ایران

مهمترین نکات دستورالعمل نظارت بر تاکسیهای اینترنتی

اطلاعات رانندگان تا قبل از راه‌اندازی سامانه روی سی دی به وزارت کشور تحویل میشود

امیر اشکان تربیت جویی

[email protected]

متن کامل دستورالعمل نظارت بر چگونگی فعالیت تاکسیهای اینترنتی در کانال استارتاپ 360 منتشر شد. متنی که جزییات بیشتری از طرح نظارت بر تاکسی ها را در اختیارمان می‌گذارد. در ادامه به برخی از مهمترین نکات مطرح شده در این دستورالعمل که به امضای وزرای کشور، صنعت و معاون علمی رییس جمهور رسیده می‌پردازیم.

سامانه سماس

وزارت کشور قرار است سامانه‌ای راه‌اندازی کند که اطلاعات شرکتهای تاکسی اینترنتی، وسایل نقلیه، رانندگان و داده‌های سفر در آن قرار داده شود. این سامانه قرار است طی شش ماه آینده راه‌اندازی شود. قراراست اطلاعات رانندگان تا قبل از راه‌اندازی این سامانه روی لوح فشرده ( سی دی ) به وزارت کشور تحویل داده شود.

اطلاعات سفرها شامل شماره پلاک وسیله نقلیه ، زمان و مختصات مکان مبدا و مقصد ، مقدار پیمایش و هزینه سفر است.

یکی از مهمترین تبصره‌های این دستورالعمل این است که ارایه دهندگان حق دسترسی و رصد تلفن همراه کاربران ( مسافران ورانندگان ) با هدف ممانعت از استفاده همزمان کاربران از سایر نرم‌افزارها را ندارند.

مشخصات خودروها

خودروهای بالای 15 سال یکسال بعد از تصویب این دستورالعمل به دلیل فرسودگی حق کار نخواهند داشت و طی دو تا سه سال خودروهای بالای 13 و 10 سال به تدریج از ناوگان تاکسی‌های اینترنتی باید حذف شوند.

داشتن معاینه فنی و همخوانی شماره پلاک وسیله نقلیه با استان محل فعالیت نیز از دیگر نکات است.

مشخصات راننده

رانندگان نباید سوپیشینه کیفری داشته باشند و اعتیادهم نداشته باشند. همچنین در جهت حفظ ایمنی هر راننده حداکثر 12 ساعت امکان سرویس دهی در شبانه روز را دارد.

نرخ سفر

نرخ سفر توسط شرکتهای تاکسی اینترتنی تعیین می شود اگر در مواردی هزینه سفر بالاتر از نر مصوب شورای شهر بود این رقم باید به مسافر اعلام شود.

برخی نکات مهم دیگر

درآمد شهرداری صرفا در توسعه حمل و نقل عمومی و رفع آلودگی هوا هزینه می‌شود.

پیاده کردن مسافر پیش از رسیدن به مقصد تخلف است و راننده مسوول آن است. همچنین مسوولیت تخلف عدم رسیدگی به نارضایتی مسافر از راننده هم تاکسی اینترنتی است.

استفاده از نرم افزارهایی که پلیس و سایر دستگاه‌های ذیصلاح آن را ممنوع کرده باشند برعهده شرکت تاکسی اینترنتی ا ست و  انجام هرگونه اعمال منافی عفت عمومی و غیر اخلاقی توسط راننده یا مسافر برعهده راننده است.

در صورت درخواست شهرداری اطلاعات پردازش شده سفرها مانند نقشه‌های تراکم تقاضای الگوهای توزیع سفر در اختیار این ارگان قرار می گیرد.

کلیه وسایل نقلیه باید علامت مشخصه تاکسی اینترنتی داشته باشند که توسط وزارت کشور تهیه می‌شود.

میلاد منشی پور: درک متقابل، دستاورد تفاهم با وزارت کشور، وزارت صمت و شهرداری بود

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا