از بالا و بر روی دست‌های رانندگان متمرکز خواهد بود.

استفاده از هوش مصنوعی برای شناسایی کار با گوشی در حین رانندگی

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا