موبایل

شیائومی ، اوپو و ویوو به دنبال رقابت با ایر دراپ اپل

3 غول بزرگ تولیدکننده اسمارت فون چینی طبق گزارش‌ها در حال همکاری بر روی یک پروتکل انتقال فایل بی سیم بین دیوایس ‌های خود هستند. شیائومی، اوپو و ویوو که سیستم عامل هر سه بر پایه اندروید است قرار است از این پروتکل بر روی رابط کاربری خود استفاده کنند و به عبارت دیگر به جنگ سیستم ایر دراپ شرکت اپل بروند.

این پروتکل از بلوتوث برای اتصال دیوایس‌ها استفاده می‌کند و طبق گفته‌ها ظرفیت انتقال داده با حداکثر سرعت 20 مگابایت در ثانیه را دارد و از این رو به نظر می‌رسد از تکنولوژی وای فای نیز در پشت پرده بهره می‌برد و از این حیث شباهت زیادی به سیستم ایر دراپ دیوایس‌های اپل دارد. در پست رسمی کمپانی شیائومی در این رابطه آمده که دیگر کمپانی‌های اندرویدی نیز در صورت تمایل می‌توانند در این پروژه همکاری کنند. گفته می‌شود نسخه بتا این پروتکل تا اوایل همین ماه عرضه خواهد شد.

گوگل در گذشته بارها تلاش کرده تا سیستمی مشابه سیستم ایردراپ اپل را عرضه کند و به موفقیت‌های کم و بیشی نیز رسیده است. در سال 2011 برای مثال گوگل از سرویس Android Beam رونمایی کرد که با استفاده از تکنولوژی NFC فایل‌ها را بین دیوایس‌ها انتقال می‌داد و البته قرار است در اندروید نسخه Q این ویژگی به‌طور کامل کنار گذاشته شود. حال طبق شواهد قرار است در اندروید Q از ویژگی «Fast Share» پرده برداری شود.

طبق گزارش‌ها Fast Share یکی از ویژگی‌های متعلق به سرویس گوگل پلی است که همین مسئله تلاش شیائومی و همتایان چینی این شرکت برای عرضه یک پروتکل انتقال فایل وایرلس را توجیه می‌کند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن