چگونهموبایل

چگونه صفحه نمایش گوشی را تمیز کنیم؟

بله این کار هم اصولی دارد

بله تمیز کردن صفحه نمایش گوشی هم آداب و  اصولی دارد. همانطور که احتمالا می‌دانید، صفحه نمایش گوشی بسیار آلوده است و اکثر اوقات کثیفی و لک‌های زیادی به روی آن می‌چسبد. کاربران هم اکثرا تا حد ممکن سعی می‌کنند که صفحه نمایش خود را پاک کنند حتی شده با لباس یا مالیدن آن به شلوار جینشان! اما واقعیت اینجاست که این کار صفحه نمایش را کاملا تمیز نمی‌کند و حتی ممکن است به آن، آسیب نیز بزند.

مواد و ابزارهای تمیزکننده زیادی در بازار وجود دارد اما اگر بدانید که این ابزارها می‌تواند به صفحه گوشی صدمه بزند، هرگز از آنها استفاده نمی‌کنید.

در ادامه به محصولاتی اشاره می‌کنیم که بهتر است برای تمیزکاری صفحه گوشی خود از آنها استفاده نکنید همچنین بهترین روش پاک سازی صفحه نمایش از آثار انگشت، دوده، چربی و تمیزکردن خروجی گوشی را معرفی می کنیم. همچنین راهکارهایی برای محافظت از گوشی‌های ضد آب معرفی خواهیم کرد.

9 چیزی که هرگز نباید از آنها برای تمیزکردن گوشی استفاده کنید:

پاک کننده شیشه

شیشه‌ها و آیینه‌ها با مایع شیشه شوی به خوبی تمیز می‌شوند. شاید فکر کنید که این ماده برای گوشی نیز قابل استفاده است. اما اشتباه می‌کنید. گوشی‌های مدل جدید مثل آیفون XR، یک لایه محافظتی دارند که از گوشی در برابر آب و روغن محافظت می‌کند. این لایه، با استفاده مکرر از مواد شیمیایی به مرور از بین می‌رود.

استفاده از تمیزکننده‌های قوی، این لایه محافظتی را نابود کرده و گوشی شما بیش از قبل در معرض خط و خش قرار می‌گیرد. پس مواد شیمیایی تمیز کننده شیشه را کلا فراموش کنید.

این مطلب را از دست ندهید: چگونه لپ تاپ را تمیز کنیم؟

پاک کننده‌های چندمنظوره آشپزخانه

برای تمیز کردن صفحه نمایش گوشی، از پاک کننده های شیمیایی استفاده نکنید.
برای تمیز کردن صفحه نمایش گوشی، از پاک کننده های شیمیایی استفاده نکنید.

خود شرکت اپل نیز اعلام کرده که از هیچ ماده تمیز کننده خانه برای تمیز کردن آیفون استفاده نشود.این مواد فرمول‌های شیمیایی قوی دارند که به دستگاه شما آسیب می‌زنند.

دستمال‌های کاغذی

دستمال‌های کاغذی شاید برای آشپزخانه بسیار مفید باشند اما از آنها بر حذر باشید. این دستمال‌ها بافت خشنی دارند و در بسیاری از اوقات حتی لکه‌های روی صفحه نمایش را بدتر نیز می‌کنند. انداختن خط و خش روی صفحه نیز اصلا از این ماده بعید نیست.

پدهای الکلی

لایه محافظی که در بالا به آن اشاره کردیم، به روی بیشتر گوشی‌های جدید وجود دارد. الکل نیز از موادی است که می‌تواند به این لایه محافظتی آسیب برساند و به مرور، خط و خش‌های روی صفحه نمایش بیشتر خواهد شد.

پاک کننده آرایش صورت

برخی از پاک کننده‌های آرایش ممکن است مواد شیمیایی داشته باشند که برای صفحه نمایش یک دستگاه دیجیتال، زیادی قوی باشد. به جای پاک کننده آرایش پیشنهاد می‌شود که از یک پارچه نم دار نرم استفاده شود. پس از این پاک کننده ها برای تمیز کردن موبایل استفاده نکنید.

دمنده هوا

گوشی شما، ابزار ظریفی است و هوای دمیده شده با شدت بالا می‌تواند از طریق خروجی‌ها وارد گوشی شده و به اجزای آن آسیب برساند. اپل به صورت واضحی تاکید کرده که برای تمیز کردن صفحه نمایش گوشی ، به هیچ عنوان از دمنده هوا استفاده نشود.

مایع ظرف شویی و صابون‌ها

مایع ظرف شویی و انواع صابون‌ها شاید با پوست سازگار باشند، اما بهتر است برای رقیق‌تر کردن، آنها را آب مخلوط کنید. اکثر شرکت‌های سازنده گوشی ولی توصیه کرده‌اند که برای تمیز کردن گوشی از آب استفاده نشود(گوشی را با میزان زیاد آب تمیز نکنید) و تنها از پارچه نم‌دار استفاده شود.

سرکه

استفاده از سرکه برای تمیز کردن گوشی کلا ممنوع است. این ماده خیلی سریع لایه محافظتی گوشی را از بین می‌برد. اما می‌توانید همراه با پارچه نمدار خود، مقدار خیلی کمی از سرکه را نیز برای تمیز کردن قاب پشتی گوشی استفاده کنید.

دستمال‌های مرطوب ضد عفونی کننده

روی بسته بندی دستمال‌های مرطوب ضد عفونی کننده نوشته شده که بعد از استفاده دست‌های خود را با آب بشویید. همچنین استفاده از آن برای تمیز کردن صورت و اشیا دیگر نیز توصیه نشده است. این دستمال‌ها عموما حاوی الکل هستند که به لایه محافظتی دستگاه‌های دیجیتال صدمه می‌زند. برای تمیز کردن موبایل از آن استفاده نکنید.

چطور آثار انگشت را از روی صفحه نمایش پاک کنیم

چطور آثار انگشت را از روی صفحه نمایش پاک کنیم

آثارانگشت معمولا زیاد روی صفحه نمایش گوشی دیده می‌شود زیرا صفحه نمایش‌های لمسی،  با انگشت‌های شما تماس زیادی دارد و پوست نیز دائما در حال ترشح چربی است. روش تمیز کردن صفحه نمایش گوشی از آثار انگشت چیست؟

یک دستمال میکروفیبر می‌تواند بهترین گزینه برای تمیز کردن موبایل باشد. اگر میزان آلودگی روی صفحه زیاد است، می‌توانید دستمال میکروفیبر را با مقدار کمی آب نمناک کنید و روی صفحه بکشید.

بازهم تاکید می‌کنیم، از ریختن آب زیاد روی صفحه خودداری کنید.

این شیوه هم برای جلوی گوشی و هم قاب پشتی کاربرد دارد.

Swipe Wipes هم گزینه خوبی است که به روی گوشی می‌چسبد و به سادگی صفحه نمایش و قاب‌های گوشی را تمیز می‌کند.

پرزهای چسبیده روی بدنه گوشی را با این ابزار تمیز کنید

پرزها و شن‌ها ممکن داخل خروجی‌های گوشی بروند یا داخل شیارهای بین صفحه و گوشی گیر کنند. پس تمیز کردن صفحه نمایش گوشی در این صورت چگونه باید باشد؟

بهترین راه دراوردن آشغال‌های گیر کرده لایه شیارها، نوار چسب است. نوار چسب را لوله کرده و داخل خروجی کنید یا داخل اسپیکر گوشی بچسبانید. با کندن چسب، همه پرزها و آشغال‌ها همراه با آن در می‌آید.

برای اسپیکرهایی که قسمت فرو رفته دارند و نوار چسب به آن نمی‌چسبد، می‌توانید از یک خلال دندان استفاده کرده یا با استفاده از میکرو وکیوم‌ها، آنها را خارج کنید.

ضدعفونی کردن گوشی

اگر هنگام آشپزی، صفحه نمایش با گوشت خام برخورد داشت، احتمالا سریع به فکر استفاده از الکل برای ضدعفونی کردن و تمیز کردن صفحه نمایش گوشی می‌افتید. اما همانطور که در بالا اشاره شد، الکل گزینه مناسبی نیست. حتی ترکیب آب و الکل نیز پیشنهاد نمی‌شود.

بهترین گزینه تمیز کردن موبایل ، اینجا هم دستمال مربوط میکروفیبر است یا می‌توانید از نور UV  استفاده کنید. شرکت‌هایی هستند که چراغ‌های نور UV  عرضه می‌کنند و مدعی هستند که می تواند 99.99 درصد موارد، جرم‌ها و باکتری‌ها را از بین ببرد.

آرایش صورت خود را کامل پاک کنید

آرایش صورت خود را کامل پاک کنید

اگر صورت آرایش کرده دارید و می‌خواهید با گوشی صحبت کنید، صفحه نمایش گوشی نیز با مواد آرایشی تماس خواهد داشت. اما برای پاک کردن این مواد از روی گوشی، نمی‌توان از مواد پاک کننده آرایش صورت استفاده کرد.

می‌توانید از آرایش پاک کن مخصوص خود گوشی استفاده کنید مثلا Whoosh. شرکت سازنده این محصول ادعا می‌کند که این ماده برای استفاده روی تمامی صفحات دیجیتال کاملا امن است. پس میتوانید از آن برای تمیز کردن موبایل استفاده کنید.

آیا می‌توان یک گوشی ضد آب را شست؟

اگر گوشی ضد آب دارید با  IP67 یا بالاتر، می‌توانید برای تمیز کردن صفحه نمایش گوشی ، آن را چند ثانیه زیر آب بگیرید. آیفون 7 و مدل‌های جدیدتر از آن، می‌توانند به مدت 30 دقیقه زیر آب باقی بمانند. اما بازهم پیشنهاد می‌کنیم پارچه نرم مرطوب استفاده کنید. بعد، گوشی را با یک حوله نرم خشک کنید.

گرفتن گوشی زیر جریان آب باعث می‌شود که آب به داخل خروجی‌ها رفته و گوشی تا زمانی که کاملا خشک نشود، قابل شارز نخواهد بود. به همین دلیل، این کار زمان بر است.

به یاد داشته باشید که وجود قابلیت ضد آب بودن، بیشتر برای راحتی خیال کاربر است نه اینکه آن را با خود به شنا ببرید!

منبع:سی نت

این مطلب را از دست ندهید: وسواس پاکیزگی ابزارهای دیجیتالی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا